Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози проучват църквата на Гушовския манастир край Чипровци

Снимка: Исторически музей Чипровци

Останките на църква, разрушена при потушаването на Чипровското въстание, се проучват за първи път от археолози. Православният храм е част от емблематичния за Чипровци Гушовски манастир. Задачата на археологическия екип е да проучи наличието на следи от по-ранни периоди, както и материали, които датират цялата архитектура на църквата, обясни научният ръководител на разкопките и главен уредник в Исторически музей - Чипровци Мирослав Марков

"Касае са за една малка църква от манастирския комплекс. Запазената част, която е останала от черквата, е само вкопаната нейна долна половина и съответно няма много информация, освен историческа, за нейното построяване и преустроявания през вековете. Това, което се знае най-общо, че се датира около 17-и век и е опустошен целият манастир при потушаването на Чипровското въстание през 1688 година. Предмет на проучванията и научните цели и задачи, които сме си поставили, е стратиграфски наблюдения чрез сондажни проучвания около черквата. Вече има податки, че зидовете са били и от външната страна с хубаво, равно лице. Множество мазилки се откриват, които от деструкциите са рухнали настрани. Вече основната ни цел е да видим в дълбочина в сондажите за по-ранни периоди, касаещи по-ранното Средновековие и да намерим материали, които да датират цялата архитектура на църквата."

В района на старинната църква археолозите са се натъкнали и на следи от иманярска дейност.

"Няколко сериозни изкопа има около църквата, те са с размери по 8-10 квадрата, доста стари са. В района също има доста сериозна иманярска инвазия. Това, което не са могли и не са унищожили, е архитектурата, която е запазена и затова си поставихме за цел да започнем от този емблематичен за чипровчани манастир и църквата."
 
Проучването на останките на православния храм е финансирано от Министерството на културата. Подкрепено е от  Общината и Историческия музей в Чипровци. Работата на археолозите ще продължи до началото на ноември. 

Това е третият обект в района на Чипровци, който се проучва. През 60-70-те години на миналия век е проучвана католическата катедрала на историческия хълм в града. През 2009 - 2010 година разкопки са проведени в малка църква в местността Буковец.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13