Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магистър-фармацевт: Превенцията е най-доброто лечение

Светлана Димитрова, магистър-фармацевт
Снимка: Радио Видин


Най-добрата защита на здравето на човека и най-доброто лечение е превенцията. Това каза в "Направление здраве" магистър-фармацевтът Светлана Димитрова и призова всеки човек да се погрижи за собственото си здраве.

"Лична отговорност на всеки от нас е да се грижи за здравето си, да подсилва имунитета си и в зависимост от своята възраст и здравословно състояние да се изследва, да ходи на профилактични прегледи и като цяло да бъде отговорен - да поддържа тялото си в добра физическа форма, което означава да спортува нещо, което на него лично му харесва. Въпросът е тялото му да се поддържа в тонус и да не се стига до наднормено тегло. Необходимо е човек да има 8 часа сън, за да се възстанови организмът. Всички знаят, че трябва да пием вода. Но колко хора пият поне 8 чаши вода на ден? Разходките, чистият въздух, природата - изключително важно е човек да бъде в симбиоза с природата и да се балансира по този начин. През студените периоди трябва да овлажняваме в стаята, тъй като влажният въздух е като бариера за вирусните инфекции. Много е важно да бъдем спокойни, уравновесени, да се радваме на живота, да се зареждаме с положителни емоции, защото стресът и  отрицателните емоции действат на физическото здраве..."

Пълноценното хранене също има своето важно място в изграждането на добър имунитет и профилактиката на заболяванията:

"Трябва да се поддържа един баланс, колкото е възможно храната да е качествена, да има достатъчно зеленчуци и плодове. За имунната система е достатъчно да имаме белтъчини, витамини. Белтъчини, защото те участват в синтеза на имуноглобулините, които от своя страна засилват имунитета. Такива храни са месо, мляко, яйца, варива. Важни са витамините, като витамин С, разбира се, защото е като антиоксидант. Изключително полезен е. Има го в цитруси, домати, броколи, папая. Витамин А и Е са в морковите и тиквите. Витамин В също е много полезен. Цинкът стана много актуален, той също е антиоксидант. Селенът. Има го в месото, в млякото. Като цяло трябва да се поддържат добри нива на тези витамини..." 

За да разберем от какво точно има нужда тялото ни, поне веднъж годишно можем да си направим профилактични изследвания, които показват нивата на витамините, на микро и макроелементите в организма, обясни магистър-фармацевтът.

Светлана Димитрова обясни също как преминаването към зимното часово време в края на седмицата ще се отрази на всеки от нас и как по-лесно да преодолеем промяната. 

Повече по темата - в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00