Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законодателни промени в защита на старите къщи предлага сдружение

Снимка: Facebook/Врачанските къщи

Старите градски къщи не са защитени от закона. Изводът е на сдружение "Врачанските къщи", което подготвя предложение за промяна в Закона за културното наследство. Предложението ще бъде внесено в Народното събрание през януари, каза председателят на организацията Светла Буюклийска. Тя е цигуларка, концертирала дълго време в чужбина. Създава сдружението точно преди три години, след като става свидетел на разрушаването на една от най-красивите стари къщи във Враца. Идеята ѝ  е да привлече общественото внимание към старите къщи и тяхното опазване. 

"Нашата роля беше да обърнем вниманието на обществото, съзнанието на хората върху този страхотен проблем, който го има в цяла България. Смятаме, че за три години е постигнато. Вече се пише на тази, много хора започнаха да публикуват, разгоря се тази идея между архитектурата и историята, което е основната цел, защото градските къщи говорят... Това са къщи, обикновено в центъра на всички български градове, на най-апетитните парцели. Оттам и интересът на съвременните предприемачи да бъдат бутани. Изследвайки проблема, стигнахме до заключението, че има големи дупки в Закона за културното наследство. Съзнателно или не има лобистки настроения в този закон, който на първо четене изглежда перфектен. Но когато започнахме да задълбаваме, ние работим със специалисти, се вижда, че законът е направен така, че тежестта пада изцяло върху собствениците. Нещо, което е непосилно от две гледни точки. Първата е финансова, защото обикновено тези къщи, те са върнати на собствениците, но те имат големи трудности с проекти и озаконяване на проекти... Втората част е, че се изискват специални материали и начин на реставрация, но вече нито има майстори, знаете, че са затворени училищата по занаяти и всичко. И оттам нататък собствениците предпочитат да им бутнат къщата, да построят жилище и да им дадат един-два апартамента, отколкото да се разправят."

От красивите къщи се ползва цялото общество. От тях се ползва и туризмът, но тази връзка не е потърсена в Закона за културното наследство, добави Светла Буюклийска. Освен това, по думите ѝ, законът е направен така, че не дава възможност да е атрактивно човек да е собственик на стара къща.

"Поканени сме да направим една от нашите изложби в Народното събрание и да внесем искане за промяна на Закона за културното наследство именно в тази част, която касае градските къщи. Защото красивите обществени сгради - храмове, оперни театри, драматични театри, всичко това е собственост на община, на държава и те го поддържат по някакъв начин. Но градските къщи, те остават незащитени от този закон и остават стръв за хора, които искат да печелят, без да се интересуват от историята на градовете... Трябва да има едно условие, когато се купува такъв имот, да се сложи някакъв срок, в който да бъде възстановен, защото той е със статут на културно наследство..."

От сдружението очакват предложението им да бъде подкрепено от всички народни представители от Северозападна България. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30

Младежки клуб в село Котеновци: Мечта, сбъдната с общи усилия

В монтанското село Котеновци вече има  младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..

публикувано на 20.01.25 в 15:20

Ученици от Раковица гостуваха за ромската Нова година в посолството на Австрия

Деца от Основно училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица поздравиха за ромската Нова година служителите в посолството на Австрия. Училището беше сред участниците в кампанията на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" "Василица: да възстановим мостовете по между ни", чиято цел е да покаже, че културата и традициите на..

публикувано на 20.01.25 в 09:50