Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече ваксинирани по имунизационния календар за 2022 година във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН

Увеличение на ваксинираните по Националния имунизационен календар отчита за 2022 година Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Видин. При новородените обхватът е 100%, каза директорът на дирекция "Надзор на заразните заболявания" д-р Пепа Цветанова:

"През последните няколко години, докато течеше епидемията от коронавирус, в световен мащаб, не само в България, имунизациите рязко се снижиха като процент и това, разбира се, се отрази по някакъв начин на заразната заболеваемост. През 2022 година обаче, макар и в неголям процент, се наблюдава увеличение на имунизациите при всички възрасти. Ваксините, които се правят при раждането срещу хепатит Б и туберкулоза, са със 100% обхващаемост. Първите ваксини, които се правят са многокомпонентни, 6-компонентни ваксини срещу пневмококови инфекции. Те се правят още на 2, 3, 4 месец. Там обхващаемостта е между 90 и 94%, което обаче не е достатъчно. За да не се получава епидемично разпространение, е необходимо и това е нашата цел, и това гоним, и искаме да постигнем, 95% при малките деца. В ученическа възраст, тук слагам и 6-годишните, имунизационният обхват е малко по-ниско, но и при 6 и 7-годишните е 90%. Вече при възрастното население се правят реимунизации срещу тетанус и дифтерия, тъй като ваксините срещу тетанус и дифтерия не са с дълготраен ефект, доживотно. Налага се през определен период от време да се правят повторно ваксинации и това се прави през 10 години, от 25 до 75, 85-годишната възраст. Там имунизационният обхват е различен, от над 50%, нямаме под 50% имунизационен обхват, което е добре. Такава е и целта, възрастното население, над 25 години, минимум 50% да бъдат обхванати." 

Здравнонеосигурените могат да посетят РЗИ - Видин, за да си направят напълно безплатно реимунизация срещу тетанус и дифтерия, добави лекарят. 

Националният имунизационен календар е осъвременен и в момента се поставят ваксини срещу 11 заразни заболявания, каза още д-р Пепа Цветанова. По думите ѝ, за да има ефект от ваксинациите, е необходимо да бъде постигнато добро ваксинационно покритие, което да осигури защита, за да не се стига до епидемично разпространение на заболявания. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05