Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магистър-фармацевт: Превенцията е най-доброто лечение

Светлана Димитрова, магистър-фармацевт
Снимка: Радио Видин


Най-добрата защита на здравето на човека и най-доброто лечение е превенцията. Това каза в "Направление здраве" магистър-фармацевтът Светлана Димитрова и призова всеки човек да се погрижи за собственото си здраве.

"Лична отговорност на всеки от нас е да се грижи за здравето си, да подсилва имунитета си и в зависимост от своята възраст и здравословно състояние да се изследва, да ходи на профилактични прегледи и като цяло да бъде отговорен - да поддържа тялото си в добра физическа форма, което означава да спортува нещо, което на него лично му харесва. Въпросът е тялото му да се поддържа в тонус и да не се стига до наднормено тегло. Необходимо е човек да има 8 часа сън, за да се възстанови организмът. Всички знаят, че трябва да пием вода. Но колко хора пият поне 8 чаши вода на ден? Разходките, чистият въздух, природата - изключително важно е човек да бъде в симбиоза с природата и да се балансира по този начин. През студените периоди трябва да овлажняваме в стаята, тъй като влажният въздух е като бариера за вирусните инфекции. Много е важно да бъдем спокойни, уравновесени, да се радваме на живота, да се зареждаме с положителни емоции, защото стресът и  отрицателните емоции действат на физическото здраве..."

Пълноценното хранене също има своето важно място в изграждането на добър имунитет и профилактиката на заболяванията:

"Трябва да се поддържа един баланс, колкото е възможно храната да е качествена, да има достатъчно зеленчуци и плодове. За имунната система е достатъчно да имаме белтъчини, витамини. Белтъчини, защото те участват в синтеза на имуноглобулините, които от своя страна засилват имунитета. Такива храни са месо, мляко, яйца, варива. Важни са витамините, като витамин С, разбира се, защото е като антиоксидант. Изключително полезен е. Има го в цитруси, домати, броколи, папая. Витамин А и Е са в морковите и тиквите. Витамин В също е много полезен. Цинкът стана много актуален, той също е антиоксидант. Селенът. Има го в месото, в млякото. Като цяло трябва да се поддържат добри нива на тези витамини..." 

За да разберем от какво точно има нужда тялото ни, поне веднъж годишно можем да си направим профилактични изследвания, които показват нивата на витамините, на микро и макроелементите в организма, обясни магистър-фармацевтът.

Светлана Димитрова обясни също как преминаването към зимното часово време в края на седмицата ще се отрази на всеки от нас и как по-лесно да преодолеем промяната. 

Повече по темата - в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33