Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бояна Минковска: Първата среща на детето със зъболекаря трябва да е под формата на игра

Снимка: Радио Видин

Детето е добре да посети за първи път зъболекар преди да има някакъв проблем със зъбите и това трябва да стане под формата на игра. Препоръката отправи в "Час при зъболекаря" режисьорът в Държавен куклен театър-Видин Бояна Минковска и сподели личния си опит:

"Първата ми среща със зъболекар беше толкова отдавна, но си спомням първата среща със зъболекаря на нашите две момичета, защото имаме  две дъщери. Тогава ми бяха казали, че е много добре, когато детенцето отиде за първи път на зъболекар да не правят неговите зъбчета, а на някой друг. Аз имам ужасно много зъбчета, които имат нужда да бъдат поправени, въпреки че си мия зъбите с тази четка и тази паста, които са страхотни. Но налага ми се да ходя на зъболекар, аз честно казано даже много обичам да ходя на зъболекар, защото в момента има толкова нови цветни неща. Там винаги има едни малки инструменти, аз разглеждам всичко, как ги сглобяват... После мога да ги използвам, когато си правя куклите, даже моят зъболекар ми е подарил няколко инструментчета, за да мога да си правя по куклите разни неща. Но си спомням как водех нашите момичета, когато аз ходех на зъболекар, за да свикнат и всеки път, когато свършеха да правят моите зъби, аз я взимам, слагам я да седне в мен и я гушкам, за да може да свикне и да види и лампите, които са като прожектори, и машинките, които са там, за да ти помогнат. И така постепенно, когато вече се наложи те да ходят на зъболекар, бяха сядали в зъболекарския стол, бяха им преглеждали зъбчетата, когато всичко е наред и беше неусетно това преминаване към ходенето на зъболекар. И аз мога да кажа като родител, че нашите деца не изпитват никакъв страх, защото започнаха да сядат на този стол, когато нямаше нужда да им правят нищо и за тях това беше една игра, която преживяват с мен. 
Може да чуете повече в звуковия файл.
 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05