Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес почитаме Свети Климент Охридски

Днес Българската православна църква отдава почит на Свети Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония.

Данните за живота му преди неговата дейност в България са оскъдни. Те се намират в две гръцки жития: "Пространното житие на Климент Охридски" от Теофилакт Охридски (1084-1107) и в "Краткото житие на Климент Охридски" или т. нар. "Охридска легенда" от друг охридски архиепископ и също грък — Димитрий Хоматиан (1216-1234). Хоматиан пише, че първите гръцки преводи Климент е направил на "тукашния български диалект". Теофилакт е този, който го нарича "пръв епископ, който проповядвал на български език" и "най-учен мъж", а Димитрий Хоматиан пише за Климент: "Пръв той заедно с божествения Наум, Ангеларий и Горазд усърдно изучил Свещеното писание, преведено с божествено съдействие на тукашния български диалект от Кирил, истински богомъдър и равноапостолен отец, и отначало още бил заедно с Методий, известния учител на благочестие и православна вяра на мизийския народ.

Предполага се, че Климент е участвал на млади години още в хазарската и аланската мисии на Кирил и Методий през 859-861 г. Безспорно Климент участва и в мисията на Кирил и Методий във Великоморавия като техен ученик. В някои по-късни славянски жития се казва, че презвитер Климент е бил ръкоположен заедно с Наум в свещенически сан от папата в Рим в 868 г., преди смъртта на св. Кирил.

След смъртта на Кирил в Рим през 869 година той се връща с Методий в Панония и Великоморавия, а след като Методий почива (пролетта на 885 г.), Климент, заедно с избрания от Методий за негов наследник Горазд, оглавяват продължаващите спорове с германския клир и новия моравски княз във Великоморавия. Свети Климент Охридски е един от най-значимите автори на старобългарски език, той пише жития, похвални слова, църковни химни, превежда църковни текстове. В науката се посочват от 15 до 50 негови съчинения. В "Краткото житие" се казва, че той "измислил и други форми на буквите за по-голяма яснота от ония, които изнамерил мъдрият Кирил". Затова обикновено се смята, че той въвежда и кирилицата, макар че е по-вероятно тя да се развива постепенно под силно византийско влияние в Преславската книжовна школа в началото на 10 век.

Изображения на св. Климент се срещат от началото на XIV век на икони и стенописи (Охрид, ц. Св. Климент). Йеромонахът Атанасий от манастира Св. Йоан Кръстител на о. Парос превежда на новогръцки "Пространното житие", написано от Теофилакт, и го издава през 1784 и 1805 г. След това то се печата в нови издания. Съществуват много народни легенди за Климент Охридски и многобройни научни публикации.


На 25 ноември Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбелязва и своя патронен празник с академично тържество. Най-старото висше учебно заведение празнува 134 години. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С "Рибарят и златната рибка" стартира кукленият сезон в Монтана

С една от най-обичаните приказки на А. С. Пушкин „Рибарят и златната рибка" започна новия сезон куклен театър „Патилан" Монтана.  Спектакълът разказва за преживелиците изпълнени с приключения и обрати на бедния рибар и неговата свадлива и алчна съпруга. Автори и режисьори на постановката са Христина Тодорова и Симеон Тодоров. "Хубавото при този..

публикувано на 16.09.24 в 08:14

По-малко ученици в Монтана през тази година

Близо 11 400 ученици влизат в класните стаи в област Монтана днес.  58 училища отварят врати.  Единствено две гимназии в областния град остават затворени, а причината - продължаващи ремонти 11395 ученици тръгват на училище в област Монтана. Те са към 60 по-малко от миналата година.  В 58 училища ще започне учебния процес,като единствено гимназиите..

публикувано на 16.09.24 в 07:40

Обновиха училище и две детски градини във Враца

В навечерието на първия учебен ден две детски градини във Враца са с обновени и енергийно ефективни сгради, а Природо-математическата гимназия е с новоизграден учебен корпус, похвалиха се от общинската управа. На официална церемония кметът Калин Каменов и директорът на ППМГ "Акад. Иван Ценов" - Татяна Василева откриха новия корпус на учебното..

публикувано на 16.09.24 в 07:36

Над 13 хиляди са учениците във Врачанско

Без големи проблеми започва учебната година в област Враца.  Близо 13 хил. ученици ще влязат в класните стаи в 70 училища в региона.  В 7 от 70 училища в област Враца учебната година започва с ремонти, но те няма да възпрепятстват занятията. Трудности има при намиране на учители по математика, природни науки и информатика, но се търсят решения,..

публикувано на 16.09.24 в 07:29

Зарадваха първокласниците от Кула с дарения

Дарения  за малчуганите от п ърви клас в СУ "Васил Левски"  град Кула направиха възпитаниците от Випуск 1989 . 15-те първокласници ще получат ученически и спортни пособия,  разказва Галина Ценкова класен ръководител на първи клас: „Много интересна и благородна  инициатива подеха Випуск 89, които след среща на випуска това лято са решили да дарят..

публикувано на 15.09.24 в 14:35

В Мездра дискутираха миналото и бъдещето на Европа

Мездренското средно училище "Иван Вазов" посрещна гости по проект „30 години от Маастрихт: Размисли върху миналото, настоящето и бъдещето на Европа".  По-късно в Залата на Общински съвет в Община Мездра учениците и учителите от СУ "Иван Вазов" се включиха в работна среща по проекта. Проектът се реализира от администрацията на Община Молетай,..

публикувано на 15.09.24 в 12:59

Ремонтират дома за стари хора в Добри дол

Домът за стари хора в село Добри дол ще бъде основно ремонтиран и обзаведен, съобщават от общинската управа в Лом.  Проектът е на стойност близо 2 350 000 лева.  От Европейския съюз чрез Националния план за възстановяване и устойчивост ще бъдат осигурени 1 851 211 лева,  369 591 лева е ДДС,  невъзстановим съгласно Закона за данъка върху добавената..

публикувано на 15.09.24 в 12:51