Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Управляващите набелязаха нови мерки против инфлацията

Снимката е илюстративна
Снимка: Радио Видин

Правителството изготви конкретни мерки, касаещи основната потребителска кошница, към която са ориентирани най-уязвимите ни сънародници. Целта е да може 15 продукта, влизащи в малката потребителска кошница, да бъдат на възможно най-ниски цени и то за най-бедните потребители. Това каза в интервю за БНР министърът на икономиката Богдан Богданов и подчерта, че през 2023 г. се отчита ръст на българската икономика. Добър е диалогът с бизнеса, а една от мерките е максимален брой продукти да бъдат локално производство. 

"В момента се намираме в една много особена ситуация, в която сме принудени да решаваме проблеми, които дълго време са били забавени. Това са реформи, които ще променят България не само сега, но и за бъдещите поколения. Високи нива на инфлация, геополитическа нестабилност - всичко това са сред високите очаквания в обществото, особено след поредицата от избори през последните две години" - обясни Богдан Богданов.

Според министър Богданов мерките, които се налагат за намаляване на инфлацията в Европа и в България ще дадат резултат. Оптимисти ли са, обаче, видинчани за задържане на цените през предстоящия зимен сезон?

"Не, няма да успеят, енергията ще се увеличи. И най-малко, дори и с 5 лева да ни увеличат пенсиите, веднага се получава верижна реакция и повишават всичко с 50 лева. Аз живея в Англия и там е по-евтино, заплатите са като хората. Има магазини много по-скъпи, а има магазини и за нас - сиромасите. Мисля, че сме стигнали до момента, в който всяко едно нещо за нас е от полза."

Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика, направи прогноза, според която можем да очакваме задържане на инфлацията и дори поевтиняване на доста стоки:

"Вярно е, че инфлацията намалява, вярно е, че даже имаме спад на цените за този месец. Вярно също и че страховете за цените от миналата година, включително и за цената на енергоносителите, не се сбъднаха и всъщност, ако погледнем на световните борси цените на пшеницата и на царевицата са доста надолу" - прогнозира Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика. 

Според управляващите готвените мерки ще бъдат приложени преди началото на зимния период. Водят се разговори с търговските вериги самите те доброволно да определят седмични продукти с по-ниски цени, съобщи премиерът Николай Денков по повод идеята на икономическия министър Богдан Богданов големите магазини да продават на по-ниски цени 15 храни от първа необходимост.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50