Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Педиатър хомеопат ще изнесе лекция пред родители във Видин



Беседа на тема "Повишаване на имунитета през зимните месеци и предпазване от вируси при бебета и деца", с лектор д-р Адриана Маркова - педиатър хомеопат, ще се проведе в Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Срещата е в полза на родителите и е част от цикъл беседи, посветени на здравето под надслов "Здравословен начин на живот", каза Людмила Георгиева от културната институция: 

"Решихме да поканим д-р Адриана Маркова, защото много майки проявяваха интерес и имат нужда да се допитат до педиатър хомеопат, каквато е и тя. Допитахме се до тях каква тема би била интересна за родителите, от какво те се интересуват точно в този момент и те казаха - повишаване на имунитета през зимните месеци и предпазване от вируси при бебета и деца. Поканихме д-р Маркова, която, разбира се, се отзова веднага, щом е в името на децата и майките на нашия град."

Д-р Адриана Маркова е специалист по детски болести от 1994 година. От 20 години е специалността ѝ по клинична хомеопатия, а през 2010 година се сертифицира като специалист по Шуслерова терапия:

"Използвам това, което знам и уча непрекъснато, за да лекувам, като винаги съм се стремяла да използвам в работата ми един от принципите, който е записан в Хипократовата клетва - „Primum non nocere“, тоест преди всичко не вреди. С удоволствие използвам в работата си природни средства. Хомеопатията е мой любим метод, Шуслеровата терапия - също. Винаги прилагам индивидуален подход при всяко дете."

Хомеопатичното лечение залага на стимулиране на имунитета и използването на безвредни вещества с растителен, животински или минерален състав. Може ли да се лекува всичко с хомеопатичния метод, попитахме д-р Адриана Маркова: 

"Не всички заболявания могат само с хомеопатия да се лекуват. Тежки заболявания като карциноми, ревматоидни заболявания не биха могли да бъдат лекувани основно с хомеопатия, но винаги хомеопатията може да присъства в лечението като придружаващ метод. Примерно за преодоляване на някои странични действия от лечението на карциномите, при провеждането на химиотерапия, при лъчетерапия."

Поддържането на силен имунитет на децата в преходните сезони пролет и есен е основно притеснение на родителите.

"Особено внимание трябва да се обърне на алергичните деца, на тези с придружаващи заболявания, които често боледуват. На малките деца трябва да се обърне внимание дали са профилактирани с витамин D за рахит. Смятам, че майките прилагат какви ли не имуностимулатори на децата си, не винаги се консултират, а не всяко дете, което боледува се нуждае от имуностимулатори."

Всички желаещи да се срещнат с д-р Адриана Маркова и да зададат своите въпроси, могат да го направят днес, 14 октомври (събота), от 10:00 часа, в отдел "Заемна за възрастни" на 3-тия етаж във видинската библиотека.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10