Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Климатиците са предпочитани уреди за отопление през зимата

Снимка: Радио ВИДИН

Започна отоплителният сезон. Българите се ориентират към най-ефективните и икономични начини на отопление, като търсят и алтернативни методи.

Ниските доходи и слабата енергийна ефективност са сред основните причини голяма част от домакинствата у нас да не успяват поддържат топъл дома си в студеното време. Последните данни на Евростат показват, че всеки пети българин стои на студено през зимата. 

Попитахме видинчани как се отопляват и кое е предпочитаното за тях отопление:

"С климатик, много по-удобно и по-евтино е. 130 лева за гарсониера. Надявам се да е същото... Отоплявам се с климатици. Постоянно работи, с малки деца сме... На ток се отоплявам, по-чисто е. Имала съм камина, но е по-мизерно, свързано е с физически труд... Плащах до 260 лева за три климатика, пералня, бойлер... С климатици се отопляваме, това е бъдещето..."

Оказва се, че най-евтино излиза отоплението с климатици. Уредите са от ново поколение, икономични, енергоефективни. Домакинствата, които експериментират с фотоволтаици и други възобновяеми източници все още не могат да преминат само на тях.

Има много начини да намалим сметките си за ток, които не изискват от нас много усилия. Съвети как да го направим дава Богомил Николов, изпълнителен  директор на Асоциация "Активни потребители":

"Това колко плащаме през зимата зависи от три фактора. Първо - състоянието на сградата. Второ - как се отопляваме и трето - как ние разходваме наличната енергия, можем ли да пестим чрез поведението си и дали пилеем енергия излишно... По отношение на цените, повечето са регулирани, само твърдите горива са на свободен пазар и това зависи от нас, и кога ще си купим дървата... Най-ниска е цената през лятото. Остава възможността да спестяваме чрез нашето поведение... Енергийно ефективен начин за проветряване - широко отваряме прозореца за 1-2 минути и затваряме... Има ленти за прозорци и врати и си уплътняваме, и това води до спестяване на топлина. Когато си топлим вода с електрическа кана - разхищение, когато си правим чай и загряваме цялата кана, дребно нещо, но когато това стане навик и се превърне в култура спестяват доста пари на годишна база. А пък лед лампите консумират по-малко енергия, пералнята - също, не е нужно на 60 и 90 градуса да перем."

Повече по темата - в двата звукови файла.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин се отличиха с есе за народните будители

Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място  в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..

публикувано на 05.11.24 в 16:15

Родител: Единственото хубаво нещо, което остава след нас, са децата

От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път.  " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..

публикувано на 05.11.24 в 15:05

Център "Свободата да съм" във Видин организира Ден на отворените врати

Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември.  Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..

публикувано на 05.11.24 в 15:00

Видински ученици и преподаватели се хранят в учебен ресторант

  В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците  приготвят обедно меню по време на  часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който  иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..

публикувано на 05.11.24 в 14:00

Видинчани дават идеи за градинката пред мола в града

Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..

публикувано на 05.11.24 в 13:00

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00