Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валери Велков: Заради липсата на ваксина, още дълго ще живеем с вируса на АЧС

Борбата с Африканската чума по свинете- трудна и продължителна

Някои кметове неглижират проблема

Снимка: Радио Видин


След почти двугодишно затишие, в разгара на лятото тази година бяха регистрирани три огнища на Африканска чума по свинете- две от тях са от обекти в заден двор в съседната област- Монтана... Има ли опасност вирусът на Африиканската чума по свинете да ни връхлети отново? За липса на отговорност при отглеждане на животните ли говорим или заболяването е упорито и борбата с него е трудна и продължителна? Докъде стигна регистрация на животните в личните стопанства и знае ли се колко свине се отглеждат в област Видин? В "Земята, която ни храни" търсим отговорите с д-р Валери Велков от Областна дирекция по безопасност на храните във Видин. 

"Имаше едно затишие през последните две години, но за съжаление епизоотичната обстановка около нас, в Европа, по отношение на Африканската чума, е доста динамична... Огнища има в Румъния, Сърбия, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Гърция... Проблемът не е отминал и вероятно ще бъде предизвикателство пред ветеринарните власти за всички държави още дълги години наред... Факт е, че в държави, където имаше сериозни мерки по отношение на биосигурността, ограждания, граници- като Белгия, Дания, Германия, вече и там има случаи, затова притеснението на свиневъдния сектор е сериозно, защото почти във всички случаи, когато се получава в големите свиневъдни комплекси, проблемът идва от личния сектор, от стопанствата, които отглеждат нерегламентирано, не подлежат на контрол, не ги обявяват, не ги регистрират...", посочи д-р Велков 

От три години в България има програма с конкретни действия. След първите случаи е проведена инвентаризация на личните стопанства, извършва се и регистрация на обектите и животните в тях. През 2020 година са регистрирани над 430 обекта, следващата година са регистрирани 61, през 2022 година регистрираните стопанства са 23, а тази година- 25. 

"Има много случаи, при които откриваме нерегламентирано отглеждане на свине майки... Акт, възбрана, вземане на кръвна проба, стопанинът си заплаща стойността на изследването и след излизане на резултата, ги привежда до бройките, които са необходими до лично стопанство от три бройки. Ако са повече- клане в присъствието на лекар и съответно регистриран ветеринарен лекар сключва договор и маркира тези животни..." 

Над 18 разпореждания са издадени към момента след новите случаи на африканската чума по свинете, взетите кръвни проби от неидентифицираните свине са отрицателни, те са маркирани и въведени в системата на Агенцията по храните, каза д-р Валери Велков. Над 650 са отглежданите свине в област Видин, но според ветеринаря кметовете трябва да са по-настоятелни, за да няма нерегламентирано отглеждани животни и да не се допуска неглижиране на проблема:

"Например, в Кула, е една от най-ниската активност при положение, че община Кула е граничен район. Ниска активност има в Бойница, изключително активни са във Видин Белоградчик, Чупрене... Това е план за цялата страна за справяне и ликвидиране на заболяването. Всяко едно възникване на заболяване води до рестрикции за определени региони... БАБХ се бори да стане регионализация при възникване на заболяването, за да не се налага възбрана за търговия с продукти от животински продукти за останалите части от страната и да не се пречи на бизнеса... Труден е проблема и с нелегалната търговия, която не се извършва по пазарите, а през социалните мрежи. Схемите обаче се следят...", посочи д-р Велков и уточни, че дълго още ще се наложи да живеем с вируса, защото ваксина за вируса няма. 

Заради това на заседанията на областните епизоотични комисии се набелязват мерки, правят се и предложения за законодателни промени... Предстои среща и на ветеринарните лекари от Северозападна България.  Хората  обаче трябва да спазват правилата и да изпълняват препоръките на ветеринарите- при отглеждане, изхранване, заболяване или при смърт на животно, казва д-р Велков:

"Съществуват забрани при изхранване с кухненски отпадъци, пускането им свободно, което е абсолютно недопустимо... Хората трябва да разберат, че трябва да спазват изискванията, за да запазят първо за себе си, защото за един собственик лично стопанство, две свине му е цял свинекомплекс... Регистрацията е безплатна... Важно е и да се купуват свине, които са идентифицирани- това е гаранция, че сме контролирали фермата... Трупове не трябва да се изхвърлят безразборно, при съмнение стопаните да се обадят, за да се реагира бързо... Има процедура, в областта има над 40 общински терени, на които се загробват умрели животни. Вирусът е устойчив... Важно е да има информация..." 

След въвеждане на изискванията за фамилни ферми, повечето от тях преустановяват дейност, към момента в региона има само една в димовското село Тополовец с 10 свине майки. Действа  и промишленият свинекомплекс в Дунавци:

"Труден е проблема с тези, които отглеждат по една майка, те ги крият, не ги завяват... На повечето места кметовете знаят, но мълчат, но това не е добре...", каза д-р Велков и допълни, че с властите на съседните страни няма съвместни действия, провежда се регионална политика - на Дунав мост се ремонтира дезинфекционната площадка, дезинфекция се извършва и на Брегово и Връшка чука. На пунктовете има и фризери, в които се прибира конфискувано месо без документи за произход. Месото се предава на екарисаж.. Има и табели за забрана на необработено термично месо... 

Апелът на д-р Валери Велков: "Нека собствениците да отглеждат свинете си съгласно със закона, да не крият информация, да се обаждат, когато има ситуация, за да може да се реагира адекватно и навреме. Да се купува само от регламентирани ферми, за да няма проблеми..."

Защото, заради липсата на ваксина, още дълго ще живеем с вируса на АЧС. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16