Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клубове по интереси развиват професионалните умения на видински ученици

| обновено на 07.11.23 в 16:40
3
Снимка: личен архив

На голям интерес от страна на учениците се радват клубовете по интереси в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин

Клубът по кулинарство се включи в базара на вкусните изкушения по случай празника на Видин - Димитровден със сладкарски изделия, които бяха оценени по достойнство от видинчани, казва Розалина Илиева, преподавател по предприемачество и икономически дисциплини:

"Клубовете по интереси са: "Предприемачество", "Моята кухня", "Кетъринг", "Млад сладкар" и всички интегрирано подготвиха кулинарните изкушения да представят своите професионални умения. Разбират, че професията им има значение... Във всеки клуб има 15-20 ученици... Имаме и Арт сладки, които трябваше да бъдат аранжирани. Водещо е едно - техният интерес към кулинарията."


Деветокласниците Иван и Кристиян са се включили в изработването на десертите, тортите и кремовете:

"Аз направих крема за тарталети... Нишесте, вода, яйца се разбиват, после се прибавят към млякото и ванилията, така се получава кремът... Направих торта с три шоколада - черен, млечен и бял, с четири блата... Без брашно се прави блатът, той е под формата на желе."

Деветокласникът Никола участва в клуба "Млад предприемач". Освен кулинарни, той придобива и умения как да представя изделията пред купувачи: 

"Научаваме как се правят кремовете и сладките... Научаваме как да предлагаме културно стоката си, да сме лъчезарни като продаваме."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Музей

Възраждането на Видинския край през 18-19 век - акцент в новата експозиция на музей "Конака"

Непоказани досега документ и икони ще бъдат част от раздел "Възраждане" на новата експозиция на исторически музей "Конака" във Видин. Специален акцент в "История на България 15-19 век" е Възраждането на Видинския край. В три зали ще бъдат представени най-важните моменти от хайдутството до Освобождението на Видин. 8 са основните теми, обясни..

публикувано на 10.09.25 в 17:08

Какво показва Пътната карта на пенсионната система в България

До увеличениео на възрастта на пенсиониране няма да се пристъпва. Пътната карта за усъвършенстване на пенсионната система в България беше приета в средата на месец май тази година, когато Народното събрание задължи няколко министерства, в това число Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Комисията за финансов..

публикувано на 10.09.25 в 14:25

Девети септември 1944 година - превратът, който промени България

На днешния ден ще се върнем назад във времето и ще си припомним събитията от една бележита дата от близкото историческо минало. Утрото на 9 септември 1944 г., което бележи един от най-резките завои в българската история на XX век. За броени часове държавната власт преминава от правителството на Константин Муравиев в ръцете на Отечествения..

публикувано на 09.09.25 в 16:14

Козлодуй се готви за Фестивал на занаятите и изкуствата

Фестивал на занаятите и изкуствата ще се проведе от 12-и до 14-и септември в Козлодуй. Форумът стана традиционен, а стремежът на Общината е да предлага все по-богата и разнообразна програма и за възрастните, и за децата, каза Величка Нейчева, директор на дирекция "Хуманитарни дейности" в общинската администрация: "Програмата е много..

публикувано на 09.09.25 в 15:00

Как ПГ "Васил Левски" в Мездра посреща новата учебна година

С нови преподаватели и повишен брой ученици,  с добър външен вид, обновени класни стаи, почистени коридори, ръководството на ПГ "Васил Левски" в Мездра започва новата учебна 2025/2026 година.  Общо 138 са учениците, записали се в 4 специалности в 8. клас. С една в повече са паралелките тази година,  каза директорът Мирослав Павлов: "За..

публикувано на 09.09.25 в 14:10

Курс по шев и работа с шевни машини ще се проведе във Видин

Курс по шев и работа с шевни машини започва във Видин в Центъра "Свободата да съм". Преподавател е Иван Попов. "Много хора биха искали да си подгънат дреха или пердета, да си зашият дребни неща, но не знаят как. Ето този курс би им помогнал с основни насоки за шиенето и поддържане на шевните машини. Курсът ще започне на 20 септември и ще се..

публикувано на 09.09.25 в 13:15
Николай Бобев и неговият преподавател Николай Илиев

Видински ученик участва в Лятна академия за духови инструменти

Петокласникът Николай Бобев от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин  е първият ученик от община Видин, който взе участие в шестата Лятната академия за духови инструменти. Инициативата се проведе в  училище "Любен Каравелов"  в Копривщица. Той участва в  академията със своя преподавател Николай Илиев, който в същото време е..

публикувано на 09.09.25 в 12:05