Монтана ще отбележи Деня на народните будители с факелно шествие, съобщават от Общината. То ще тръгне на 1 ноември в 18:45 ч. от Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий“. Под музиката на Духов оркестър „Дико Илиев“ към НЧ „Разум 1883“ шествието ще премине по бул. „Трети март“, за да стигне до Паметника на Васил Левски и радетелите на духа и свободата от Българския Северозапад.
Там ще се проведе тържествена церемония с участието на възпитаници на Центъра за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс (ЦПЛР - ОДК) „Ние, врабчетата“. Венци и цветя в знак на признателност ще поднесат представители на училища и културни институции.
Те посвещават още няколко събития на празника. Детски отдел на Регионална библиотека „Гео Милев“ е отредил дните от 25 до 27 октомври на народните будители. С презентации пред подрастващи ще бъде откроен приносът на най-ярките възрожденски дейци - учители, духовници, писатели, които със силата на словото допринасят за събуждането на националното самосъзнание. На 1 ноември библиотеката ще е домакин на матине с потомствената килимарка Сийка Тачева от Чипровци. Ще бъде представена нейната книга „В люлката на времето“. Началният час е 10:30 ч.
Празникът и 94-тата годишнина от рождението на Йордан Радичков са поводите, вдъхновили и празничния концерт на ЦПЛР - ОДК „Ние, врабчетата“, който ще започне в 18:00 ч. на 25 октомври в Младежкия дом. Ден по-късно на същото място ще се проведат и 48. Краеведски четения, посветени на Деня на народните будители, 200 години от рождението на Найден Геров и 100 години от Септемврийското въстание, посочват от Община Монтана.
Временен режим на водоподаването се въвежда в Белоградчик. В ниската зона на града, в квартал "Карловица", водата ще бъде спирана през нощта от 23:00ч. до 06:00ч. Причината е силно намалелият дебит на двете водохващания, които захранват Белоградчик. Разчетите на водоснабдителното дружество показват, че именно в квартал "Карловица" има твърде голямо..
Символична "първа копка" бе направена по проекта "Изграждане на зелена и велосипедна достъпна среда в крайдунавски парк и прилежащите му територии" във Видин . Изпълнението ще бъде на пет етапа, каза зам.-кметът Десислава Тодорова . "Изграждане на велоалеи, изграждане на детски площадки, изграждане на спортна площадка и игри на тихо - т.нар. от..
Книгата "Пътеписи от понтон 4" е справочник за видинчани, който е преведен на английски, и на туристите също ще им е интересно, обясни авторката Албена Даракчиева . "Идеята на това нещо се роди преди много време...Чувствах го някъде като отговорност, може да звучи преувеличено, но не е, да кажа на тези хора в града какво, донякъде, защото не..
Младеж с около година шофьорски стаж удари 6 паркирани коли и пътен знак през нощта във Видин . Инцидентът е станал около 02:00 ч. на ул. "Широка" . Няма пострадали, но са нанесени сериозни материални щети. Пробите за алкохол и наркотици на водача са отрицателни. Съставен му е акт, а причините за произшествието се изясняват.
32-годишен мъж от Новоселци, криминално проявен и заподозрян в съпричастност към палеж на къща в селото, е бил задържан късно вечерта на 22 юли в ареста на РУ-Видин за срок до 24 часа, съобщават от полицията. При задържането той оказал съпротива, скъсал пагоните на двама униформени и причинил охлузвания на друг полицай от екипа. Вчера мъжът е..
През вчерашния ден, в 13.43 часа , е постъпил сигнал за горски пожар в землището на село Върбово, община Чупрене . Причината е небрежност при боравене с открит огън. Пламъците са унищожили 70 декара иглолистна гора. В потушаването на пожара са участвали два екипа на РСПБЗН-Белоградчик. През изминалото денонощие огнеборците реагирали и на осем..
Двата отбора на ПМГ "Академик Иван Ценов“ във Враца спечелиха тазгодишното издание на европейското състезание по ядрена физика , което се проведе в Италия, съобщиха от Министерството на образованието и науката. Международното състезание цели да ангажира ученици от средните училища с теми, свързани с ядрената наука и технологии. В първия етап са..