Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалистите от архивите отбелязват професионалния си празник

Светлана Кръстева: Работата на архивиста е значима и интересна

Във Видин ще бъде представена документална изложба на Държавен архив - Варна и Радио Варна, посветена на 150-годишнината от гибелта на Васил Левски

3
Светлана Кръстева, началник на Държавен архив - Видин
Снимка: Радио ВИДИН

На 10 октомври българските архивисти отбелязват професионалния си празник. Това са хората, които се грижат документалната памет на миналото да се пази и съхранява. Тази година се навършват 72 години от началото на организираното архивно дело в България. 

Архивът във Видин е създаден през 1960 г. в резултат на административно-териториалната реформа от 1959 г. като отдел на Окръжно управление на МВР - Видин на основата на Указ № 515 на Президиума на Народното събрание. А какви са основните задачи, които имат архивистите, обяснява Светлана Кръстева, началник на отдел "Държавен архив" - Видин:

"... Ние пазим документи от всички области на обществения живот. Имаме документи като актове за раждане, те се съхраняват 130 години в средищната община, във видинския архив има регистри по гражданско състояние на няколко средищни места, Белоградчик, Цар Петрово, Бойница, Грамада... селища от Кулска околия, част от Западните покрайнини...

Ние не съхраняваме документи за трудов стаж. Срокът е 50 години в учреждението. В случая, когато е закрито, документите се предават в НОИ. Ние можем да бъдем полезни с информация, ако дадено предприятие е прехвърлено към друго..."

Фондът на "Държавен архив" - Видин е изключително богат. Най-старият документ, който се съхранява, е План на Видин от 1730 година, дарение от историка Румен Манов, документи от периода на Възраждането, свързани с дейността на екзарх Антим Първи и с изявени видински търговски фамилии.

"Последните дарения са свързани с историята на футбола във Видин... Интересни видео документи получихме, видеозаписи на два митинга в село Винарово от 1990 година... Документите, които приемаме са тези, които са  исторически ценните документи... Важно е също и развитието на самите видове документи... Съвсем наскоро се внедри Система за електронно архивиране - СЕА и ще могат да постъпват електронно създадени документи..."

Във връзка с днешния празник във Видин днес ще бъде представена гостуващата документална изложба "Гледай народната работа повече от всичко друго, повече от себе си да я уважаваш", посветена на 150-годишнината от гибелта на Апостола на свободата - Васил Левски. Изложбата е изготвена от Държавен архив - Варна съвместно с Радио Варна. Идеята и реализацията са дело на главния редактор на Радио Варна - Веселина Божинова. В изложбата са представени 14 писма от кореспонденцията между Иван Драсов и Данаил Попов, съратници и приятели на Васил Левски, разменени в периода от декември 1872 г., близо месец преди залавянето на Апостола, и месец май 1873 г. Те са свързани със събитията в Къкрина, залавянето и гибелта на Левски.

Изложбата е част от голямата кампания на Министерството на културата за общонационално отбелязване на важната годишнина. Показаните в нея писма са малко познати, разказа Веселина Божинова

"Беше ни предложено на всички програми на БНР да се включим и като се замислих най-лесно и най-безболезнено щеше да бъде, ако направим едно предаване и създадем някаква поредица от рубрики. искаше ми се малко да избягаме от радиото в нашия проект, но все пак да има и радио момент и заради това решихме да направим тази малко интерактивна изложба... Видинчани ще могат да видят постерите, но към тези постери са сложени и едни QR кодове, които озвучават тези 14 писма."

Веселина Божинова посочи, че трудът на архивистите често се подценява, а всъщност той е много важен:

"Тези хора са големи герои. Много им е отговорна и ценна работата и не само с това, че съхраняват такова наследство. От друга страна и до тях много често опираме, когато търсим информация за собствености, включително и за това къде са ни работили родителите, какво са правили."

Официалното откриване на документалната изложба е днес от 17:00 часа. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона" на 16 октомври 2025 слушаме Лучано Павароти

На 12 октомври се навършиха 90 г. от рождението на италианския оперен певец  Лучано Павароти . Превръща се в супер звезда след изпълнението на арията  Nessun dorma  из операта "Турандот" на Пучини, станала тема на Световното първенство по футбол 1990 г. Тя е подписът на тенора. Павароти е сред основоположниците на стила класически кросоувър.  Слушаме..

публикувано на 16.10.25 в 09:00

Нова песен на Цветелина събира хората в ритъма на Дунавското хоро

Новата песен на Цветелина – " Празнично Дунавско хоро"  – е вдъхновена от духа на Северозапада и от творчеството на Дико Илиев. Музиката и текстът са на самата изпълнителка, а аранжиментът – на Пламен Велинов. Видеото е заснето в Монтана от Ивалина Василева и Чарли Жиров. Градът, вдъхновявал композитора Дико Илиев, се превръща в естествена сцена..

публикувано на 15.10.25 в 16:46

Нова вълна от измами: Как престъпници атакуват домовете на възрастни хора

През последните месеци в България се наблюдава тревожна тенденция на зачестили телефонни и измами по домовете, насочени предимно към възрастни хора. Измамниците използват различни сценарии, за да спечелят доверието на жертвите и да ги принудят да предадат пари или ценности. Поставяме фокус отново върху тези схеми, за да напомним на гражданите да..

публикувано на 15.10.25 в 16:35

„Избирам България“ – шанс за завръщане или временна мярка

На 18 септември започна приемът на заявления за участие в проекта "Избирам България" . С него Агенцията по заетостта се стреми да стимулира трайното установяване в България на нашенци, живеещи в чужбина. Хора с български произход, както и кандидати от трети страни, за които не се изисква разрешение за достъп до пазара на труда, също могат да..

публикувано на 15.10.25 в 15:47

Моноспектакълът "Улица "Радост" ще зарадва видинчани

Какво е да се казваш Радост и да живееш на улица "Радост"? Това ще разбере публиката на едноименния авторски моноспектакъл на актрисата от видинския куклен театър Маргарита Костова. Авторката е черпила вдъхновение от уличната клоунада, използвала е техники на импровизационния и кукления театър. Казва, че спектакълът "Улица "Радост" е провокация..

публикувано на 15.10.25 в 15:31

Стотици възразяват срещу промени в устройствения план на Градец

Съобщение на Община Видин за изработен проект за изменение на Подробен устройствен план разбуни духовете в село Градец . С него се предвижда от поземлен имот с предназначение "за площад, парк и обществено застрояване" да се образуват два нови. Единият да бъде "за обществено и жилищно строителство", а вторият да остане без промяна на предназначението...

публикувано на 15.10.25 в 14:00
Димитър Петров

Димитър Петров представя дебютна стихосбирка във Видин

Писателят Димитър Петров ще представи най-новата си книга утре, 16 октомври, във Видин. Тя се казва "На нея" и е дебютна стихосбирка. Събитието е под наслов "Любов между редовете - поезия в червено и черно". Това е четвъртата книга на автора, който освен писател е и основател на сдружението "Съюз на младите писатели" - Монтана. Дебютната поетична книга..

публикувано на 15.10.25 в 13:15