Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Толовица - поредното гаснещо съкровище на Северозапада

21
Снимка: Радио Видин

Днес ще посетим село Толовица във видинската община Макреш. Намира се в изключително красива  местност, по течението на две малки реки - Толовишка бара и Сватбица. Районът около селото е предпланински и зает от гъсти  гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил при малкото изворче Кленяка, а селото е кръстено на жена му. 

В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен обект на ЮНЕСКО. Това е хълм, в който е разположена сложно разклонена пещерна система, с изключително красиви природни форми - сталактити и сталагмити, зали с рисунки на пещерния човек, зали в които са намерени голям брой черепи на пещерния човек и кости на пещерни мечки, елени и други животни, както и много сечива. До пещерата и на километър от селото се намира още една известна природна забележителност - обширното Рабишко езеро, което представлява интерес за риболов и воден туризъм. 

За това как се управлява село с жители, чиято възраст е над 70 години, за възможностите, дадени от природата и пропуснатите ползи, говорим с кметския наместник на Толовица, Лозинка Петрова. Тя е на този пост от две години и е най-младият постоянен жител на селото:

"Опитваме се и с помощта на Общината да създаваме по-нормални условия на живот в селото, като използваме и природните забележителности в близост. Опитваме се по всякакъв начин, но основният ни проблем, както и на други места е обезлюдяването. Имоти тук не се купуват. В селото има доста хубави къщи, чиито собственици обаче не ги продават, но не ги и поддържат, и те запустяват. Може би и това е сред причините за слабия интерес към купуването на имоти тук, но пък хора, които търсят тишина и спокойствие, са добре дошли...

Разбира се, че за нормалния живот в едно село е много важно и състоянието на инфраструктурата. Проблемът е, че няма достатъчно средства.  Интернетът не е много хубав тук, покритието на мобилните оператори също - на места дори ги няма изобщо. Ток и вода имаме, но заради избуялата растителност при вятър или буря имаме проблем с електроподаването. С водата също понякога има аварии, но се справяме. Автобус минава всяка сутрин и следобед. Всичко е в рамките на нормалното. Тази година е заложено да бъде направен ремонт и на сградата на кметството. Ще започнем от покрива. Предишният ремонт преди 8-9 години не е бил особено качествен и това си личи. Стените и таваните са напукани, мазилката отвън на места е паднала. Ако имах нужните средства, аз бих ги използвала за поддръжката на тази сграда, защото тя е на над 100 години и това, което знам от по-възрастните хора в селото е, че земята под сградата е дарена от най-богатия му жител за училище. Дори докато са го строили, децата са учили в дома му. Ако можех, бих я поддържала тази сграда и за идните поколения. Ремонтираме също и киносалона в центъра на селото. Опитваме се и него да го възстановим. На него вече покривът е оправен, дограмата също е сменена. Навремето тук е имало кино. На събора при лошо време пак там са се събирали хората. Тези две сгради бих ги поддържала, както и пътищата разбира се, за да е в полза на хората, които сме останали. 

Толовица е красиво и китно селце, но като че ли изгубено във времето. Има моменти, в които чувствам, че времето е спряло. Но пък това е мечта за някои хора. Това е и една от причините да се приберем със съпруга ми тук. Внуците ни много обичат да си идват на село, защото е много красиво и по-различно от столичния живот - тук са свободни..." 

Най-старите сведения за селото са от османски данъчен регистър от 1454 - 1455 г. В него селището е описано под името Толовеш с 19 домакинства данъкоплатци и двама неженени. След бурното развитие през миналия век, днес ситуацията с данъкоплатците в селото е почти идентична с тази от турско време.

"В селото постоянно живеят около 14 човека. По списък за настоящ и постоянен адрес са към 50, а в момента сме около 25 човека, защото хората си идват през лятото. Повечето жители са на над 70 години, но нямам проблем с тях, защото те са подвижни и могат сами да се обслужват. В селото имаме "Топъл обяд", който подпомага старите хора. Всеки ден между 10:00 и 11:00 часа всички се събират пред кметството, защото тук карат храната. Идват тук, говорят си, а и аз ги виждам дали са всички. Ако някой го няма, тръгваме да го издирваме. През зимата пак тук се събираме - в кметството имаме специална стая, която сме пригодили и за салон, където отбелязваме празниците. Хората не са много, приютявам ги тук, кафе правя, а те се събират да си поговорят. Това им е разнообразието, за съжаление. Иначе съборите си редовно ги правим, нищо че оставаме все по-малко. Само в двете години на пандемия не е имало. Иначе няма година тук да не се прави събор на 24 май с жива музика." 

Толовица е родното място на идейния водач, организатор и ръководител на Белоградчишкото въстание от 1850 година -  чорбаджи Цоло Тодоров. Той е син на преселници от село Белимел, Монтанско, които бягат от преследванията на турците. Скоро след като се заселват в Толовица турци убиват пред очите на семейството брат му. След няколко години Цоло отмъщава и бяга в Сърбия. Завръща се след много години, поради което не е разпознат и става събирач данъци - карал овце за снабдяване на турските военни гарнизони. В данъчните регистри за Видинския край Цоло е записан като най-богат земевладелец. В същото време обаче, организира недоволството на местното население. В Раковишкия манастир се пази като ценна реликва подписан с кръв документ-съзаклятие за вдигане на въстанието. В него името на Цоло е на първо място. При потушаването на въстанието е Цоло Тодоров убит от турците. 

За него знаят и днес в селото, но до къщата му не може да се стигне, заради обраслия и запуснат път. Иначе тя е исторически музей, който сега поради финансови и организационни проблеми е заключен за посетители.

"Къщата се намира на улица "Христо Ботев", но в момента няма как да се стигне до нея, защото всичко е обрасло. Долната улица сме започнали да оправяме - изчистена и насипана е до музея. Ние продължаваме с почистването и настилането, да се надяваме, че тази година ще успеем да стигнем до музея. Вярно е, че ако дойде човек и поиска да го види, няма как да стигне до там, но да се надяваме, че ще решим и този проблем...

Основният ни проблем е, че така, както вървят нещата и както няма хора, животът тук ще замре. Ето, аз съм на 48 години, съпругът ми е на 53 години и сме най-младите жители на селото. Всички други са на възрастта на родителите ни и по-възрастни. Как виждам близкото бъдеще на селото ли? Ами надявам се това, което имаме да успеем да съхраним за 10-20-30 и дори за повече години. Дано все пак някой да прояви интерес към Толовица. Това, което ние можем тук на място, го правим. Но то явно не е достатъчно..."

Така изглежда Толовица днес - останалите тук възрастни хора харесват, продължават всеки ден да се събират пред кметството, да бистрят политика докато чакат буса с храната и да разказват за внуците си, които са някъде там в големите градове или в чужбина и все по-рядко посещават селото или се сещат за корените си. Така постепенно угасва още едно от съкровищата на Северозапада. 

Цялото интервю с кметския наместник на село Толовица Лозинка Петрова и мнения на жителите му за живота тук - в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14