Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Александров: Продължава възстановяването на двата пътя към Черно поле

8
Снимка: Радио Видин

"Чакаме решението на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет за довършване на пътя към Черно поле откъм Буковец. Що се отнася до другия път, който е към Е-79 и общинския център, то днес и утре довършваме полагането на банкета и от другата седмица започваме полагането на износващия асфалт. Така тези два километра и около 900 метра участък от пътя за Черно поле ще бъде изцяло готов. Иначе пътят беше пуснат в движение още 2-3 дни след аварията. Фирмата изпълнител на ремонта го оправи." Това обясни за Радио ВИДИН кметът на община Ружинци Пътят Черно поле- Буковец, 15.06 2023 г.Александър Александров във връзка с възстановяването на пътната инфраструктура към селото. 


Припомняме, че на 15 юни достъпът до Черно поле бе прекъснат изцяло заради пропадане на една от подпорните стени, която поддържаше пътя над близо 30-метровото дере към село Буковец. Другият път- към Е-79 и Ружинци, който тогава се ремонтираше, заради многото придошла вода от силния дъжд, също пропадна. 


Пътят Черно поле- Е-79, 15.06 2023 г.И докато за първия път се знаеше, че е опасен и предстои ремонт, дори същия ден там беше дошла и група от специалисти на оглед, то за втория път, поне нагледно, опасност от разрушаване нямаше. 


Крайният резултат - пътят от Ружинци към Черно поле бе прекъснат изцяло, а достъпът през Буковец се осъществяваше по тясна и опасна част от път, останала несрутила се след пороя. Това създаде доста неприятности, защото по него  минаваше училищният автобус, по нето се движеха и колите, които зареждаха селото с храни, включително и домашния патронаж. 


За ситуацията с пропадналия път от Черно поле към Буковец бе излъчен репортаж по една от националните телевизии и след него с общинския кмет се бе свързал преподавател от Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков", където се преподава и за транспортната инфраструктура. Специалистът по инженерна геология и геотехника, доцент Кирил Ангелов, бе предложил група от университета да реши проблема. На място те се запознаха със ситуацията и не отрекоха, че решаването на проблема е предизвикателство и за тях:

"Проблемът е сложен, защото е засегнал съоръжение, което отвежда водите - това е т. нар. водосток. Водостокът обаче е едновременно активизиран встрани от основната тръба поради процеси на т. нар. суфозия, т.е. изнасяне на по-фините частици между чакълите, които са били около него положени и това е довело до скъсване на опорната стена, която е пред водостока. И тъй като тя е фундирана много високо, над дерето, се е скъсала. Това е един типичен случай на такава авария и за съжаление е много трудно за оправяне след това. Очевидно е, че трябва да бъде намерено решение такава стена да не мърда. Това се постига чрез укрепителни конструкции в непосредствена близост до самия път. Особено сложно е тук, че тези съоръжения, които ще крепят стената, ще трябва да преминат през целия скат на дерето, което е 20-30 метра. 


Това ще стане след като бъдат направени проекти. Какво следва? Правят се комплексни инженерно-геоложки проучвания, определят се какви са основните скали, върху които е изградена цялата тази конструкция и на базата на получените показатели се оразмерява онова, което искаме да укрепим. В случая ще трябва да се подмени целият водосток и основното тук е изграждането на пилотно-анкерна конструкция. Значи, такава стена трябва да се постави върху пилоти и тези пилоти, за да могат да държат, трябва да има хоризонтална компонента, която да премине под пътя. Трябва да се изградят такива конструкции и тук това ще бъде доста тежичко заради геоморфоложките условия, но не е първото това съоръжение, което укрепваме. Няма страшно, мисля че имаме достатъчно възможности - и теоретическа подготовка, и практическа...


Това е проект, който се прави, за да бъде изпълнен. Т.е., не се прави, за да се представи на някои строители и да се каже, гледайте си работата, това е достатъчно. Не, това е проект, който трябва да може самият проектант да го изпълнява. И затова сме тук...


Самото проучване и проектиране заема около 40 дни. Много е важно да се намерят средствата чрез Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане. Считам, че този участък по своята сложност и неотменимост ще е достатъчна гаранция да се отпуснат и получат тези средства на базата на количествено - стойностната сметка..." 


Докато Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане решава дали да отпусне средства за възстановяване на пътя към Буковец, той остава опасен за преминаване.


"Издал съм заповед пътят да не се ползва. Оттам не минават вече автобуси и тежки машини. За машините на земеделските стопани, които имат ниви наоколо, сме направили в съседство един черен обходен път, по който те преминават с тежката техника, за да може да си прибират продукцията. Няма друг начин освен този. Без проектиране, без специалисти, които да си кажат мнението и без средствата, няма как да стане. Ние като община, нямаме тези възможности...", допълни общинският кмет Александър Александров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50

Ивайло Йотов: Виното на България е с изключително високо качество

В най-големия лозов масив във Видинско, между селата Гомотарци и Кошава, отбелязаха Трифон Зарезан и символично зарязаха лозята. Над 20 винени сорта се отглеждат на площ от над 1600 декара, а виното от местния сорт гъмза има своето запазено място. Това каза Ивайло Йотов- един от собствениците на винения комплекс "Бонония Естейт": "... Една..

публикувано на 04.02.25 в 18:10