Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Видин земеделски производители блокираха за часове пътя за Дунав мост 2

8
Снимка: Радио Видин

Във Видин десетки земеделски производители се включиха в проведения днес национален протест, като в продължение на близо три часа блокираха движението и в двете платна на пътя за граничния пункт при Дунав мост 2. Протестните действия са срещу решението на Народното събрание за вдигане на ветото за внос на зърно и други продукти от Украйна и са в защита на интересите на целия земеделски бранш, каза председателят на Видинския съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски:

"Вместо да се занимаваме с нашата основна дейност, свързана с производство на селскостопанска продукция, целият земеделски бранш е принуден да организира национални протести в цялата страна в подкрепа на своите искания и защита на собствените си интереси. Тъй като ние виждаме, че в момента държавата не защитава интересите на българските земеделски производители, а защитава явно чужди - не може произведените земеделски стоки в България да не се продават в българските магазини, а да се внася евтина земеделска продукция с неясен произход... Надяваме се, че разумът ще надделее. Надяваме се, че правителството ще разбере, че в земеделието трябва да има последователност, трябва да има приемственост. Разчитаме на диалог и надяваме се, че в крайна сметка ще бъдат защитени българските интереси."

Земеделските производители в момента са изправени пред невъзможност да реализират продукцията си, каза зърнопроизводителят Петьо Петров от Ново село:

"Ние сме потърпевши... Другите четири държави останаха със забрана за внос, а България само разрешава отпадането на забраната. В един момент ние не можем да си платим разходите от произведената продукция - след вноса на продукти от Украйна нашите цени падат много надолу и ние просто не можем да си покрием разходите... Нашето зърно се произвежда по всички европейски изисквания, а от Украйна внасят зърно, което е с не знаем какво качество - все пак там е  война, има обеднен уран, използват такива неща. За момента прибираме едната продукция, която е от пролетници. Фирмите ни изчакват до края на октомври, когато ни идват падежите за плащане на препарати, семена... Сега се засява пшеницата - за да вложим в торове, семена, ние трябва да имаме някакви приходи. Ние работим година за година - това е земеделието в България."

Ивайло Рангелов от Раковица също каза, че слънчогледът му стои все още неприбран на нивата, но в момента няма и търсене: 

"Продукцията, нашата, залежава, цените падат и като цяло за държавата е зле безконтролният внос. 4000 дка земя обработвам аз, от които 1500 дка са ми със слънчоглед - още не сме прибрали дори реколтата, но няма и търсене към момента, оставете цена. Жалко за държавата, не само за нас, зърнопроизводителите - като цяло националният бранш е сериозно застрашен."

Жасмина Генчева, чието семейство гледа около 1000 дка със зърнени култури в Брегово, е в подобно положение:

"Взехме техника на изплащане. Отделно торовете и препаратите през изминалия сезон бяха много скъпи, рентите се покачиха и в момента сме почти пред фалит. Продукция имаме непродадена, в момента очакваме да ожънем слънчоглед и царевица, за които мислим да задържим заради изкупните цени... Следващия месец започваме да изплащаме ренти и не знаем как ще бъде."

В протеста участваха и представители на други браншове. Животновъдът от Капитановци Александър Александров разказа, че заради вноса на сухо мляко от Украйна се е принудил да спре да гледа млекодайни овце. 

"Трябва някой да застане зад нас... Всичко се мисли само за тази Украйна. Гледам овце - спрях да гледам млекодайни овце само заради това, че наводниха ни със сухо мляко... Продадох тези овце, купих месодайни - не можеш да продадеш агнетата. Спасяваме се поединично. Гледам кошери - меда не мога да го продам. Защо? Защото внасят от Украйна..."

Стефан Борисов, представител на пчеларското сдружение в Брегово, посочи, че участва в протеста, за да подкрепи колегите си земеделски производители, тъй като представителите на бранша трябва да са единни: 

"Тук сме взаимно свързани - трябва да има симбиоза между пчелари, зърнопроизводители, животновъди. Това отдавна е в България пропуснато. Ако не си върнем родното земеделие, не успеем наново да си върнем България както е била някога аграрна сила, много губим. Не трябва да ни разединяват. В този момент да ни наричат "зърнари", "терористи" - обидно е... Ние нямаме нищо против другия да речем пчелен мед от Украйна или където и да е, но той няма това качество, защото там влагата, температурата, медодаването не е като тук. Нашият е по-качествен - това го знае всеки. И за да бъде продаден в Европа, го смесват с нашия, развалят качеството... Което не прави чест на нашето Министерство на земеделието. Трябва да му се даде по-голяма сила на това министерство да работи с всички отрасли в селското производство. Да бъде медът както киселото мляко - със стандарт, да се борим за неговото качество в Европа..."

Около час след началото на протеста, на мястото на блокадата дойдоха и представители на леви политически сили, които по-рано днес подписаха споразумение за общо явяване на предстоящите местни избори. 

Протестиращите имат пет основни искания към управляващите. На първо място това е продължаване на забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна и въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна, както и завишаване на контрола на произхода, качеството и безопасността на вноса на селскостопански продукти в страната. Настояват също така за изплащане към земеделските производители до 30 септември т.г. на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство вследствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта, както и за незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100 процента пропаднали площи. Сред исканията на земеделските производители е и осигуряване на необходимите средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи и за нови държавни помощи, включително за минимални помощи "де минимис" за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн и за животновъдите и производителите на пчелен мед. 

В коментар по темата премиерът Николай Денков каза, че протестът на земеделските производители в момента излиза с искания, които са решени или с такива, които не могат да бъдат решени, защото се слагат срокове, които няма как бъдат изпълнени. Някои от тях са свързани с нотификации от Европейската комисия и ние няма как да ги прескочим, трябва да се спазят правилата, посочи Николай Денков.

Протестите на земеделските производители продължават и утре, но вече ще бъдат концентрирани в София. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Наематели на общински жилища във Видин протестираха пред Общината

Наематели на общински жилища във Видин днес излязоха на мирен протест пред сградата на Общината. Повод за недоволството им е взетото през месец май решение на Общинския съвет да бъдат увеличени наемите им с около 300%. Част от наемателите твърдят, че тази сума е непосилна и днес поискаха среща с кмета Цветан Ценков, за да обсъдят възможностите..

публикувано на 04.12.24 в 17:50

Кога ще бъде завършен параклисът в село Владиченци

Кога ще приключи  строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я през 2018 година преподавателят по теология в Пловдивския университет Ивелина Николова и..

публикувано на 04.12.24 в 15:14

Дневният център за хора с увреждания в Монтана представя коледна изложба-базар

Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00