Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новите шофьорски изпити - без субективен фактор

Снимка: БГНЕС

От 4 септември при провеждането на практическия изпит на кандидатите за шофьорска книжка маршрутът ще се определя електронно и на случаен принцип, непосредствено преди неговото начало. Приложението е разработено от Автомобилна администрация, а основната идея е да се избегне субективният фактор.

Ще повиши ли това качеството на обучение на бъдещите шофьори обаче?

"Всичко зависи от това кой е зад волана, колко е сериозен, а и как преподавателят обучава... Идеята е добра, така хората ще имат възможност да се упражняват повече, съответно се очаква и положеният изпит да е по-добре взет, мисля че се намалява рискът от пътни произшествия, подобрява се и качеството на обучение... На улицата е по-различно, отколкото на компютър... Най-вероятно такава стъпка трябва да има, по улиците виждаме много млади хора да умират точно заради катастрофи. Проблемът е че нямат практически опит...", коментираха видинчани.

Още през юли започнаха промените в изпитите за шофьорските книжки. При теоретичния изпит, освен решаването на листовки, се добавиха и интерактивни видеоклипове с опасни ситуации на пътя. Кандидатите вече трябва да отговарят на въпроси, свързани с предимство, нарушения и други казуси, които се виждат във видеоклиповете. 

Осъвременяването на изпитването е стъпка в правилната посока, посочи Красимир Георгиев, председател на Асоциацията за квалификация на автомобилистите (АКАБ) в България.

"От 3 юли, след като кандидатите си решат теста положително, ще им се пуснат интерактивни видеоклипове. Това е клип, в който кандидатът за водач все едно е заел мястото на водача и на пътя му се явява ситуация, при която той трябва да вземе правилно решение: или да намали, или да спре, или да продължи и т.н... Това, което решава на теста, трябва при една динамична среда да може да го прилага. Идеята на това нововъведение е да ограничим до минимум зубренето на листовки. Държавата е много мудна по отношение на тези корекции, които ние отдавна искаме да се направят, наистина в тестовете да останат само съществените неща, само истинските, които намират приложение на пътя. Философията на изпита по теория трябва да се промени. Това не е изпит по Закона за движение по пътищата. Законът е за юристите, за съдиите, за нас, експертите, законът е за всички тези хора. За бъдещите водачи - те трябва да знаят правилата за безопасно движение по пътищата. Тук съществена е разликата между тези две понятия. В момента тестовете са направени върху този Закон, включени са неща, които бъдещите водачи ги зубрят, а един месец след като вземат изпита - вече не ги знаят. Отдавна казвам, че или трябва да се намалят тези 45 въпроса, много са 45, или нека да останат, но да бъдат съществени."

Пълната електронизация няма да се въведе, защото ще сложи край на сивите практики, посочи още Георгиев.

"Защото ще спре уреждането на изпитите. Някой има интерес изпитите да се уреждат, някой има интерес пътят на коприната да продължава да съществува, без да се интересуват от стотиците хиляди черни забрадки, от почернените майки... Това никой не го интересува. Важното е да върви алъш-веришът. Толкова е просто: те плачат, че нямат административен капацитет, че нямат ресурс - електронизирайте тогава контрола, освен че ще имате ресурс, ще можете и да съкратите излишни чиновници. Много е просто, само че тогава контролът става обективен, а така няма как да се върви към подкупи, към рушвети и т.н. Това е проблемът да не се електронизира обучението. Навсякъде навлезе електронизацията, абсолютно навсякъде. Мисля, че единствено ние и само ние останахме. Дори селското стопанство ни изпревари, дори билкарите имат електронни системи. Единствено в обучението продължаваме с учебния картон от 1972 година."


От  Института за пътна безопасност препоръчват изпитът да се предава онлайн, в реално време, на страницата на Автомобилна администрация, за да е сигурна прозрачността.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10