Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почвата- ограничен, незаменим и невъзобновяем ресурс

Снимка: Радио ВИДИН


Всяка година на 5 декември отбелязваме Световния ден на почвите. Целта на този ден е да привлече внимание върху важността от опазване на почвите в добро състояние, както и да се насочват усилия за устойчивото управление на почвените ресурси. Денят се отбелязва от 2014 г. по инициатива на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) и Международния съюз по почвознание, за да се подчертае значението на почвата като важен компонент на природната система и жизненоважен елемент за благосъстоянието на хората. 

Грижата за земята, плодородието и опазването на почвения ресурс са в основата на работата на специалистите в Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията "Никола Пушкаров". За предизвикателствата пред обществото ни, свързани с опазването на този незаменим ресурс, говорим в "Земята, която ни храни" с директора на института проф. Ирена Атанасова: 

"В новата стратегия за почвите на ЕС се поставя акцент върху факта, че почвата не получава необходимото внимание и грижа както водата и въздуха... Няма как да се създаде почва в лаборатория... Около 70 % от почвите са подложени на деградационни процеси, деградацията се инициира както от климатичния фактор, така и от антропогенния натиск- засилената урбанизация и неустойчивото използване на почвените ресурси..." 

Почвената ерозия, почвеното замърсяване, загубата на почвен органичен въглерод, засоляването и свлачищата, са сред най-големите заплахи за почвите. Решенията са включени в подготвяния Закон за почвите, в който се дава дефиниция за почвено здраве, залагат се правила и земеделски практики за устойчиво управление на замърсените и увредени почви. 

33 са агроекологичните практики, насочени към намаляване емисиите на парникови газове и поглъщането на въглерода в селскостопанските почви. Те са задължителни за земеделците, които изпълняват регламента за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние. Това е ангажимент и на всички останали, защото не трябва да се допуска почвата  да деградира, посочва проф. Ирена Атанасова:

"Има агроекологични практики, които са насочени към запазване на почвения органичен въглерод, намаляване минерализацията на хумуса. Намаляването на почвения органичен въглерод е сред големите заплахи заради неустойчиви практики, поради интензивно обработване на почвата, едностранчивото торене е негативна практика, която трябва да бъде обърната чрез нови техники- включване на органични торове, на био въглен, зелено торене... При киселите почви се прилага варуване, а при засолените- гипсуване- практики, които косвено способстват за задържане на хумусния слой в почвата... 

Почвата е ограничен, незаменим и невъзобновим ресурс, но нито у нас, нито в Европа, почвите получават необходимото внимание. Необходимо е да се провеждат дискусии, да се запознават учениците от най-ранна детска възраст със значението на почвата и ролята й за смекчаване на климатичните промени. Почвите спомагат да се изпълняват екосистемните услуги, те участват и в цикъла на водата, задържат и поглъщат вода. Неслучайно мотото на Световния ден на почвите тази година е "Почвата и водата- източник на живот", коментира проф. Ирена Атанасова:

"Когато почвата е добре овлажнена, е по-малко податлива на ерозия, не е така застрашена от засушаване и горски пожари. Качеството на почвата да задържа вода е много важно... Почвата участва в основата на хранителната верига на човечеството и на надземното биологично разнообразие- това трябва да се осъзнае. Земеделците са едни от основните ползватели на почвата, но те трябва да не мислят само за високи добиви, а и за здравето на почвата...Те трябва най-устойчиво да управляват почвата, защото са най-засегнати и от климатичните промени- засушавания, градушки, наводнения... Това касае най-много тях и нас като потребители на тази продукция, която трябва да е и здравословна. Трябва да опазваме почвите, защото те са невъзобновим ресурс, който ще изхранва едно население, което към 2050 година се очаква да достигне 10 милиарда. Трябва да мислим за нашите деца и внуци..." 


Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Търси се "Най-чисто населено място” в община Берковица

Всичките 19 села в общината участват в конкурса. Приключило е почистването, а от тази седмица комисия ще оценява как са се справили хората от населените места. "Конкурсът се провежда по инициатива на кмета на община Берковица. Такъв конкурс е провеждан през 2018 и 2019 година. Идеята е да оценим най-чисто населено място на територията на  община..

публикувано на 16.05.24 в 17:16

Долна Кремена посреща "Кремена Рок фест 2024"

Пънк-рок групата SVETLIO & THE LEGENDS ще бъде специален гост и хедлайнер на четвъртото издание на фестивала "Кремена Рок фест 2024", което ще се проведе на 18 май. В съботната вечер от 19.00 часа, мездренското село Долна Кремена отново ще се превърне в столица на рок музиката за Северозападна България. В импровизиран купон, в частен имот на..

публикувано на 16.05.24 в 17:00

Три черни лешоядчета се излюпиха във "Врачански Балкан"

Първото черно лешоядче в природен парк "Врачански Балкан" се излюпи преди Великденските празници.  Увеличи се броят се гнездящите двойки черни лешояди в природен парк "Врачански балкан". Трета поредна година една от двойките, която гнезди в Западна Стара планина, има малко. Тази година има двойки, които гнездят на територията на парка. В момента две..

публикувано на 16.05.24 в 16:50

Богомил Петров - за спорта, рекордите и обществената дейност

Почетният гражданин на Видин Богомил Петров гостува в "Думата имат старейшините". Той е добре познат в града с множеството инициативи и прояви, които организира. Завършил е видинската гимназия и Висшия институт за физкултура и спорт (НСА). Поводът да ви срещнем с Богомил Петров е 60-годишнината от неговия световен рекорд по вдигане на тежести..

публикувано на 16.05.24 в 16:50

Вдъхват нов живот на детски площадки във Василовци

С доброволен труд ремонтираха детска площадка в село Василовоци, община Брусарци. Инициативата е на доскорошният кмет Огнян Йорданов, който е изградил не само въпросната площадка, а и останалите 4 в селото. Населеното място има около 1700 жители, включително много млади хора. С времето и с помощта на вандалски прояви изградените площадки обаче са..

публикувано на 16.05.24 в 15:55

Близки на загинали при ПТП с писма до нарушители на пътя

Нарушители на пътя получават заедно с фиша писма от близки на загинали при катастрофи. Националната кампания "Написах ти писмо" има за цел да ограничи войната по пътищата у нас. Инициативата е на сдружение "Ангели на пътя" и Главна дирекция "Национална полиция". Посланията в писмата са лични, трогателни и достигат до нарушители на правилата за..

публикувано на 16.05.24 в 14:00

Стартират проявите по повод "Европейската нощ на музеите" във Видин

С разнообразни събития Регионалният исторически музей във Видин ще отбележи инициативата "Европейска нощ на музеите" . В рамките на мероприятието за втора поредна година ще се проведе и фестивалът " Видин – градът на трите крепости". Събитията стартират от днес, 16 май и видинчани и гости на града могат да се включат в тях напълно безплатно,..

публикувано на 16.05.24 в 13:38