Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселка Асенова, началник на РУО-Видин: Учителят трябва да е креативен, иновативен и вдъхновяващ

Веселка Асенова, началник на РУО-Видин
Снимка: Радио Видин

Повишаване качеството на образование е приоритет в училищата, каза началникът на Регионалното управление на образованието във Видин Веселка Асенова в навечерието на новата учебна година. Тя допълни, че изискването е и за училища, където броят на децата в паралелките е по-малък, още още повече, че ще може да им се отделя и повече внимание в час. Учителите и директорите на училища ще бъдат насърчавани към създаването на нова образователна среда в училище, култура на иновациите и системно използване на новите технологии. Работи се за личностното развитие на децата и учениците, каза Веселка Асенова.

"В нашия 21-ви век учителят трябва да бъде креативен, иновативен и вдъхновяващ, за да може децата да черпят неговата енергия и да бъдат насочени към усвояване на все повече знания и да получат, разбира се, когато излязат от училище, една богата обща култура. "


Директорите и учителите ще бъдат мотивирани да работят все повече с така наречената "дигитална раница", уеб сайт  към Министерството на образованието и науката, където са качени учебниците, а учителите могат да допълват съдържанието по различни предмети. 


 В миналото вече са хартиените дневници и бележниците.


"Електронният дневник и възможността да работя с него ми показа колко предимства има тази система. Това е изключително добър начин всеки родител във всеки момент да знае какво се случва с неговото дете. Освен че той получава своевременно оценката на детето, дали то има похвали или забележки, класният ръководители може да изпраща съобщения, може да насрочва работни срещи с родителите, може да комуникира. Електронният дневник е изключително добра технология и смятам, че ще бъде усъвършенстван, въпреки че в дневника вече има всичко необходимо."

Все още продължават ремонтите в две от училищата в област Видин, но това няма да попречи на нормалното провеждане на учебните занятия. В СУ "Св. св. Кирил и Методий" във Видин се извършва саниране на сградата, но строителните дейности са съгласувани със съответните контролни органи. Навсякъде е обезопасено. Работи се по фасадата на сградата. В село Раковица се извършва ремонт на покрива на основното училище, който беше засегнат от мълния в края на юни 2022 година. Децата там са преместени в друга сграда, която е предоставена безвъзмездно за временно ползване на училището.   

Според Веселка Асенова предстои една учебна година с много предизвикателства. 

"Поставили сме си много приоритети, цели към тези приоритети. Начертали сме какви мерки ще приложим, какви дейности  и се надявам, че през тази учебна година всичко, което сме заложили ще бъде изпълнено. Аз искам всички ние като общество да се грижим за благополучието на нашите деца, да развиваме техните силни страни, всеки да бъде отговорен на своето място, защото децата са нашето бъдеще. Пожелавам на всички да са здрави, да са креативни. Директорът да бъде онзи модерен образователен лидер, който да ръководи този образователен процес.  Родителите  нека бъдат едни партньори в нашата работа, да подпомагат учителите, да се грижат както винаги за своите деца в единомислие с учителите. Учителите да бъдат креативни, иновативни и вдъхновяващи. Пожелавам на всички успех, да покажат резултати, да покажат уменията си, да развият своите умения през тази учебна година. И нека първият звънец да прозвучи за всички с много вдъхновение  и много емоции на първия учебен ден!"

Въпреки че учебната година все още не е започнала, приготовленията за нея вече приключват, казаха родители. Децата пък с нетърпение очакват първия звънец и срещите със съучениците:

"С ентусиазъм и радост учениците очакват 15- и септември. Подготвили сме се вече..."

"Надяваме се да е успешна новата учебна година..." 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Опозицията подготвя вот на недоверие през септември

Всички опозиционни партии, с изключение на "Възраждане", ще внесат общ вот на недоверие през септември за провала във вътрешната сигурност.  Основната тема, която обединява партиите, е "завладяната държава", обясни Радостин Василев , лидерът на МЕЧ, основната партия инициатор на единен вот на недоверие срещу Тройната коалиция. "Разговаряме в..

публикувано на 31.07.25 в 10:00

Ще достигне ли Социалният план за климата до най-уязвимите българи?

България ще разпредели 5 млрд. лв. за подкрепа на енергийно и транспортно бедни домакинства и микропредприятия в периода 2026-2032 година. Тези домакинства се очаква да бъдат засегнати от въвеждането на новата схема за търговия с емисии (СТЕ 2) на ниво Европейски съюз. Новата схема за търговия с емисии ще постави цена върху емисиите на..

публикувано на 30.07.25 в 10:45

Горещо политическо лято

Градусът на политическото напрежение се покачи в средата на горещото лято и края на парламентарния сезон. Този път в ябълка на раздора се превърна Антикорупционната комисия . За закриването ѝ първо се обявиха от "Демократична България", след като по-рано този месец започна акция срещу излъчения от ПП-ДБ варненски кмет Благомир Коцев, която доведе до..

публикувано на 29.07.25 в 12:23

Ще станат ли продължителните екстремни температури новата реалност?

Свикнали сме да приемаме лятото като нещо нормално, но през последните години то все по-често идва с предупреждения - да не излизаме навън, да избягваме физическо натоварване, да внимаваме с възрастните хора и децата. Горещините вече не са просто неудобство - могат да бъдат сериозна заплаха. В разгара на лятото температурите неумолимо се покачват, а..

публикувано на 28.07.25 в 11:40

Село Плешивец - трудолюбиви хора и желание за по-добър живот

Екипът на радио Видин е в село Плешивец, община Ружинци, област Видин. К расиво селце, разположено в полупланински терен, с красиви и здрави къщи, големи дворове, чист и подреден площад. В селото работи уютен и много добре снабден магазин, в който местните хора могат да поседнат на приказка и да обсъдят това, което ги вълнува. Собствениците са..

публикувано на 25.07.25 в 12:50

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45