Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежката заетост - опитът на Община Ружинци

Снимка: Радио Видин

В българското общество е прието схващането, че ако си млад и здрав, без работа няма да останеш. На практика обаче не винаги е така, особено в малките общини, където липсва работеща икономика и програмите за временна заетост остават единствената перспектива пред младите хора. Така е и в Ружинци, която се нареди сред общините с най-голям брой млади хора, назначени на работа по проекта "Нова възможност за младежка заетост" по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". От всички 103-ма безработни младежи до 29-годишна възраст, 61 в момента са включени във временна заетост. В началото на седмицата на работа по програмата бяха назначени последните 17 души, обясни кметът на общината Александър Александров.

Снимка: Радио Видин

"През тази година са работили общо 104-ма младежи. Общият брой на безработните е 103-ма, като активни безработни са 42-ма. Всички останали - 61, в момента са работещи по тези програми в различни групи. Имаме над 20 групи, започнати още през 2016 година и никога не сме прекъсвали кандидатстването по този проект... Така че в момента имаме 61 младежи по най-различни направления - пазачи, портиери и други дейности, които подпомагат общинската администрация, предимно събирачи на местни данъци и такси, деловодители. През годините сме имали шофьори... Основната ни цел е да задържаме младите хора в селата и общината, да създават тук семействата си, да отглеждат своите деца, а не да напускат родния край... Общата безработица в община Ружинци е 42,03%. При положение, че заварих общината при първия си мандат на 73% безработица, това е една наистина голяма крачка, макар че Ружинци вероятно все още е на едно от първите места по безработица, но пък това ни дава мотивация да работим по-усърдно и, разбира се, една от тези програми е младежката, която е най-масовата и в ситуацията, в която бяхме 2-3 години - политическа криза, без кабинет и нямаше други по-сериозни програми, това бедеше една възможност някои от хората да работят в тази община..."

Част от младите хора, включени във временна заетост, са от село Дреновец. Двама са започнали работа преди дни с последната група. Кметът Надя Иванова смята, че младежите се справят добре с поставените задачи и засега няма забележки към работата им. 

Снимка: Радио Видин

"Момче и момиче започнаха работа. Имаме и няколко деца, които работят от 4-5 месеца. Доволни сме, разбира се, защото малко или много им се подсигурява работа за 6 месеца, но все пак е работа и задържа тук по-младите хора, това са деца до 29 години. Тук, в селата, ако не са тези програми, няма друго препитание. Това се отнася и за по-възрастните."
 
22-годишната Виктория Петранкова работи като пазач, невъоръжена охрана. 

"Грижа се за площите, за озеленяването, за опазването на околната среда. Има нарушители, но ги поправяме, казвам им, че не е редно да постъпват по тази начин. Много си харесвам работата. Може да е мъжка професия, но си я обичам, доставя ми удоволствие... Работила съм много неща, но това е работата, която ме описва най-добре. Имам още два дни и вече се оглеждам за нещо ново, може би няма да е тук, където ме отвее вятърът..."

Снимка: Радио Видин
Марио Андреев работи по програмата от няколко месеца. Той е портиер в кметството на Дреновец.

"Следя за нарушители, всичко в сградата да е наред. От три месеца съм, доволен съм. Това не е точно моята мечтана професия, но за село е добре. Ще работя до 24 октомври. След това - каквото намеря. Тези програми са добър вариант за малките населени места, защото ние сме далече от град и от всичко. Имам приятели без работа, не искат да стоят в България, защото нямат работа, тръгват за чужбина, най-вече за Германия."

През последните години Община Ружинци е основният работодател за всички безработни на територията ѝ. Голяма част от тях са без нужното образование и квалификация. Това ги прави неконкурентни на пазара на труда, където трудно успяват да се реализират. 
 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05