Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Жаблянова - творец на пълен работен ден

7
Снимка: личен архив

Прекрасната художничка от Монтана Елена Жаблянова е гост в този брой на "Калейдоскоп". Дъщеря е на известния художник Венелен Захариев. Елена расте с уханието на маслени бои, между  четки и платна, в разговори за изкуство и художници. 

Днес тя е максимално ангажирана, ежедневието ѝ лети с бясна скорост и няма нито една свободна минутка, всичко е по план и по часове и се работи, твори, създава и експериментира.  Едновременно работи по няколко проекта, и това я държи нащрек и в готовност да започне нещо ново.  Днес тя освен художник, е и педагог, илюстратор, автор на детски книжки.
Елена е родена на 7 април 1975 година в Монтана, детството ѝ е пълно с много игри и много емоции, но и с много отговорности и труд. "Чувствах се обичана и приемах това, което имам." 
Майка й е фармацевт, силна, отговорна и отдадена на семейството, а баща ѝ - изискващ и критикуващ.

"Така ни подготвяше за живота такъв, какъвто е, татко държеше на естетиката като цяло, дали в дома, дали на вилата. ...Винаги искаше да се развивам и да не спирам, затова не ме хвалеше, а ме критикуваше... В семейството съм научена на търпение и много труд... И с годините опит смея да кажа, че трудът е единственото нещо, което дава отличен резултат.",  споделя Елена Жаблянова. 


От малка посещава школа по рисуване в Монтана, продължава да учи в гимназията  по изящни изкуства в София. През 1989 година е приета в гимназията, когато е само на 14 години и днес оценява позицията на нейните родители, които ѝ гласуват огромно доверие и я оставят сама в големия град. 
Не е приета в Академията, но пък продължава със специалността "Анимация" в Нов български университет. За което Елена споделя: 

"По-късно си дадох сметка, че анимацията много ми е помогнала на илюстрацията ...Защото в тези режисьорски идеи, в търсенето на типажи, в търсенето на правилните движения, които трябва да са много ясни, много категорични, анимацията ми помогна ...В НБУ получих широк спектър от неща, които можех да добавя, успях да завърша благодарение на брат ми, който се грижеше за мен в София."

В София се запознава със съпруга си, попада в семейство на художници. Нейният свекър - художникът Христо Жаблянов я връща към илюстрацията, и започва да илюстрира учебници. Започва ново образование в школата на Жаблянов, "една много жестока,  много сериозна школа" по думите на Елена.
Тя е позната със своите книги "Маурко", "Шум в гората" и "За какво мечтае Меги". Елена Жаблянова успява винаги да представи в илюстрациите си нещо познато, но и едновременно с това - различно. Нейните рисунки се характеризират със сходна техника на работа и сходно излъчване, но затова пък стилизацията е винаги различна във всяка следваща книжка, коментират запознати с нейното творчество. 
Илюстрациите на монтанската художничка от поредицата "Патиланци" по Ран Босилек пленяват и малки и големи. 



 Има син, студент и  и дъщеря, ученичка в 11. клас. В момента  работи за издателство ПАН.

РИСУВАНЕТО 
"Рисуването ме съпътства от самото раждане, аз много обичах да се въртя около татко, около неговите инструменти, около четките. Навирах се там да видя как работи, просто това е откакто се помня, все още имам първия белег от длето, винаги съм раснала с това усещане, че това е най-доброто, което мога да правя -  да рисувам, и винаги съм го правила с огромно удоволствие."

ЛИТЕРАТУРАТА 
"Всъщност аз винаги съм обичала да бъда автор, на съчинения, аз пишех хубаво от дете, защото имах добра идея, какво да създам, и можех да се справя с авторското писане, дори есетата ми бяха доста по-добри от трансформиращите преразкази с елементи на разсъждение. Те са вид креативност и по някакъв начин заобикалях стандарта." 
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 11 май 2025 година

Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..

публикувано на 11.05.25 в 14:08

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44