Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животновъдството днес- куп проблеми, липса на сигурност и постоянно променящи се изисквания

8
Снимка: Методи Лаков



С Методи Лаков от село Владимирово си говорим за проблемите и неволите на животновъдите. Той е един от малкото останали представители на сектора в Северозапада. Във фермата си отглежда овце, кози и биволи. 

Първите 20 овце закупува преди повече от 20 години от института във Видин /Опитна станция по земеделие- б.р./ за баща си. Впоследствие поема грижите за тях, постепенно започва да увеличава стадото. Най-голямо стадото му е било през 2015 година, когато е отглеждал около 270 овце, част от които впоследствие разпродава, същата година подарява на сина си три малачета и постепенно увеличава биволите до 20. Проблемът за него не е многото работа покрай животните, а фактът, че нито една мандра не иска да изкупува биволско мляко, тези, които изкупуват, го оценяват по-ниско от овчето. 

"Чашата отдавна е преляла, а най-наболелият въпрос е, че не можем да докажем млякото си. В безизходица сме... Няма да си докажем млякото, защото нито една фирма не го изкупува... До миналата година позволяваха да продаваш мляко с документ на малки ферми за изхранване на животни... От миналата година го махнаха, остана само за кравите... Овче мляко изкупува една плевенска фирма- там е добре, плащат го редовно, няма проблеми. От 2-3 години е на поносима цена. Но при биволите- там е страшно... Колеги от Ломско се оплакаха, че им го изкупуват по 1,20... Никой не защитава малките, всеки гледа своя интерес... Има три-четири асоциации за биволите, при положение, че дали има 7-8 хиляди бройки..."



От тази година е увеличена и възрастта за кандидатстване за субсидии. 

"... Отначало не сме взимали субсидии, преди кандидатствахме по агроекология и климат - мярка 10, с пет животни- една година ни платиха, две ни глобиха и повече не кандидатстваме по тази мярка не кандидатстваме... Там задължението ти е петгодишно- поемаш ангажимент ако си кандидатствал с 10 животни по агроекология, не трябва да ги намаляваш... Не се знае ние къде ще бъдем след пет месеца- тук няма сигурност, не е като в другите държави да мислиш за 10 години напред... Няма сигурност в нищо, наредбите се променят постоянно... Кандидатстваме си само под селекция- втора година- тя е по 400 лева на животно...  Но с тия и без тия пари ние сме си същите. Проблемът е цялостното отношение на държавата към сектора..." 

Никой не мисли за животновъдството, нямаме сигурност в нищо, категоричен е Методи Лаков. Според него за животновъдите трябва да има земя, която да обработват, земите от поземлените фондове, както и пасищата, трябва да се предоставят на животновъди приоритетно, категоричен е Методи. 

"Първото и най-важно нещо да съществуваме като цяло сектора, е да имаме достатъчно земя от държавата, за да я работим... Ние не можем да се борим с големите, не можем да си позволим земя с наем 150 лева... Имам животни за 500 декара пасища, а ползвам 250. От една страна- няма пасища, няма и обработваема земя, и като си купиш храната- къде излиза сметката... Сега никой не продава зърно, защото е евтино. Но животновъдите няма какво да чакат, защото зимата чука на вратата и купуваме... Проблемите са много, знаят се от години, но няма чуваемост... Колегите се замислят дали да не редуцират стадата си... "

Според Методи въпросът не е само до субсидиите, а до цялостното отношение към сектора

"...Няма нищо уредено, неизвестността е навсякъде... Нямаш сигурност като в другите държави... Няма рентабилност на производството..." 

Липсата на сигурност, неизвестността и липсата на мисъл за сектора водят до главоломно намаление на отглежданите животни у нас. Сред животновъдите остават само тези, които влагат душа и любов към животните- като семейството на Методи Лаков. Големият му син завършва селскостопанската гимназия във Владимирово, но е израсъл сред животните, затова и ще продължи да се грижи за тях. 

Чуйте повече в звуковите файлове. 
Снимки: Личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10