Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законодателни промени в защита на старите къщи предлага сдружение

Снимка: Facebook/Врачанските къщи

Старите градски къщи не са защитени от закона. Изводът е на сдружение "Врачанските къщи", което подготвя предложение за промяна в Закона за културното наследство. Предложението ще бъде внесено в Народното събрание през януари, каза председателят на организацията Светла Буюклийска. Тя е цигуларка, концертирала дълго време в чужбина. Създава сдружението точно преди три години, след като става свидетел на разрушаването на една от най-красивите стари къщи във Враца. Идеята ѝ  е да привлече общественото внимание към старите къщи и тяхното опазване. 

"Нашата роля беше да обърнем вниманието на обществото, съзнанието на хората върху този страхотен проблем, който го има в цяла България. Смятаме, че за три години е постигнато. Вече се пише на тази, много хора започнаха да публикуват, разгоря се тази идея между архитектурата и историята, което е основната цел, защото градските къщи говорят... Това са къщи, обикновено в центъра на всички български градове, на най-апетитните парцели. Оттам и интересът на съвременните предприемачи да бъдат бутани. Изследвайки проблема, стигнахме до заключението, че има големи дупки в Закона за културното наследство. Съзнателно или не има лобистки настроения в този закон, който на първо четене изглежда перфектен. Но когато започнахме да задълбаваме, ние работим със специалисти, се вижда, че законът е направен така, че тежестта пада изцяло върху собствениците. Нещо, което е непосилно от две гледни точки. Първата е финансова, защото обикновено тези къщи, те са върнати на собствениците, но те имат големи трудности с проекти и озаконяване на проекти... Втората част е, че се изискват специални материали и начин на реставрация, но вече нито има майстори, знаете, че са затворени училищата по занаяти и всичко. И оттам нататък собствениците предпочитат да им бутнат къщата, да построят жилище и да им дадат един-два апартамента, отколкото да се разправят."

От красивите къщи се ползва цялото общество. От тях се ползва и туризмът, но тази връзка не е потърсена в Закона за културното наследство, добави Светла Буюклийска. Освен това, по думите ѝ, законът е направен така, че не дава възможност да е атрактивно човек да е собственик на стара къща.

"Поканени сме да направим една от нашите изложби в Народното събрание и да внесем искане за промяна на Закона за културното наследство именно в тази част, която касае градските къщи. Защото красивите обществени сгради - храмове, оперни театри, драматични театри, всичко това е собственост на община, на държава и те го поддържат по някакъв начин. Но градските къщи, те остават незащитени от този закон и остават стръв за хора, които искат да печелят, без да се интересуват от историята на градовете... Трябва да има едно условие, когато се купува такъв имот, да се сложи някакъв срок, в който да бъде възстановен, защото той е със статут на културно наследство..."

От сдружението очакват предложението им да бъде подкрепено от всички народни представители от Северозападна България. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00