Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебора Йорданова от Монтана иска да вдъхновява хората да бъдат по-добри

6
Снимка: личен архив

С Дебора Йорданова от Монтана e срещата ни днес в "Калейдоскоп". Мотото на живота ѝ е да бъде пример и вдъхновение за хората да бъдат по-добри. Нещо, което е висша форма на съзнание и на мислене и нещо, което ме кара да мисля, че България има бъдеще, щом има такива млади хора като Дебора, които мислят позитивно и подкрепящо. Нашата героиня мисли, действа, работи, създава, учи се на много неща, самоусъвършенства се и смело върви напред. Дебора е  творческа личност, тя обича да декорира, да рисува, да пише, да прави прически, да танцува.  Обича спорта, бойните изкуства, обича да пише, пише  от малка, но едва на 30 години издава първата си книга. И всичко това прави, не защото трябва, а защото такава е нейната естествена същност. Всеки ден се занимава със спорт, бяга и прави фитнес упражнения. И освен това участва в различни благотворителни инициативи, които са свързани с помощ на хора в нужда или бездомни животни, засаждане на дръвчета и още много други. И се опитва в тези дейности да включва и своята малка дъщеричка.
Дебора Йорданова е родена през 1991 година в град  Лом, трябвало е да бъде кръстена Теодора, но в последният момент се намесва баща ѝ, който избира името Дебора. Детските ѝ години преминават в село Расово, където бабата на Дебора се занимава с нейното отглеждане и възпитание. "Баба ми ме научи как да споделям, и ми казваше, че трябва да имам поне един занаят, трябва да мога да правя нещо с ръцете си.", разказва  Дебора. Когато е тинейджър ѝ се налага бързо да порасне, защото остават сами с майка си и сестра си. 
В училището в Расово тренира волейбол, продължава със спорта, когато се премества да учи в Монтана. След 8. клас се записва в паралелка "кетъринг", във Финансово-стопанска професионална гимназия "Васил Левски" - Монтана, мечтата ѝ е да учи сладкарство, нещо, което я привлича и завладява. но не винаги в живота става така като си го мислил. Продължава да учи във ВТУ "Финанси и банково дело". Специалността не е нейната, но се вслушва в съветите на близките, които я убеждават, че това е сериозна професия  и има хляб в нея. И може би се оказват прави, защото днес Дебора  основно  се занимава със застраховане. Това не означава, че е спряла да учи и да търси нови сфери за изява. 
Завършва  курсове по фризьорство , а по-късно и курс по творческо писане в Академия "Заешка дупка". Казва, че от малка обича да пише, а в дебютната ѝ книга "Закъснял подарък" има различни жанрове разкази.  За дебютната си книга казва: "Исках с творчеството си да помогна на някой друг." Книгата е част от трилогия, в момента пише роман, а вече е издадена детската ѝ  книжка "Анжи в света на доброто", в която главен герой е нейната дъщеричка, която прави различни добрини. Обича децата и при всяка възможност се среща с тях.



Дебора Йорданова и Димитър Петров създават "Съюз на младите писатели" в Монтана , който да събира млади таланти от областта. Избира да живее в Монтана, град, според нея, спокоен, удобен, с културен живот и възможности за отглеждане на малки деца.

КНИГАТА "ЗАКЪСНЯЛ ПОДАРЪК"
"В  тази книга включих доста по-емоционални разкази, исках хората да се обърнат малко към себе си, към собствените си емоции, към вътрешния си свят, да разберат, че има много по-важни неща от материалните. Защото има много други неща, които могат да те направят щастлив. ...Разказите са реални истории, като в част от тях има малко въображение. Не са само мои истории, нали, и на мои приятели. И разказите са - има и по-романтични и има и такива, които са по-забавни. Сложила съм от няколко жанра,  за да има за всеки един читател какво да прочете..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 11 май 2025 година

Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..

публикувано на 11.05.25 в 14:08

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44