Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Краевед с призив: Да създадем карта на времето на Северозапада

Снимка: http://kartanavremeto-vratsa.org/

Датата 27 септември 1837 година е приета за начало на организираната краеведска дейност в България и се отбелязва като Ден на краеведа. Свързва се с писмото на Юрий Венелин до Васил Априлов, написано на този ден преди 186 години, в което той предлага да се организира събирането на краеведски материали - песни, стари ръкописи и др. В наши дни краеведите не само събират ценностите на историческото минало, но ги изследват, публикуват и популяризират. Един от тях - краеведът на врачанската библиотека Калина Тодорова, посвещава години наред на проекта "Карта на времето" - дигитален архив с над 2000 истории от 132 населени места. Всеки четвъртък в ефира на Радио ВИДИН ви разказваме по една тях. А сега ви срещаме с Калина Тодорова, чиято следваща идея е за "Карта на времето на Северозапада"

"В последните години аз имам за своя мисия да събирам, да съхранявам и да разпространявам всичко, свързано с живота в Северозападна България. Преди няколко години направихме сайта "Карта на времето" - един доста мащабен проект на Регионална библиотека "Христо Ботев" - Враца. Посетих 132 населени места. Разпитвах разказвачи, майстори на народни занаяти, имаше и доста интересни личности и лични истории, но и много свързани със социални, обществени градежи, различни дейности, различни перипетии от житието и битието на всяко едно населено място и тук не на последни място стигнах до оброци, вековни дървета, както и до вековни хора. Така че това бяха едни пътища, които много ме заредиха. Говорих с над 2000 човека, слушах над 2000 песни, над 10 000 фотоса събрах. Но аз, мислейки си, че съм си изпълнила дълга, в последно време започнах да апелирам и даже имах идея да си направим Карта на времето на Северозапада... Смятам, че не трябва да се бавим, смятам, че трябва да тръгваме отново. По-важно е да се запише това поколение витално, невероятно, което си отива. Да пренесем не някакви модели за живот, а тази духовност, тези вечни духовни ценности, за да пребъдем като човеци."
 
Всеки един човек е една вселена и всеки един от тях е невероятно ценен, независимо дали е от града или от селото, добави краеведът. По думите ѝ всяка една история е завладяваща и емоционално заредена. 

"Всяка една история ме е докоснала много дълбоко, плакала съм много пъти. Даже с една колежка като отидохме, тя плачеше с мен, и то не за тъжна история... Много са историите и за млади, и за стари. Аз не съм ходила само за столетници, а за хора от различни възрасти..."

Калина Тодорова смята, че събирането на памет е нейният дълг и затова продължава да го прави. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05