Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уикенд на изкуството предстои във Видин

| Интервю
Снимка: колаж на РАДИО ВИДИН



Международният форум "EMPATHEAST", който събира чуждестранни и български лектори, активни местни хора, организации, артисти и читалища, днес, утре и в неделя повдига по градивен начин темата "Съживяване на културните периферии" чрез най-различни лекции, дискусии, турове до съседните села, прожекции и изложба с творби на над 16 съвременни артиста. 
Днес ви срещаме с част от артистите, които ще вземат участие в него. Първата дама, която грабна вниманието ни, се казва Ева Тенева - Зайков. Освен съвременен артист, тя е и художник. Твори от както е завършила Художествената академия през 1998 година. От тогава до днес е правила много арт работилници и е участвала в най-различни колаборации с други артисти. Обича класиката, защото съвременното изкуство не винаги е възприето, особено от по-възрастните хора. Старае се да твори класически произведения и да ги преплита със съвременното изкуство. Миналата година "Фабрика за идеи" и техният проект за съживяване на селата, кани Ева да направи няколко арт работилници, както за деца, така и за възрастните хора, във врачанското село Паволче. Какво представлява работилницата "Необикновените обикновени хора" и рисуването върху прозрачни повърхности, зад които стоят места, които да си представим наново, ще разберем от самата нея:

"Tова е една, нека кажем, забравена добра идея, която още Пикасо е използвал. Използвал е стъклени повърхности върху които е рисувал. След което моят кръстник Климент Денчев - Климбо, който рисуваше за децата и използваше във времето такива прозрачни неща, които да разказва на децата приказки чрез рисуване. И ето, стига се до една преработена идея, която много симпатично пасна на моите занимания с деца и не само,  както се казва от 0 до 90 години, която фактически върху такива прозрачни целофанени повърхности, аз се опитах да запаля хората с нещо нетрадиционно, да нарисуват нещо традиционно, т.е. да се опитаме чрез нетрадиционните средства, със средствата на съвременното изкуство, да направим една метафорична поправка на света. Да използваме нашето вдъхновение, нашето вътрешно усещане за това кое е добро, кое е зло, кое е красиво, кое е грозно. Да си представим, че можем наистина чрез изкуството да поправим нашите проблеми."


Втората дама, с която се срещаме днес се казва Мира Владимирова. Тя е артист-изследоватвел и е част от сравнително младият "Нишка колектив", където си партнира с още двама души - Инна Павлова и Иво Недялков. Това е един сравнително млад колектив. Съществува от 2021 година и това е тяхната трета инсталация. Обичат да включват и хората в техните изобретения, защото за тях така е по-интересно. Това, което ще представят утре във Видин, е една арт инсталация, която се нарича "Къща" -  звукова арт инсталация от сънища. 

"Най-общо казано това е един проект който хрумна на колектива ни... Замислихме началото на това наше вдъхновение и това са сънищата. Но не искахме да са просто нашите сънища, а всъщност искахме да знаем какво сънуват хората, не само ние. И да съберем тези сънища по малко по-нестандартен и по по-групов начин, т.е. не просто да пуснем формуляр и там хората да попълват каквото искат, ами да се съберем заедно и каквото ни хрумне на момента, точно с тази група както сън. Един от друг хората се вдъхновяваха и повлияваха да споделят техни конкретни сънища, не е задължително от този ден, ами изобщо които си спомнят. И така ние проведохме няколко срещи в рамките, както на "Резиденция Баба" в село Паволче и село Кошава с тяхната "Фабрика за идеи" - това е първата комбинация на база на събраните сънища... Този първи отговор на тези сънища, които ние синтезирахме се състои в една звукова инсталация, която ние ще носим във Видин и това ще ѝ е първото пътуване всъщност, в което ще се доближи до там до където сънищата са събрани, именно във Видинска област, в село Кошава. Това са пет специално композирани музикални звука, ако мога така да ги нарека, с които представяме всъщност сънищата на хората. Хората могат да ги чуят колкото време искат на слушалки." 


Ева Тенева -Зайков ще бъде пред Библиопощата в събота от 11:00 до 13:00 часа. А Мира Владимирова и "Нишка колектив" с "Къща" арт инсталация от сънища, ще можете да откриете в неделя от 11 до 12 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кула въвежда нова методика за определяне на такса "битови отпадъци"

В община Кула собствениците на имоти трябва да подадат декларация в Общината с информация, необходима за определяне на такса "битови отпадъци" по новата методика.  Не всички жители на общината знаят, че трябва да подадат декларация, както и че ще има промяна в определяне на таксата: "По-правилно е колко души живеят в един имот до бъде..

публикувано на 11.09.25 в 16:46

"Be active day" с безплатни тренировки във Видин

Видин отново ще бъде част от най-голямата европейска фитнес инициатива - "Be active day" , която тази година ще се проведе на 14 септември, неделя. Организатори са "Europe аctive" и Българската асоциация за здраве и фитнес. Участват спортни клубове от цялата страна. Целта на този ден е възможно повече хора да опитат различни видове спорт и така да..

публикувано на 11.09.25 в 16:40

Д-р Олга Папушева: Началото на учебната година е подходящ момент детето да посети своя стоматолог

При един профилактичен преглед могат да бъдат установени и по-дребни, и по-съществени дентални проблеми. Началото на учебната година е подходящ момент детето да посети своя стоматолог, казва лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева в поредното издание на рубриката "Час при зъболекаря" : "С новия сезон, с новата учебна година е желателно,..

публикувано на 11.09.25 в 16:06

Откриха спортна площадка в Градец

Официално откриха новоизградената спортна площадка в центъра на видинското село Градец. Сред гостите на откриването бяха кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков и заместник-кметът по устройство на територията и развитие на инфраструктурата Румен Лилов. Присъстваха още секретарят на Общината Емилиян Енчев, както и общинските съветници Александра..

публикувано на 11.09.25 в 16:03

Община Видин: Поетапно ще се извърши промяната в организацията на движението

Въвеждането на еднопосочно движение по някои от най-натоварените видински улици е една от мерките, към които местната власт пристъпи в средата на годината, за да облекчи автомобилния трафик. Промяната касае над 10 улици, сред които са "Княз Борис I", "Баба Вида", "Цар Иван Асен I", "Сан Стефано", "6-и септември". Два месеца, след като бе одобрена от..

публикувано на 11.09.25 в 14:22

Близо една трета от българите пият бира, сочи проучване

Около 60% от българите консумират бира поне веднъж седмично. Това показва изследване на компания за маркетингови проучвания, проведено по поръчка на Съюза на пивоварите в България. Според данните от проучването 75% от сънародниците ни пият бира поне веднъж месечно, а 57 на сто - поне веднъж седмично. Най-привързаните към кехлибареното питие са от..

публикувано на 11.09.25 в 13:00

Актрисата Ния Николова попълни трупата на Куклен театър "Патилан" Монтана

Ния Николова ще направи своя дебют на сцената на Куклен театър "Патилан" в Монтана. Възпитаничката на Боньо Лунгов от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" ще участва в двата премиерни спектакъла на трупата -  "Трите прасенца" и "Приказка за едни братя и златна ябълка". "Първото представление - "Трите прасенца", излиза на 12 септември. Режисьор е Симеон..

публикувано на 11.09.25 в 12:59