Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Скалд представя "Вой" във Враца

3
Снимка: Александър Скалд, личен архив



Във Враца ще бъде представена книгата "Вой". Това е дебютният роман на младия еколог и писател Александър Петров, който пише под псевдонима Александър Скалд.

"Създаването на книгата беше провокирано от това, че дълги години чаках да излезе такъв роман, в който българската природа е в центъра на сюжета. Такъв роман така и не се появи и реших, че е време това да се случи", казва авторът.

Александър Петров е еколог, пише от 9-годишен:

"Разказването на истории винаги ми е било интересно, изграждането на сюжети, персонажи. И през годините натрупах доста знания и опит след хиляди написани страници. Та в един момент реших, че е време това нещо да се случи и усетих, че аз мога да го направя. Така малко по малко се появи "Вой" след доста обикаляне във Врачански Балкан, прекарах доста време в село Згориград, което са намира до Враца. Там се развива и голяма част от действието във "Вой". Дори главната героиня Катя е врачанка и е прекарала доста време в Згориград с дядо си, който е ловец и тя самата е ловджийка."

В сюжета са замесени ловци, еколози и вълци като главни герои. Дали успяват в книгата да се преборят главните герои с бракониерството и незаконните кучешки боеве авторът не издаде, за да не развали удоволствието на читателите сами да разкрият какво се случва в романа. 

В Северозападна България първото представяне на книгата ще бъде във Враца, на 31 октомври от 17.30 часа в Регионална библиотека "Христо Ботев".

"Правим това съвместно с Природен парк "Врачански Балкан", които много помогнаха и за проучването за книгата. С тях също така ще направим и една информационна кампания, която започва точно на 31 октомври, свързана със завръщането на брадатия лешояд, който може да се види и на корицата на "Вой", също така е един от главните герои в книгата, но пак няма да издавам много, защото там е една по-специфична част от историята. Във "Врачански Балкан" предстои да бъдат освободени брадати лешояди, които да се върнат в нашата природа. Тези птици са били избити благодарение на бракониерство и отрови, отрови, които се поставят за вълци", каза още младият еколог.

Цялото интервю с Александър Скалд може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Земеделската общност с все повече предизвикателства

Кои бяха най-големите предизвикателства пред земеделската общност през изминалата година? На кои сектори повлияха последиците от климатичните промени? Наблюдава ли се промяна в структурата на земеделските стопанства и отглежданите култури? Младите фермери имат ли новаторски дух и как изглежда земеделието на бъдещето? В "Земята, която ни храни"..

публикувано на 08.01.25 в 18:40

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07