Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Граждански организации искат Закон за насърчаване на доброволчеството

Снимка: БМЧК Видин

Доброволците са на първа линия при бедствия и извънредни ситуации, подпомагат развитието на общности, на културата, на екологията и на почти всяка сфера на обществения ни живот. Доброволците са носители на положителна социална промяна като същевременно развиват себе си, придобиват нови умения и създават приятелства. Въпреки всичко това в България все още липсва Закон за насърчаване на доброволчеството, казват от Български център за нестопанско право /БЦНП/.

Няколко организации - Български център за нестопанско право, Български дарителски форум, Национален младежки форум - National youth forum Bulgaria и Български Червен кръст (Bulgarian Red Cross), Time Heroes, участват в работна група към Министерство на младежта и спорта за създаване на законопроект, който да промени това.

Гражданските организации работят по идеята да има насърчителен закон от 2007 година досега, каза Надя Шабани, директор на Български център за нестопанско право:

"Сега ще работим по шести законопроект, след колко е това, 17 години. Идеята на закона е не просто да преброява доброволците. Идеята на закона е да даде възможност да се разгърне политика, която да насърчи хората да бъдат доброволци. Ако са доброволци, да имат определени права и задължения, така че да се обезпечи, ако например има някакви разходи, свързани с тяхната доброволческа дейност, да се помогне на организациите да могат повече и повече доброволци да има в България."

Организациите са взели предвид практики и модели от цял свят. Навсякъде по света законът за доброволчеството е тип насърчителен закон, допълни Надя Шабани. 

Мирослав Марковски е инспектор в отдел "Контрол, опазване на обществения ред и охрана" в Община Видин и член на доброволното формирование за предотвратяване или овладяване на бедствия и аварии и отстраняване на последиците от тях. Доброволец е, защото като такъв може да помага на обществото при нужда или при кризи.

"Все пак ние живеем в този град. Това не го правя само за себе си, правя го за всички. Т.е. с нещо, ако мога да допринеса, независимо какво е, бедствие ли е авария ли е, някаква помощ хуманна ли е, просто това ми доставя удоволствие. Така се чувствам пълноценен... Изхождаме от думата доброволно формирование. Хората би трябвало да имат някакво самосъзнание и да допринасят по някакъв начин за обществото като цяло. Сега, мотивацията вярно е, че всеки човек се интересува от финансовата гледна точка, да си го кажем така, защото на всеки му трябват средства, но това формирование не е работа, не е създадено човек да печели от него. Човек се включва доброволно, ако има желание да помага. Хубаво е да има някакво насърчаване, но да не е насилствено", каза Мирослав Марковски.

В момента в доброволното формирование на община Видин са останали 19 души от 30 при сформирането му. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В края на годината приключва регистрацията на кладенци

От Министерството на околната среда и водите напомниха, че до 28 ноември тази година собствениците на водовземни съоръжения за подземни води са длъжни да ги регистрират. Водовземни съоръжения за подземни води са кладенци, сондажи, герани, каптирани извори, дренажи и др. Заявленията за вписване на съоръженията се подават в съответната..

публикувано на 14.08.25 в 16:49

Георги Георгиев от Коста Перчево - за каучуковия завод в Кула и застраховането

Днес в "Думата имат старейшините" ви срещаме с Георги Георгиев от кулското село Коста Перчево. Той е кмет на населеното място от 2005 година, преди това е работил в каучуковия завод в Кула като окачествител, определял е качеството на продуктите. Бил е зает и в сферата на застраховането. Неговият баща, дядо и прадядо са сърби, строители по..

публикувано на 14.08.25 в 15:00

Професионалната гимназия във Вълчедръм има нов STEM център

Два модерни STEM кабинета ще посрещнат учениците от Професионална гимназия „Димитър Маринов“ във Вълчедръм през новата учебна 2025-2026 година. За изграждането им в училището са извършени ремонтни дейности, допринасящи за нова, модерна и достъпна архитектурно-образователна среда, обясни Петя Славкова , директор на учебното заведение:..

публикувано на 14.08.25 в 13:00

Легендата за Орфей и Евридика ще оживее в Магурата

Легендата за Орфей и Евридика и тяхната голяма любов ще оживее в пещерата Магура край Белоградчик. Ще я разкаже Академия "Орфика", която за трета поредна година избра пещерата за сцена на своя интерактивен спектакъл "Възкресението на Евридика". Събитието е част от фестивала "Тракийски мистерии", който се провежда за пета поредна година. Каква е..

публикувано на 14.08.25 в 11:15

В "Музикална зона" на 14 август 2025 слушаме Камий Сен-Санс

Той е френски композитор, органист, преподавател и диригент. Притежавайки енциклопедична култура, твори в почти всички музикални жанрове - опера, симфония, симфонична поема, концерт, камерна и сакрална музика. Написва редица литературно-теоретични трудове. Запален пътешественик, писател, математик и филолог. Слушаме откъси от фантазията за оркестър..

публикувано на 14.08.25 в 09:00

Рев на мотори ще огласи отново Видин

В момента тече подготовката на Националния мотосъбор 2025 във Видин. Събитието е тридневно, традиционно за мотосредите и тази година се организира за 18-и пореден път. Той ще се проведе на панаирния комплекс от 15-и до 17 август, до крепостта "Баба Вида". Програмата ще започне в петък с посрещане на гостите, а за вечерта са планирани два..

публикувано на 13.08.25 в 16:00

Трудови посредници се срещнаха с търсещи работа в кв. "Нов път" във Видин

Клуб за активиране във видинския квартал "Нов път" помага на търсещи работа. Открит е през септември миналата година по програма "Развитие на човешките ресурси" и досега над 200  души са се възползвали от услугите. На среща с жители на квартала служители на Бюрото по труда във Видин представиха възможностите, които предлага...

публикувано на 13.08.25 в 15:34