Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв сезон изпраща туризмът?

Доволни ли са туроператори и почиващи от лято 2023?

Снимка: Колаж Радио Видин

Отиващото си лято бе първото от три години насам, което не премина под знака на COVID-19 пандемията. За сметка на това обаче войната в Украйна оказа допълнително въздействие върху развитието на туризма на стария континент, а инфлацията още усложни нещата. Въпреки нестабилната геополитическа обстановка туристическият бранш в България като, че ли постепенно успя да стъпи отново на краката си. Още в началото на сезона, туроператорите отчетоха значителен ръст в ранните записвания за масовия туризъм от гледна точка на летни почивки, но когато говорим за културния туризъм, бе отчетен известен спад. Там за съжаление има лек отлив на интереса от страна на туроператорите за предлагане на България като дестинация за обиколни турове. Специалисти от бранша изтъкват като основна причина за понижения интерес слабата реклама на чуждите пазари за дестинация "България". Недостигът на кадри в бранша също продължава да влияе върху ситуацията и много от чуждестранните туроператори оптимизират портфолиото си. Въпреки, че обикновено хотелиерите алармират, че няма туристи и се притесняват от провал на сезона, тази година бяхме свидетели на обратния ефект - притесняваха се дали ще се справят. Доволни ли са туроператорите и почиващи от лято 2023? Потърсихме Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма":

"Ако разделим нещата на изходящ туризъм - българи в чужбина и чужденци в България, ще можем да споделим две мнения, според които това към България е много отчайващо и ситуацията е много трагична, защото сезонът беше общо взето един месец, което е абсурдно. Като натовареност за чужденци в България, бяхме изключително малко, даже според статистики с 250 хиляди са паднали хората от 2019 година, които са ни посетили като чужденци, което наистина е много тежко. Видяхте сега и каво се случи по Южното ни Черноморие и това съвсем съсипа бранша, който е там, така че наистина за България не можем да се похвалим. За сметка на това за българите в чужбина нещата стоят по коренно различен начин." - обясни Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма".

Потърсихме туроператор за коментар по темата. Разговаряхме с Ина Тонина, родом от Чупрене, която е собственик на туроператорска компания, предлагаща предимно изходящ туризъм:

"Аз говоря винаги от името на изпращащ туроператор. При приемащия туризъм нещата стоят по един съвсем различен начин, доколкото знам. При него има много хора, но с по-малки финансови възможности, тоест силен като бройка, а малък като финансов резултат. След края на пандемията това е тенденцията - хората пътуват изключително много в чужбина и общо взето това е много разнопосочно. Няма вече един строго ориентиран сектор - Турция, Гърция, а пътуват навсякъде. Все повече се търсят екзотични круизи. Вследстие на икономическата криза, хората все повече осъзнават, че пътуването е нещото, което си заслужава и парите, които се пазят за нещо, утре нямат стойност и това, като че ли отключи повече пътувания." 

Попитахме видинчани позволиха ли си да почиват това лято и какви дестинации избраха за лятната си отпуска.

"Задължително си позволих, само че аз си почивам по линия на НОИ. Изкарах 10 дена на Велинград, прекрасно е при много добри условия. Процедурите са много добри, басейнче. Хората бяха доста по-добре, даже дори от преди пандемията, повече им се живее явно ... Не съм си позволила никаква почивка, но предполагам, че туризмът се развива добре и по-специално във Видин вече имаме Синагога ... Почивах, да, на Царево бях в началото на август преди големия потоп. В България си почивам, тук ми е добре и се чувствам добре. Хубаво ми е, спокойно ми е ... Предстои ми да пътувам в Сандански. Предпочитаме България пред чужбина. Добре е, не е скъпо, а сега е вече есен и е още по-евтино." - коментираха видинчани. 

Според НСИ, през юли 2023 г. в страната са функционирали 3697 обекта с 10 или повече легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване с почти 150 хил. стаи и 340 хил. легла в тях. В сравнение с юли 2022 г. местата за настаняване се увеличават с 2.3%, а броят на леглата в тях - с 3.5%. Общият брой на нощувките е 5 819.6 хил., или с 8.1% повече в сравнение със същия месец на предходната година, като най-голямо увеличение - с 14.7%, се наблюдава в местата за настаняване с 1 и 2 звезди. Потърсихме за коментар Димитрина Горанова, председател на УС на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти:

"Метеорологичните условия и предпоставки не бяха в наша услуга, както знаете месец юни беше сравнително студен и сезонът започна по-късно. сега всички се надяваха сезонът да се измести и да продължи до края на септември, но природата отново ни изигра лоша шега и с бедственото положение в Южна България сезонът приключи преждевременно. От друга страна браншът продължава да страда от сериозен недостиг и липса на квалифицирани кадри, което се отразява пряко и върху качеството на обслужване и върху цялата верига на доставка на туристически услуги." - подчерта Димитрина Горанова

Според НСИ, през юли 2023 година броят на реализираните нощувки от туристи в област Видин са 9623, в област Монтана - 11 306 и в област Враца - 10 617.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45