Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебора Йорданова от Монтана иска да вдъхновява хората да бъдат по-добри

6
Снимка: личен архив

С Дебора Йорданова от Монтана e срещата ни днес в "Калейдоскоп". Мотото на живота ѝ е да бъде пример и вдъхновение за хората да бъдат по-добри. Нещо, което е висша форма на съзнание и на мислене и нещо, което ме кара да мисля, че България има бъдеще, щом има такива млади хора като Дебора, които мислят позитивно и подкрепящо. Нашата героиня мисли, действа, работи, създава, учи се на много неща, самоусъвършенства се и смело върви напред. Дебора е  творческа личност, тя обича да декорира, да рисува, да пише, да прави прически, да танцува.  Обича спорта, бойните изкуства, обича да пише, пише  от малка, но едва на 30 години издава първата си книга. И всичко това прави, не защото трябва, а защото такава е нейната естествена същност. Всеки ден се занимава със спорт, бяга и прави фитнес упражнения. И освен това участва в различни благотворителни инициативи, които са свързани с помощ на хора в нужда или бездомни животни, засаждане на дръвчета и още много други. И се опитва в тези дейности да включва и своята малка дъщеричка.
Дебора Йорданова е родена през 1991 година в град  Лом, трябвало е да бъде кръстена Теодора, но в последният момент се намесва баща ѝ, който избира името Дебора. Детските ѝ години преминават в село Расово, където бабата на Дебора се занимава с нейното отглеждане и възпитание. "Баба ми ме научи как да споделям, и ми казваше, че трябва да имам поне един занаят, трябва да мога да правя нещо с ръцете си.", разказва  Дебора. Когато е тинейджър ѝ се налага бързо да порасне, защото остават сами с майка си и сестра си. 
В училището в Расово тренира волейбол, продължава със спорта, когато се премества да учи в Монтана. След 8. клас се записва в паралелка "кетъринг", във Финансово-стопанска професионална гимназия "Васил Левски" - Монтана, мечтата ѝ е да учи сладкарство, нещо, което я привлича и завладява. но не винаги в живота става така като си го мислил. Продължава да учи във ВТУ "Финанси и банково дело". Специалността не е нейната, но се вслушва в съветите на близките, които я убеждават, че това е сериозна професия  и има хляб в нея. И може би се оказват прави, защото днес Дебора  основно  се занимава със застраховане. Това не означава, че е спряла да учи и да търси нови сфери за изява. 
Завършва  курсове по фризьорство , а по-късно и курс по творческо писане в Академия "Заешка дупка". Казва, че от малка обича да пише, а в дебютната ѝ книга "Закъснял подарък" има различни жанрове разкази.  За дебютната си книга казва: "Исках с творчеството си да помогна на някой друг." Книгата е част от трилогия, в момента пише роман, а вече е издадена детската ѝ  книжка "Анжи в света на доброто", в която главен герой е нейната дъщеричка, която прави различни добрини. Обича децата и при всяка възможност се среща с тях.



Дебора Йорданова и Димитър Петров създават "Съюз на младите писатели" в Монтана , който да събира млади таланти от областта. Избира да живее в Монтана, град, според нея, спокоен, удобен, с културен живот и възможности за отглеждане на малки деца.

КНИГАТА "ЗАКЪСНЯЛ ПОДАРЪК"
"В  тази книга включих доста по-емоционални разкази, исках хората да се обърнат малко към себе си, към собствените си емоции, към вътрешния си свят, да разберат, че има много по-важни неща от материалните. Защото има много други неща, които могат да те направят щастлив. ...Разказите са реални истории, като в част от тях има малко въображение. Не са само мои истории, нали, и на мои приятели. И разказите са - има и по-романтични и има и такива, които са по-забавни. Сложила съм от няколко жанра,  за да има за всеки един читател какво да прочете..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11