Кръст-енколпион на 1100 години откриха при археологически проучвания на античната крепост Алмус в Лом. Ръководителят на теренното проучване гл. ас. д-р Владислав Живков от Секцията по антична археология при Националния археологически институт с музей при БАН, съобщи за намерен бронзов нагръден кръст – енколпион, свързан с духовния живот на Лом през Средновековието.
"Към момента най-впечатляващата находка, свързана със съществуването на средновековното българско селище, е един кръст – енколпион. Кръстовете – енколпиони през Средновековието възникват още през късната античност през 5 век сл.Хр.Те са кухи и вътре се съдържали мощи на светци или парчета от светия кръст.
Находката е затворена, в горял пласт, тоест изгубена. Предстои реставрацията й в лаборатория като се надяваме, че тя още пази част от мощи. Ако бъдат открити такива, те ще бъдат предоставени на някоя от църквите в Лом за съхранение" - каза Владислав Живков.
Според специалиста находката е на около 1100 години и е от края на 9 и началото на 10 век сл.Хр. Това съвпада с периода на управление на цар Симеон Велики (893 - 927 година).
Сходни находки са откривани при разкопки край село Якимово, както и в тогавашната столица – Велики Преслав. Старата столица е и вероятното място, където са изработени двата кръста-енколпиони от Лом и Якимово. Проучванията тази година са финансирани от бюджета на музея в Лом, със съдействието на местната общинска управа.
Има и спечелен проект от Министерството на културата. В момента се приключва първият етап с местно финансиране. С финансирането от спечеления проект на Министерството на културата се очаква работата да продължат още един месец, а самите проучвания между месец и половина и два месеца, допълни Владислав Живков.
Античната крепост "Алмус" се намира в квартал "Калето". Представлява римски кастел с обща дължина на крепостната стена от около 200 м. и площ от 4 хектара.
Според исторически източници укреплението датира от началото на 2 век. Смята се, че е имало речно пристанище, обслужващо военния флот и търговските кораби.
От досегашните проучвания на кастела, започнали през 80-те години на миналия век, е известно, че античната крепост е загинала през втората половина или края на 6 век сл.Хр., но по време на Първата българска държава тя отново е заселена.
Във Вършец връчиха награди за най-добра Коледна украса. Конкурсът „Магията на Коледен Вършец" се провежда за първи път. Комисия от община Вършец обиколи града и квартал „Заножене", за да може да избере най-добре направената коледна украса в първи по рода си конкурс, поясни Натали Ангелова от Туристическия информационен център: "Критериите по които..
Детската книга "Нищимошката" беше представена пред малки читатели днес на коледния базар в град Видин. Авторката Цветелина Цветкова сподели, че винаги е приятно да се срещне с читателите от Видин: "Много е хубаво с видинските читатели, винаги е хубаво с тях. И сега от сутринта идват хлапета, майките са прочели " Лейди Гергана" и сега идват да си..
Снежната покривка във Врачанския балкан е достатъчна за любителите на белите спортове. Между 40 и 50 сантиметра бяла пелена е натрупала над града, но съоръженията там не работят поради липсата на електричество, съобщиха от ски център „Пършевица". В събота и неделя малкият влек е готов да заработи, но това ще стане ако има ток. От часове в Балкана няма..
Това стана ясно на последното за годината заседание на общинския съвет, който е принципал на здравното заведение. Пред съветниците временният управител д-р Георги Езекиев обясни необходимостта от подемно устройство. Старият асансьор се чупи редовно, а местните сервизи отказват да го ремонтират, тъй като не искат да поемат рискове от нови повреди...
Представиха книгата „Чипровската духова музика". На компактдиск са събрани 10 автентични хора от този край на страната. Идеята е да се възроди духовата музика в Чипровци. „Чипровската духова музика – вчера, днес, утре!" е книгата на Иван Иванов, по известен в Чипровци, като Иван Дачин. В продължение на две години, с помощта на съмишленици, той..
Дядо Коледа и Снежанка ще раздават подаръци на децата , днес под елхата в град Лом. Инициативата е на Община Лом и Народно читалище " Постоянство" 1856г. а повече за нея разказа Любомир Занфиров-връзки с обществеността към общината: "Това трябваше да се случи на двадесет и първи, както го бяхме обявили, но валеше проливен дъжд и го отложихме за днес...
Коледари обикаляха и наричаха за здраве и берекет днес в Синаговци. Обичаят коледуване е възроден след дългогодишно прекъсване, а в ролята на коледарите бяха деца и младежи от видинското село. Общо 24% от българите определят отминаващата си 2024 година като "по-лоша", докато 22 на сто я оценяват като "по-добра" за тях и семействата им,..