Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови изследвания в доболничната помощ заплаща Здравната каса

Снимка: Радио Видин

Нови изследвания в извънболничната помощ са заложени в Националния рамков договор за медицинските дейности през периода 2023-2025 г. Той бе подписан на 1 септември и вече се изпълнява. Някои от новите моменти касаят медицинската дейност "Клинична лаборатория". Това обясни д-р Пламенка Иванова, специалист "Клинична лаборатория" и управител на Медицински център във Видин. 

"Не са нови показатели, но не са били реимбурсирани. Сега вече се плащат от касата и пациентите могат да се възползват от тях, след като имат направление от специалист, тъй като се водят високоспециализирани дейности. Личният лекар, за съжаление, няма как да им даде направление. Първият е биохимичен показател, който може да докаже и да даде оценка на една сърдечна недостатъчност, за идентифициране на пациенти в доболничната помощ с подозирана сърдечна недостатъчност, също така може да бъде като диференциално диагностичен тест при пациенти с остро настъпила диспнея (задух), за да се разграничи дали е от сърдечен произход. Другото значение на този показател е мониториране на терапевтичния ефект при хора със сърдечна недостатъчност. Другият показател е също за сърцето, той е маркер за остър миокарден инфаркт... Другото е туморен маркер, който е ранен маркер с висока специфичност и чувствителност по отношение на карцинома на яйчника..."

В новия Национален рамков договор е предвидено и изследването на витамин D, обясни още д-р Иванова:

"Всички знаем ползата за здравето на витамин D, така че той вече може да се назначава от специалист. При малките деца се назначава за предпазване от рахит, но напоследък с липсата на витамин D се свързват заболявания като диабет тип 2, депресии, сърдечно-съдови заболявания, при затлъстяване, при ракови заболявания дори се смята, че има значение,така че е важно да се изследват нивата на витамин D."

Витамин D е добре да се изследва поне веднъж годишно, като най-подходящо е това се прави в началото на пролетта поясни д-р Иванова. Според нея изследването на  витамин В12 също би било добре да бъде реимбурсирано от касата, тъй като също изяснява някои диагнози и хората доста често посещават лабораториите, за да си го направят.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30

Младежки клуб в село Котеновци: Мечта, сбъдната с общи усилия

В монтанското село Котеновци вече има  младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..

публикувано на 20.01.25 в 15:20