Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли промишлена зона в село Раковица

4
Снимка: Радио ВИДИН

Инвеститор планира да изгради промишлена зона в село Раковица, община Макреш. Фирмата в момента обработва плантация от мискантус в село Киреево, с площ 1300 декара. Управител на фирмата е Юрген Айзеле. На пресконференция той обясни, че обемът на един тон мискантус е поне 9 кубични метра. Транспортът от плантацията до мястото за преработка е икономически изгоден, само ако е на 50 километра от плантацията. Фирмата се опитва да придобие собствеността върху терен в село Раковица със сградите на бившето ТКЗС. 

"В момента се опитваме, по този план, който сме сложили на масата, да придобием собствеността върху целия терен. Това са 70 до 80 декара, приблизително. Ще привлечем инвеститори от България и Европа, за да могат те да разположат производството си в тази промишлена зона. Ако някой от тези инвеститори, които в момента са заинтересовани, дойде сега и види този терен, той повече никога няма да се върне", заяви Юрген Айзеле (преводът е на Нели Ванкова).

Юрген Айзеле разказа, че преди 4 години попада на засята площ от 1300 декара в Киреево с мискантус, растението е познато като китайска тръстика. На височина достига до 3-3,5 метра. От растението се прибират само стеблата, комбайнът при прибирането ги отрязва на малки парченца. Един тон прибран мискантус заема 9 кубични метра. 

Фирмата е започнала да разчиства развалините, допълни Юрген Айзеле. Имат намерение да развиват нова индустрия, тъй като от мискантуса могат да се произведат различни продукти -  плочи за тераси и външен двор, гранулат за производство на пластмаса, изолационни плоскости в строителството, брикети, пелети и други. Планира се производството им да бъде именно до село Раковица. 

Управителят на фирмата заяви, че има подкрепата на Община Макреш и посочи, че все още не могат установят собствениците на малки терени, които са включени в големия терен от 7 хектара, към който има интерес. Планира се в Раковица да се установят следните производства: фирма за производство на гранулати за производство на пластмаса, фирма за производство на OSB плоскости - това са продукти, изработени от слепени частици от растенията, фирма за производство на пелети и брикети.

Герго Гергов е жител на село Киреево. От 2003 година до 2015 година е бил кмет на селото, след това до настоящия момент е общински съветник в община Макреш. Заяви, че има достатъчно компетентност по темата за засаждането на мискантус или т.нар. слонска трева.

"Някъде около 2007-а,2008-а,2009-а година фирма сключи частични договори с тази местност за ползване на тази земеделска земя за селскостопански цели. Сключиха се селскостопански договори с много хора, но на тази територия фирмата не можа да сключи с цялата площ, със собствениците, защото много от тях не живеят на територията на Киреево. Направи ми впечатление, за което бях уведомен като кмет, че там втората година не се засаждат селскостопански култури, а някакви корени. Поради което веднага отидох на место и установих, че това е някаква друга култура, която не е селскостопанска. Уведомих кмета на общината, който беше тогава Иван Каменов и съответно по негови указания извиках полицията. Тогава ме свързаха с госпожа Цветелина Бориславова. Разбрах, че фактически засаждането на този мискантус е от фирмата на Цветелина Бориславова. Опитах се да спрем засаждането до изясняване на случая", разказа Герго Гергов.

Тогава провели събрание със собствениците за целесъобразността от засаждане на мискантуса. По-късно се отказва. В продължение на 5 години плаща рента. Сега земята се стопанисва от Юрген Айзеле, разказа още Герго Гергов.

Собственик на кравеферма в село Раковица, община Макреш сигнализира за нарушения, според нея, от немски инвеститор. В два канала, които е изкопал, са падали крави, тъй като каналите са били на пътя на животните към пасищата. 

"До мен преди няколко, 3-4 години, се настани един немец. Който уж щял да прави пелети, прави нещо тука, не знам, нали това е друга тема, не е моя работа. Дойде, самонастани се, т.е. купи някаква сграда до мен и започна да се самонастанява в една друга, която е неразпределено имущество сградата. От бившето ТКЗС останало. Което всъщност, доколкото аз имам идея, за да я притежава някой, трябва да я закупи от Общината, защото тя е неразпределено имущество. Същият немец започна да копае едни много големи, дълбоки канали, които щяло уж за отводняване да служат. Значи досега 7 крави ми падаха. Информирах успоредно с това кмета на село Раковица, който много често го виждах при него, той не взимаше никакви мерки. Значи, каналите в момента се запълват", разказа Людмила Йолова, собственик на кравефермата.

Според Людмила Йолова старата сграда на ТКЗС-то е с квадратура около 2000 квадратни метра. Посочи още, че тя няма интерес към закупуването ѝ. След като подава сигнал до кмета на Общината, е подаден сигнал до Държавен фонд "Земеделие".

"Те дойдоха, земята отдолу е държавна, видяха каналите и доколкото знам са му дали предписание да зарине каналите... Защото на моите крави оттам им е пътят за пасището. И това се случва - падат кравите", обясни Людмила Йолова.

Кметът на Макреш Митко Антов каза, че не иска да взима страна, както и че Общината няма собственост на въпросното място. Уведомена е прокуратурата. 

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04