Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Климатиците са предпочитани уреди за отопление през зимата

Снимка: Радио ВИДИН

Започна отоплителният сезон. Българите се ориентират към най-ефективните и икономични начини на отопление, като търсят и алтернативни методи.

Ниските доходи и слабата енергийна ефективност са сред основните причини голяма част от домакинствата у нас да не успяват поддържат топъл дома си в студеното време. Последните данни на Евростат показват, че всеки пети българин стои на студено през зимата. 

Попитахме видинчани как се отопляват и кое е предпочитаното за тях отопление:

"С климатик, много по-удобно и по-евтино е. 130 лева за гарсониера. Надявам се да е същото... Отоплявам се с климатици. Постоянно работи, с малки деца сме... На ток се отоплявам, по-чисто е. Имала съм камина, но е по-мизерно, свързано е с физически труд... Плащах до 260 лева за три климатика, пералня, бойлер... С климатици се отопляваме, това е бъдещето..."

Оказва се, че най-евтино излиза отоплението с климатици. Уредите са от ново поколение, икономични, енергоефективни. Домакинствата, които експериментират с фотоволтаици и други възобновяеми източници все още не могат да преминат само на тях.

Има много начини да намалим сметките си за ток, които не изискват от нас много усилия. Съвети как да го направим дава Богомил Николов, изпълнителен  директор на Асоциация "Активни потребители":

"Това колко плащаме през зимата зависи от три фактора. Първо - състоянието на сградата. Второ - как се отопляваме и трето - как ние разходваме наличната енергия, можем ли да пестим чрез поведението си и дали пилеем енергия излишно... По отношение на цените, повечето са регулирани, само твърдите горива са на свободен пазар и това зависи от нас, и кога ще си купим дървата... Най-ниска е цената през лятото. Остава възможността да спестяваме чрез нашето поведение... Енергийно ефективен начин за проветряване - широко отваряме прозореца за 1-2 минути и затваряме... Има ленти за прозорци и врати и си уплътняваме, и това води до спестяване на топлина. Когато си топлим вода с електрическа кана - разхищение, когато си правим чай и загряваме цялата кана, дребно нещо, но когато това стане навик и се превърне в култура спестяват доста пари на годишна база. А пък лед лампите консумират по-малко енергия, пералнята - също, не е нужно на 60 и 90 градуса да перем."

Повече по темата - в двата звукови файла.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42