Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В навечерието на Коледа: Цените на храните остават високи

Снимка: Радио ВИДИН




Поскъпването на храните продължава и през миналата седмица както на борси и тържища, така и в магазините.

Това показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), която следи цените на основните хранителни стоки на едро, както и на правителствения сайт foodprice.bg, в който може да се проследи движението на цените.

През седмицата на едро са поскъпнали захар, ориз, леща, брашно, олио, яйца, масло, замразено пилешко, банани, картофи, моркови, лук, домати, краставици и пипер. Макар основните млечни продукти - сиренето и кашкавалът да поевтиняват на борсите, в магазините продължава покачването на цените за крайните клиенти.

Преди дни от икономическото министерство отчетоха, че месец след началото на "Достъпно за вас" се наблюдава намаление на цените на основните храни с 10%. Председателят на ДКСБТ Владимир Иванов на 6 декември обяви в национален ефир, че кампанията гарантира прозрачност, качество и спестяване.

Около 500 лева ще отдели за предстоящите празници семейството на млада жена от Видин, която пазаруваше днес в един от големите магазини. Според нея поевтиняване на стоките не се забелязва.

"Цените ми се струват доста завишени, аз не усещам намалението, за което напоследък се говори. Най-силно впечатление прави колко струват млечните продукти. Месото пък, ако не е от транжорна, е с много завишена цена, а качеството не отговаря на тази цена. В тези 500 лева не са включени подаръците, които са по-скъпи и от храната".

Видинчани бяха изпълнили централната градска част днес, за да пазаруват - дали храна, дали подаръци. Според тях животът поскъпва постоянно, а това е все по-непосилно за семействата.

"Увеличението е нормално навсякъде, просто ние сме изостанали... Нали знаете, че веднъж, щом се вдигне токът, значи всичко ще се вдига занапред... Аз си мисля, че цените тепърва ще растат още, ще става по-зле и не знам как ще се оправим... Влезте в магазина и вижте колко струва една вафла... ".

Кампаниите за регулиране на цените не могат да бъдат в помощ на потребителите, посочват от "Активни потребители". Според асоциацията вмешателство в свободното ценообразуване дефектира в друга посока, каза Богомил Николов.


"Това твърдение се отнася за някои цени на едро. Разбира се, дори да има понижение на цените на едро, това не означава нищо при цените на дребно. Цените на дребно са много разнообразни. В магазин А някоя цена може да е паднала, но това не означава, че същото важи за магазин Б. Всеки може да влезе в магазин и да види какви са цените".

Индексът, който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата се увеличава с 0,36 на сто до 2,230 пункта.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50