Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет за Йордан Радичков

| Интервю
Йордан Радичков
Снимка: Архив



В рубриката "Памет нашенска" днес ще разлистим част от произведенията на писателя Йордан Радичков, припомняйки си за духовността и вдъхновението, вплетени в редовете на неговия магически реализъм. Преди дни се навършиха 94 години от смъртта на автора на "Ние, врабчетата", "Хора и свраки" и "Януари". Той пише сборници, пиеси, пътеписи, четива за малки и големи. Колкото различни, толкова и еднакви. За Радичков може да се говори много, защото той е като една необятна вселена, съставена от сарказъм, прямота, откровения и душа. Малцина са могли да го опознаят, макар и да са го познавали. Дълбочината, която крие в себе си, изписва и на белия лист и в нея човек лесно може да се удави. Отдавна Радичков пише: "Човек е дълго изречение, написано с много вдъхновение и любов, но пълно с правописни грешки". Към ден днешен, поправяме ли грешките, за които авторът пише или допускаме все повече? Това разказа пред Виктория Топалска писателят и общественик от Монтана Мартен Калеев:

"Това е въпрос на лична преценка. Мисля че човек така е устроен, че внимава и гледа да не се спъне два пъти в един и същи камък, защото само глупаците го правят. Но се оказва, че ние в една или друга степен, по някакъв начин приличаме на един доста садо-мазохистичен глупак, който се опитва все да направи правилното изречение, все да го напише по най-добрия начин, ама какво не му стига - дали грамотност, дали някаква лична, вътрешна логика, която все му убягва. Той пише човека, все едно има много лица или много превъплъщения. Всъщност това е човекът - той е сбор от много неща, които Радичков успява да улови, защото той се е вгледал в човека от Северозапада. Човекът, който носи Северозапада в себе си. Носи го като философия и като стандарт на оцеляване..."

Мартен Калеев е имал честта да познава Йордан Радичков. Общественикът казва още, че в размислите му понякога излиза една фраза на великия писател, която гласи: "Някога хората си разменяха думи, които бяха като златни парички. Самите хора звъняха. Сега имам чувството, че ние всичките се движим като едни омачкани двулевки". Има много размисъл върху думите на Радичков - прехвърлят ли ни и нас, хората, като тези, излезли вече от употреба двулевки, какво ли можем да постигнем и каква стойност имаме. Знам само, че златните парички се срещат все по-рядко. И именно поради тази причина особено актуален днес е и изразът "Човек. Това звучи подозрително.".

"Със своята самобитност и с величината на това, което създаваше, с това че беше провокативен, хората започнаха леко-полека да го припознават и той беше на практика единият от възможните претенденти, от българска страна, за Нобелова награда. Не знам дали това се знае... Мога да Ви съобщя още едно нещо, което не се знае - има една книга... тя е преведена и представена специално на високо правителствено равнище, преводът е на проф. Румен Стоянов, който превежда от португалски и испански, казва се "Разкази с Тенец" - това нещо го няма в България. Аз имам един единствен екземпляр, даден ми е лично от Румен Стоянов, който е бил и дипломат, и професор в Колумбийския и в Хаванския университет и ето това е едно нещо, което малко хора, включително и изследователите се интересуват да го открият, а то съществува." 

На въпроса трябва ли новото поколение да знае Радичков, да го цитира, да познава творчеството му и да го предава нататък, Мартен Калеев отговори така:

"Радичков не губи от това дали те ще го четат, или няма да го четат. Губят те, защото там биха могли да видят една нестандартна гледна точка - тя твърде често е иронична, твърде често е язвителна, но тя създава усещането, че има смисъл да си жив и да си в този вариант. Радичков е прорицател, както и да го наречем няма да сбъркаме, няма да прехвалим, защото в него се съдържа чрез житейската позиция на неговите герои, съдържа пророчеството, че трябва за България да има и утре."

С поглед към нашето утре оставаме и ние. И не само, защото познаваме Радичков, и не само, защото го помним и цитираме, а защото сме неговите герои. Неговите образи, вплетени между редовете му. Защото сме хората от Северозапада.

По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50

Зли дол се бори за своя първи православен храм

Православен храм искат жители на Зли дол, община Мездра. В селото никога досега не е имало църква и за да се осъществи идеята, е създаден инициативен комитет. Борбата за изграждането на параклис е от няколко години. Осигурен е терен, местен предприемач и Общината ще подпомогнат строителството, но преди това трябва да бъде решен проблем с..

публикувано на 10.04.25 в 15:00

Потомка на поручик Дворянов с голямата награда на Международното биенале "Интуитив"

Правнучка на защитника на Белоградчик - поручик Дворянов, спечели голямата награда на Третото международно виртуално биенале "Интуитив". Лиляна Дворянова е отличена сред близо 160 творци от 39 държави, като за първи път наградата остава в България.  В събитието, организирано от Салона за наивистично и интуитивно изкуство в Белоградчик, участваха..

публикувано на 10.04.25 в 14:52

Видински пожарникари обучават деца за поведение при бедствия

Служители на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Видин представиха основни правила за поведение при бедствия и аварии  пред първокласници и второкласници от СУ „Свети свети Кирил и Методий" в града .  Децата разбраха как да се държат по време на пожар, наводнение и земетресение. Те имаха и възможността да се..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

Промени при шофьорските книжки предвиждат намалена възраст за професионални водачи

Намалена минималната възраст за водачи на камион и автобус предвижда една от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от европарламента. Целта на мярката е борба с недостига на професионални шофьори. Според промените минималната възраст за водач на камион ще бъде намалена от 21 на 18 години, а за водач на..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 10 април 2025 слушаме Трилок Гурту и Саймън Филипс в 21 Spices - 2011

21 Spices е съвместен проект на двама перкусионисти от световна величина – Трилок Гурту и Саймън Филипс с NDR Bigband. Записът на албума е основно концертен, осъществен на Drums 'n' Percussion Paderborn Festival през май, 2010 г. в Heinz Nixdorf Museums Forum - Германия. Студийната част е реализирана в NDR Studio Hamburg. Диригент е Jord Achim..

публикувано на 10.04.25 в 09:00

Институции докладваха за дейността по безопасност на движение по пътищата във Видинско

Информация за пътно-транспортния травматизъм за първото тримесечие на годината и предприетите и планираните мерки за подобряване на безопасността на движението по пътищата бяха представени на заседание на Областната комисия за безопасност на движението по пътищата, председателствано от заместник-областния управител на Видин Ирена Николова...

публикувано на 09.04.25 в 15:16