Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят книгата "Видинският регион във военната история на България 1878-1945"

Снимка: Регионален исторически музей Видин

Книгата "Видинският регион във военната история на България 1878-1945" ще бъде представена във Видин. Авторът ѝ д-р Христина Кирилова, директор на Регионален исторически музей Видин, е избрала да представи своя научен труд в Деня на Съединението.

"6 септември е една знакова дата, защото имаме Третата българска държава, след Освобождението, след 1878 година, след възстановяването на всички институции, изграждането на младата българска държава, за съжаление ни се налага да водим много войни, те са с една-единствена цел - да се видят всички българи обединени в една родна стряха. Може би този идеал започваме да изпълняваме през 1885 година, когато наистина абсолютно сами, въодушевени с изключителния ентусиазъм, който бихме могли да видим и през Балканските войни, българите тръгват напред, за да постигнат това обединение на разпокъсана България. И това е наистина един изключителен ден, една изключителна победа както на Българската армия, така и на българската дипломация. Затова това е наистина един изключителен български празник, който е символ на това единство на българите и това е наистина една уникална дата." 

Христина Кирилова, директор на Регионален исторически музей-Видин

В отделна глава книгата проследява войсковите формирования във Видинския регион. 

"Видинският регион включва много формирования -  15-ти пехотен Ломски полк с щаб в Белоградчик, той включва в различните войни и 47-ми пехотен полк, по време на Балканските войни, 51-ви резервен полк или Вардарски, както е известен по време на Първата световна война, който се формира също с кадри - офицери и подофицери от Трети пехотен Бдински полк, и 15-ти Ломски пехотен полк. Това са важни формирования, които дават своя дан във всичките ни войни за обединение. В този период съм се опитала да обхвана възможно всички, които дават своя принос в славните победи на Българска армия. Тук може би е мястото да кажа, че също внимание сме отделили на 56-ти Велешки полк. Може би много малко видинчани го свързват с голямата победа при Одрин по време на Балканските войни..."

Христина Кирилова разглежда ролята и на военната, но и на местната власт, защото смята, че те са едно неразделно цяло. 

Книгата ще бъде представена от полк. о.з. доц. д-р Станчо Станчев, преподавател във Военна академия "Георги Стойков Раковски", от 17:00  часа в музей "Кръстата казарма" във Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05