Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образователна игра за изменението на климата ще се проведе във Видин

| Интервю
Снимка: фейсбук



Работилница под формата на образователна игра, наречена "Климатична фреска" се организира тази събота, 11 ноември, във Видин. Това е настолна игра с 42 карти, всяка от които представлява фактор за изменението на климата. Благодарение на нея участниците преминават през увлекателен процес, който им помага да открият връзката между причините и последствията, свързани с изменението на климата и да потърсят възможни решения за излизане от кризата.

Само за четири години играта "Климатична фреска" е преведена на около 35 езика и вече се провежда от доброволци в повече от 50 държави. От няколко месеца настолната образователна игра вече е и в България по идея на Тома Заимов и благодарение на дружеството Wind of Change. Целта е научното познание да бъде поднесено на повече хора по интересен и занимателен начин.

Продължителността на играта е три часа, като основната цел на "Климатичната фреска" е да се обучат 2 млн. души в целия свят, което през април тази година е станало факт, като за България определената бройка е 10 хил. души. Само с проекта, с който идват и при нас във Видин, са заложени 51 събития из цялата страна, а участниците до които трябва да достигнат са 1400.

"Климатична фреска" се провежда от 2018 година. Организаторите си поставят още една цел - да подготвят 1 милион обучителя, чиято задача е да намерят участниците за играта, това каза за Радио Видин Вихрен Митев, посланик на климатичния пакт към Европейската комисия и основател на фондацията ManEco:

"Играта се състои от четири основни части, като във всяка от частите участниците имат различна възможност да проявят своите знания по темата за климатичните промени. В първата част се играе игра с карти, които обясняват връзката между човешките дейности и промените в различни сфери на природата и след това всички последици за човечеството, като цяло, които са финалният резултат от човешката дейност. Това са: климатични бежанци, проблеми със здравето, наводнения, спад на земеделски добиви. Във втората част на уоркшопа се прави презентация, която обяснява в дълбочина вече това, което участниците са разбрали. Когато се играе играта с карти, към всяка група от 7-8 човека има фасилитатор. Неговата роля не е да обясни или да предаде лекция и да издаде урок на участниците, а по-скоро да ги води спрямо картите и информацията, която е заложена в тях."

Участниците имат интерес към настолната игра, посочи Вихрен Митев:

"Тук сме изцяло благодарни на създателите на играта, защото той е помислен във всеки един от неговите аспекти. Може да отговори на нуждите на абсолютно всеки участник. Не сме имали случай, в който участник да си тръгне разочарован, дори да са били започвали да играят играта предубедени и скептични, само след първите няколко уточнения и условия, през които се редят картите, те се раздават на пет пъти, всеки път се сменят условията на игра и веднага интересът на участниците е прикован към играта и три часа минават неусетно, няма нужда от почивка."

"Климатичната фреска" идва във Видин със съдействието на платформата за събития "Sтетика" и е подходящо за млади и възрастни, с вход свободен. Записванията стават на този линк. Датата е 11 ноември, мястото - Конферентната зала на Областна администрация - Видин. Началото на играта е в 10:30 часа и продължава до 13:30 ч.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00