Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Каритас-България" с кампания за по-качествени грижи за възрастните хора

Снимка: Радио Видин

За поредна година "Каритас-България" организира кампания "Старостта е и наша отговорност". Кампанията  поставя акцент върху комплексните здравно-социални грижи за възрастни хора, предоставяни в домашна среда, обяснява Ваня Клечерова от неправителствената организация. От "Каритас-България" вече 20 години предлагат точно такъв тип услуги в седемте центъра за домашни грижи, които поддържат. Към тях има мобилни екипи от медицински сестри и социални помощници, които посещават в домовете им повече от 500 възрастни хора и им оказват грижи според тяхното индивидуално състояние и потребности. Дългогодишният опит в тази сфера и ежедневното общуване с възрастните хора убеждава екипа, че този тип грижа, предоставяни в домашна среда са от изключителна важност за възрастните хора. Помагат им да запазят своята самостоятелност и да се справят по-лесно с ежедневните си дейности и най-вече да продължат да живеят в обичайната си среда. Това е и причината, поради която от неправителствената организация решават да проверят какви услуги от този тип предлага държавата и дали те са достатъчни и достъпни, обяснява Ваня Клечерова.

"Хубавата новина е, че от няколко години дългосрочните грижи са залегнали в различни стратегии и програми на държавата, което е много добре, но има все още няколко проблематични звена, които е добре да бъдат разрешени, така че да може да се гарантира правото на всеки един възрастен човек от такъв тип услуги, когато има нужда от тях. Дългосрочните грижи все още се финансират на проектен принцип. Няма ясна визия за тяхната финансова устойчивост. Това означава, че те се предоставят краткосрочно, с един много малък капацитет и обхват на хората, които могат да бъдат включени в тези услуги. Знаем, че възрастните хора страдат от различни заболявания, които прогресират с годините. Някои от тях са в по-тежко здравословно състояние, приковани на легло, в невъзможност сами да се обслужват. Това означава, че те имат нужда от дългосрочни и устойчиви грижи, защото не може да се помага на един възрастен човек за определен период и след това да се каже "програмата свърши" и да оставим този човек на произвола на съдбата. Другата причина, поради която не могат да се обхванат всички възрастни хора е, че няма ясни критерии за планиране на този тип услуги, което означава, че трябва да има яснота не просто за броя на възрастните хора в едно населено място, но и яснота за здравословните проблеми, от които те страдат. На базата на това вече може да се планира както броят на услугите, така че да обхванат всички нуждаещи се хора в съответния регион, така и дали да бъде застъпен повече здравният или социалният компонент, също така и броят на специалистите, които да влизат в домовете на възрастните хора и да им оказват тези грижи."

Устойчиво финансиране, ясни стандарти за качество, по-добри условия на труд, легализиране на неформалните доставчици, разнообразни модели на домашни грижи и осигуряване на лесен достъп до услуги за все по-застаряващото население в България са сред едни от най-неотложните мерки за осигуряване на качествени, финансово приемливи и достъпни грижи за всички. За да се гарантира правото на достоен живот на всеки възрастен човек, България трябва да реформира значително своя сектор за дългосрочни грижи, като му даде заслужено признание и ефективна подкрепа, посочват от "Каритас - България".


Поради недостига на професионални грижи в домашна среда, се засилва тенденцията да се разчита на неформални болногледачи - семейство и съседи, които полагат грижи за своите възрастни роднини и близки хора. Именно неформалните болногледачи излизат от обсега на каквато и да било подкрепа от институциите в България. Това е един от проблемите, които също открояват от неправителствента организация. 

Кампанията ще продължи до края на октомври. Като посочва първопричините за различни проблеми, "Каритас" предлага и конкретни решения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00