Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Долна Рикса очаква ремонт на разрушения мост

14
Снимка: радио Видин

Долна Рикса е село в Северозападна България, в община Монтана. В този район има ощe едно село, което носи подобно название -  Каменна Рикса. 

Необичайно е името на това населено място. Предполага се, че по времето на Римската империя селото е съществувало и е било основано от римлянина Рикс, владетел в района, който се занимавал с животновъдство. Половин година, когато бил зимният сезон, Рикс прекарвал със стадата си на мястото, където сега е Долна Рикса (на „зимовище“), която според преданието, преди се наричала Дъбова Рикса. През останалата част от годината се качвал с животните в Балкана, където сега се намира селото Каменна Рикса. 

Разнообразна е природата тук. В миналото, когато е работило ТКЗС-то, са отглеждани  всякакъв вид зърнени култури, плодове и зеленчуци. 

Общо 190 са жителите на Долна Рикса. Преобладават възрастните хора. Половината от жителите са роми, а младите хора работят най-вече временна работа. 

В селото е добре развито здравното обслужване. Три дни в седмицата в Долна Рикса идват лекар и фелдшер. На два месеца в селото има мобилна лаборатория, която прави изследвания на хората.

Един от проблемите е липсата на програми към Общината, по които да се назначават хора да чистят и облагородяват селото. А наскоро две наводнения са разрушили улиците и са отнесли моста. 

От 53 години Благойка Петрова живее в селото. Днес тя е кметски наместник. 18 години работи като специалист в кметството и познава проблемите на селото: 

"Населението е възрастно, млади хора много малко имаме... Младите ходят и работят, където намерят работа... В понеделник идва фелдшерът, в сряда идва лекарят, а в петък - отново фелдшерът. Имаме си здравна служба, която е много хубава... Идват кардиолог и невролог... Возят ни топла храна, записали са се 4 човека за храна... Нямаме програми, което много ни затруднява, имаме нужда от косене и чистене. Някои имат десетдневки и това е помощ, но ние и това нямаме. Имаме безработни, но те не искат да се регистрират..."



В село Долна Рикса тази пролет е имало две сериозни наводнения, които отнасят моста, настилката на част от улиците и насажденията в дворовете на хората.

"Имаме нужда от ремонт. Много се направи, асфалтирахме цялата улица, покрива на читалището. Десет улици ни ги изрови, докараха ми камък, но трябва и асфалт... Канали трябва да се направят. Такива страшни наводнения нямаше. До първата къща на селото стигна водата... Имаме още един, там преля и половината път ни отнесе и сме откъснати от Клисурица, Смоляновци. Очакваме да се разгледат документите, има вече проект... Изсече се гората и продължава да се сече... Земеделските производители изораха пътищата и канавките и водата влиза в селото...", посочи кметският наместник.

В селото има ученици, които пътуват с училищен автобус до Смоляновци и Медковец. 

В село Долна Рикса площадът е приветлив, чист, подреден, с много цветя и красиво озеленени и добре поддържани зелени площи. Тук се намират църквата "Свети Архангел Михаил", малкият параклис "Свети Николай", читалището, кметството, паметникът на загиналите във войните и магазинчето.

Културното средище в село Долна Рикса е читалището. То е красиво и голямо, на два етажа, има голям салон, в който се провеждат тържества. Има компютърна зала, а наскоро са получили 40 нови стола от Община Монтана. Читалищната библиотека съдържа многообразие от книги.



Архангеловден се отбелязва всяка година в църквата "Свети Архангел Михаил".



А ето какво казват хората, които живеят в Долна Рикса:

"Ето сега ми правят профилактичен преглед, зле сме с краката... Идват лекари от Славотин и от Медковец... Пазаруваме си от магазинчето, автобус имаме само един, в петък идва от Монтана и в неделя заминава за Монтана, транспортът ни е много лош... Тук съм родена, от три години сме вече на село. Произвеждаме зеленчуци, кокошчици, хубаво ни е. Екологично чисти продукти имаме, много малко пръскаме... Посрещаме деца и внуци... Наводнение имаше тази пролет и няколко пъти садихме пипер и домати... Много неща са необходими да се направят.. Лошото е, че няма млади хора."

Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12