Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо днес трябва да сме единни?

Какви са поуките от историята, свързани с Деня на Съединението?

Снимка: Радио Видин

На днешния 6 септември се навършват 138 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Това е актът, с който на днешния ден през 1885 година автономната област Източна Румелия се отцепва от Османската империя и се обединява с Княжество България, противно на решенията на Великите сили на Берлинския конгрес. До Съединението се стига след народни бунтове в Панагюрище, Чирпан, Пазарджик, Голямо Конаре и други южнобългарски селища, координирани от Българския таен централен революционен комитет. В резултат на военен преврат, оглавен от майор Данаил Николаев, османският губернатор в Пловдив Гаврил Кръстевич е свален от власт и заменен от администрация, назначена от българския княз Александър I. Какви са поуките от историята, свързани с Деня на Съединението и защо днес повече от всякога трябва да сме единни? На празничния 6 септември за ролята на Съединението в българската история в студиото ни гостува историкът от Регионалния исторически музей във Видин Калин Виденов:

"Искам да припомня, че именно след Освободителната война 1877-1878 година и подписаният Сан Стефански мирен договор на 3 март 1878 година, се създава една илюзорна представа за територията на България, такава каквато за съжаление няма как да бъде. Тази илюзорна представа вкарва в пределите си всички етнически българи, включително тези от цяла Добруджа, Северна Добруджа, Тракия, Беломорска, Одринска Македония. От тук на сетне всички въстания и войни, които водят българите, са именно за сбъдване на този национален идеал - Сан Стефанска България. Тук ще спомена Кресненско - Разложкото въстание, което се случва от есента на 1878 година до пролетта на 1879 година, като целта му е отново съединение. Тогава въстават българите от Македония, като целта е да се обърне вниманието на великите сили, защото те са останали под властта на Османската империя, а не желаят това да продължава и искат да бъдат част от българската държава, защото те етнически се възприемат като българи. Имало е и още много опити и през XX-ти век, тоест до втората световна война всички въстания и войни се водят поради тази причина - национално обединение ... С акта на Съединението България почти удвоява своята площ, а знаем, че по това време всеки има идеята и намерението да се разшири и да спечели колкото се може повече територии от видимо разпадащата се Османска империя. Въпреки почти удвоена България, трябва да споменем, че турците са многократно по-силни и едно евентуално влизане в българска територия би могло да стане много сложно за нас. Именно това благоразположение на великите сили, обаче възпира турците да не сторят това. От останалите съседи Черна гора остава безразлична към Акта на Съединението, Румъния възприема позиция на благонамерен неутралитет, Гърция и Сърбия реагират най-бурно ... Със Сърбия нещата са по-сложни, тъй като никой не успява да ги усмири. Още през септември на посланическата конференция в Копенхаген има сигнали, че в Сърбия се води мобилизация на войската и дори търсят погранични конфликти - повод до влязат в българска територия. Конкретно за Видин можем да споменем, че на 20 септември руският външен министър заявява, че Видин може да бъде превзет от сръбски войски. На 9 септември видинският окръжен управител Марков съобщава във външно министерство, че сърбите съсредоточават на границата четири батальона войски, така че непосредствено след Съединението сигналите са такива, че сърбите се готвят за водене на военни действия, което поставя и началото на сръбско българската война, наречена по-късно и "братоубийствена война" При Видин нещата са доста драматични - около 40 000 сръбска армия се изправя срещу 5500 защитници на Видин ...  С подписване на Акта на Съединението, страната ни печели площ и население. Силно се надявам младите хора да осъзнават какъв е днешния ден, днешния празник и също така да разберат, че съединението прави силата." - каза Калин Виденов, историк от Регионалния исторически музей във Видин.

Попитахме видинчани разделено ли е днес обществото ни и кои са основните теми, по които винаги сме в различни посоки:

"Нямам мнение по въпроса, то и със и без, пак си е било разделено. Проблемите, които ни разделят са безпаричие, злоба и завист. Това ни е ген ... Не знам, не мога да кажа какво ни разделя, но винаги се делим на леви и десни, но сега не може да се каже кои са леви и кои са десни, но по принцип трябва да се единни ... Всичко ни разделя, защото те искат от нас да сме разделени. Искат хората да не се харесват, да не се обичат и винаги създават някакви теми, които да разделят хората. Някой целенасочено ни въвлича в това разделение. Тава нещо се планува, прави се. Хората не са такива по принцип, задава ни се нещо и ние се разделяме, а това нещо се дирижира абсолютно съзнателно. Изисква се от нас да бъдем разделени, да бъдем подтиснати, бедни, изискват го от нас."- коментираха видинчани.

Във Видин в 11.00 часа пред Паметника на скърбящия войн, тържествено ще бъде отбелязан Денят на Съединението.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01