Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Петров, "Възраждане": Северозападът продължава да не е приоритет на държавата

Снимка: БГНЕС

"В държавния бюджет за следващата година не виждам политики, които да водят до догонващо развитие на Северозападна България", каза в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН народният представител от Монтана от партия "Възраждане" Петър Петров":

"Причините са комплексни. На първо място, че се продължава досегашната политика единствено на закърпване с инвестиции, които са свързани само и единствено с инфраструктура. Трябва да отбележим, че идеята на финансовия министър Асен Василев е да не одобрява проекти, които да увеличават капиталовите плащания в бюджета, защото той цели 3% бюджетен дефицит, които да бъдат използвани за влизане в еврозоната. Именно затова той е "позволил" на общините да представят само частично проекти, които да бъдат финансирани от държавния бюджет, но като резултат това означава, че общините в областите Монтана, Враца и Видин са представили само такива проекти, които са най-належащи и проекти, от които могат да бъдат усвоени големи пари. Това не е политика на запазване на Северозапада."

Народният представител вижда съществени пропуски в проектобюджета на държавата за следващата година:

"Въпреки че в чл. 108 от Закона за държавния бюджет изрично е посочено, че могат да бъдат финансирани проекти, които да служат за облагородяване на населените места, такива не са включени за областите Видин, Монтана и Враца. Само и единствено улици, водопроводи, а в населените места има нужда и от рехабилитация на училищни сгради, на медицински сгради, на културни обекти. Социалната и културната сфера трябва също да бъдат финансирани от държавния бюджет. Най-вече има една огромна диспропорция - по Закона за държавния бюджет общините са разделени на няколко категории - от I до V, те имат право на финансиране на проекти в определен размер, а не в определена бройка, както им е изискано от министъра на финансите. Това означава, че особено за малките общини, ако трябва да говорим за област Видин, където с изключение на Видин, Белоградчик и Кула, всички останали общини са в V категория, т.е. могат да получат държавно финансиране в размер до 6 млн. лева всяка, тези пари са изключително важни за тях, ако представят проекти, но те не представят такива проекти. Именно това нещо липсва в бюджета - проекти, които са извън инфраструктурата. Защо? Защото в България само и единствено в реализацията на инфраструктурни проекти могат да бъдат откраднати пари. За съжаление тази тенденция продължава."

Каква, според Петър Петров, е причината изграждането на скоростния път Видин-Ботевград да върви с бавни темпове?

"Финансирането на големите проекти в Северозапада не е било приоритет и в момента не е приоритет на държавата. Никой не говори за подобрение на пътните условия в Северозапада, въпреки че аз самият съм подавал изключително много сигнали, въпроси, запитвания и в момента продължавам да го правя, изисках и проверка на снегопочистващите фирми, които обслужват натовареното трасе, което преминава от Видин през Петрохан до София, защото алтернативният маршрут в момента се ремонтира между Враца и Ботевград. Лошото е, че нямаме държавна политика, която да иска направи добри пътища в региона на Северозапада, да не говорим за тунел под Петрохан, макар че са предвидени в бюджета 2,8 млн. лева за проектиране. Държавата няма политика да прави сериозни инфраструктурни проекти, което води до продължаващото загиване на целия този регион."

Каква е визията на "Възраждане" за развитието на Северозападна България?

"Визията на партия "Възраждане" е в една единствена посока - да задържим младото население там, тъй като, ако то продължава да емигрира в посока столицата, другите големи градове и чужбина, за съжаление този края ще продължава да обезлюдява. Много пъти съм казвал, че той е на последните места по раждаемост, на първите места по смъртност, а най-високото ниво по емиграция е именно в Северозападния регион. 90% от работоспособното и що-годе образовано население изчезва от този край. Когато него го няма, не може да очакваме Северозападът да се развива и това е основната политика на "Възраждане" - да задържим младите хора в региона. Как ще го направим е изключително сложен въпрос. Да, ще отнеме изключително много време. Но, ако не го направим това, природните закони са в такава посока, че този край ще продължи да умира, за мое огромно съжаление."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Ще се случи ли исканото от синдикатите увеличение на минималната работна заплата?

Минималната работна заплата за страната трябва да стане поне 1080 лева от 1 януари 2025 година, вместо сегашните 933 лева. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов на организиран от синдикатите форум, посветен на новата европейска директива за най-ниските възнаграждения. Исканото увеличение е с 15.7% и според синдикатите то..

публикувано на 29.05.24 в 10:45

В лятното кино на Тошевци предпочитат старите български филми

На 24 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се отправяме към село Тошевци, община Грамада. Просветителски и образователен дух цари в село Тошевци. Хората, които живеят тук са в пенсионна възраст, но възрастта не е преграда за тяхното желание да се образоват, да..

публикувано на 24.05.24 в 11:15
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Сериозната пенсионна реформа е политически непопулярна

Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 година, ще бъдат увеличени от първи юли с 11 процента, съобщи премиерът Главчев.  Сюжетът с увеличението, превърнал се в предизборна заигравка, който предлагаше повишението да е с 10%, по този начин остава в историята.  Ниските пенсии продължават обаче да са сред най-сериозните проблеми на пенсионната ни..

публикувано на 23.05.24 в 10:10

Ще въведе ли страната ни адекватни европейски заплати?

Всеки десети работещ е беден, показва анализът на последните данни на Националния статистически институт, направен от Института за пазарна икономика (ИПИ). Бедността у нас леко намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга...

публикувано на 22.05.24 в 10:45