Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магистър-фармацевт: Превенцията е най-доброто лечение

Светлана Димитрова, магистър-фармацевт
Снимка: Радио Видин


Най-добрата защита на здравето на човека и най-доброто лечение е превенцията. Това каза в "Направление здраве" магистър-фармацевтът Светлана Димитрова и призова всеки човек да се погрижи за собственото си здраве.

"Лична отговорност на всеки от нас е да се грижи за здравето си, да подсилва имунитета си и в зависимост от своята възраст и здравословно състояние да се изследва, да ходи на профилактични прегледи и като цяло да бъде отговорен - да поддържа тялото си в добра физическа форма, което означава да спортува нещо, което на него лично му харесва. Въпросът е тялото му да се поддържа в тонус и да не се стига до наднормено тегло. Необходимо е човек да има 8 часа сън, за да се възстанови организмът. Всички знаят, че трябва да пием вода. Но колко хора пият поне 8 чаши вода на ден? Разходките, чистият въздух, природата - изключително важно е човек да бъде в симбиоза с природата и да се балансира по този начин. През студените периоди трябва да овлажняваме в стаята, тъй като влажният въздух е като бариера за вирусните инфекции. Много е важно да бъдем спокойни, уравновесени, да се радваме на живота, да се зареждаме с положителни емоции, защото стресът и  отрицателните емоции действат на физическото здраве..."

Пълноценното хранене също има своето важно място в изграждането на добър имунитет и профилактиката на заболяванията:

"Трябва да се поддържа един баланс, колкото е възможно храната да е качествена, да има достатъчно зеленчуци и плодове. За имунната система е достатъчно да имаме белтъчини, витамини. Белтъчини, защото те участват в синтеза на имуноглобулините, които от своя страна засилват имунитета. Такива храни са месо, мляко, яйца, варива. Важни са витамините, като витамин С, разбира се, защото е като антиоксидант. Изключително полезен е. Има го в цитруси, домати, броколи, папая. Витамин А и Е са в морковите и тиквите. Витамин В също е много полезен. Цинкът стана много актуален, той също е антиоксидант. Селенът. Има го в месото, в млякото. Като цяло трябва да се поддържат добри нива на тези витамини..." 

За да разберем от какво точно има нужда тялото ни, поне веднъж годишно можем да си направим профилактични изследвания, които показват нивата на витамините, на микро и макроелементите в организма, обясни магистър-фармацевтът.

Светлана Димитрова обясни също как преминаването към зимното часово време в края на седмицата ще се отрази на всеки от нас и как по-лесно да преодолеем промяната. 

Повече по темата - в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00