Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес почитаме Свети Климент Охридски

Днес Българската православна църква отдава почит на Свети Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония.

Данните за живота му преди неговата дейност в България са оскъдни. Те се намират в две гръцки жития: "Пространното житие на Климент Охридски" от Теофилакт Охридски (1084-1107) и в "Краткото житие на Климент Охридски" или т. нар. "Охридска легенда" от друг охридски архиепископ и също грък — Димитрий Хоматиан (1216-1234). Хоматиан пише, че първите гръцки преводи Климент е направил на "тукашния български диалект". Теофилакт е този, който го нарича "пръв епископ, който проповядвал на български език" и "най-учен мъж", а Димитрий Хоматиан пише за Климент: "Пръв той заедно с божествения Наум, Ангеларий и Горазд усърдно изучил Свещеното писание, преведено с божествено съдействие на тукашния български диалект от Кирил, истински богомъдър и равноапостолен отец, и отначало още бил заедно с Методий, известния учител на благочестие и православна вяра на мизийския народ.

Предполага се, че Климент е участвал на млади години още в хазарската и аланската мисии на Кирил и Методий през 859-861 г. Безспорно Климент участва и в мисията на Кирил и Методий във Великоморавия като техен ученик. В някои по-късни славянски жития се казва, че презвитер Климент е бил ръкоположен заедно с Наум в свещенически сан от папата в Рим в 868 г., преди смъртта на св. Кирил.

След смъртта на Кирил в Рим през 869 година той се връща с Методий в Панония и Великоморавия, а след като Методий почива (пролетта на 885 г.), Климент, заедно с избрания от Методий за негов наследник Горазд, оглавяват продължаващите спорове с германския клир и новия моравски княз във Великоморавия. Свети Климент Охридски е един от най-значимите автори на старобългарски език, той пише жития, похвални слова, църковни химни, превежда църковни текстове. В науката се посочват от 15 до 50 негови съчинения. В "Краткото житие" се казва, че той "измислил и други форми на буквите за по-голяма яснота от ония, които изнамерил мъдрият Кирил". Затова обикновено се смята, че той въвежда и кирилицата, макар че е по-вероятно тя да се развива постепенно под силно византийско влияние в Преславската книжовна школа в началото на 10 век.

Изображения на св. Климент се срещат от началото на XIV век на икони и стенописи (Охрид, ц. Св. Климент). Йеромонахът Атанасий от манастира Св. Йоан Кръстител на о. Парос превежда на новогръцки "Пространното житие", написано от Теофилакт, и го издава през 1784 и 1805 г. След това то се печата в нови издания. Съществуват много народни легенди за Климент Охридски и многобройни научни публикации.


На 25 ноември Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбелязва и своя патронен празник с академично тържество. Най-старото висше учебно заведение празнува 134 години. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 28 май 2025 година

Реставрираният паметник на Христо Ботев беше монтиран на мястото си на централния площад във Враца.  От Козлодуй потеглиха участниците в 77-то издание на Националния поход по стъпките на Ботевата чета. Походът по стъпките на Ботевата чета от Козлодуй до връх Околчица е 5-дневен преход с дължина 120 километра.  Над 1700 души участват в..

публикувано на 28.05.25 в 18:00
Младежки дом - Монтана

Определят почетните граждани на Монтана

С тайно гласуване общинските съветници в Монтана ще определят носителите на Почетния знак и званието “Почетен гражданин на Монтана” за 2025 г. Редовното заседание на Общинския съвет ще се проведе на  29 май 2025 г. (четвъртък) от 14:00 ч. в Заседателната зала на Младежкия дом.   С най-високото отличие по повод празника на града Свети Дух ще..

публикувано на 28.05.25 в 17:45

"Здравей ваканция" си казаха второкласници в мездренската библиотека

"Здравей, ваканция! Довиждане, училище!"-представиха учениците от 2-ри клас с учител Гинка Кръстева от ОУ "Хр.Ботев"в читалищната библиотека в Мездра.  Литературно-музикалната програма включваше стихове за родината, за училището и за книгата. Второкласниците изпяха химна на Кирил и Методий, а библиотекарят Павлина Русева им прочете стихове от..

публикувано на 28.05.25 в 17:02

18-годишен ученик е привлечен като обвиняем за незаконно отнемане на линейка в село Дългоделци

18-годишен ученик е привлечен в качеството на обвиняем и е задържан за кражба на линейка в монтанското село Дългоделци, съобщиха от прокуратурата. Деянието бе извъшено през нощта на 26 май, докато екипът на спешния център в Лом оказвал медицинска помощ.  С постановление на прокурор от Районна прокуратура - Монтана изършителят е задържан за срок до..

публикувано на 28.05.25 в 16:54

България и Румъния стартират съвместни обществени поръчки за подобряване на корабоплаването по Дунав

Правителството одобри Споразумение между Изпълнителната агенция „Проучване и поддържане на р. Дунав“ и Речна администрация за Долен Дунав - Галац, Румъния за съвместно възлагане на обществени поръчки за „Подобряване на условията за корабоплаване в общия българо- румънски участък на Дунав”.  Дейностите обхващат мониторинг на околната среда, проектиране..

публикувано на 28.05.25 в 16:45

Ботевият паметник вече е монтиран във Враца

Реставрираният паметник на Христо Ботев беше монтиран на мястото си на централния площад във Враца. Повече от шест часа продължи изправянето центрирането и захващането на металната фигура върху пиедестала й. Монтажът премина под зоркия поглед на десетки врачани, които очакваха с нетърпение края на реставрационните дейности. Спонтанно към наблюдателите..

публикувано на 28.05.25 в 16:30

Откриха новоизграден STEM център в СУ "Св. св. Кирил и Методий“ в Димово

Областният управител на Видин Ани Арутюнян бе сред официалните гости на церемонията по откриването на двата високотехнологични кабинета по природни науки, математика и информационни технологии в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Димово. Тя подчерта, че образованието е най-добрата инвестиция, а модерно оборудваните класни стаи допринасят за повишаване..

публикувано на 28.05.25 в 15:40