Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме паметта на свети Спиридон Чудотворец

Свети Спиридон
Снимка: архив

На 12 септември църквата почита паметта на свети Спиридон. Повече за светеца-чудотворец, живял през IV век на остров Кипър, разказа архимандрит Самуил:

"Епископ на град Тримитунт, той е наричан Чудотворец. Живее в IV век. Един от първите светии в Православната църква, той разива огромна благотворителна дейност в своя дом. Нарича се Чудотворец, защото сърцето му е било много широко разтоворено за Христос - той е обичал много Бог и Бог е чувал молитвите му, затова, когато хората са ходели при него, той на много хора е помогнал с молитвата си. Когато човек живее по този начин, Бог прославя живота на човека и след земната му смърт. И днес тялото на свети Спиридон е нетленно - така Бог върши своите велики чудеса сред хората. Чествайки паметта на свети Спиридон, ние и го молим да ни помага със своите молитви..."

Светецът е дълбоко почитан по нашите земи. Според традиционните представи той предпазва хората от обриви и рани. Затова на празника му на 12 декември жените месили и раздавали специални обредни хлябове - колаци, за здраве. Освен като лечител, в народните представи свети Спиридон присъства още като занаятчия и покровител на занаятите. 

По публикацията работи: Теодора Макавеева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинският съвет в Макреш решава за продажбата на дворно място

Общинските съветници в Макреш се събират в понеделник от 10:00 часа на заседание по 5 точки.  Сред по-важните от тях е  заповед на Областния управител на област Видин за  ново разглеждане  на  решение взето от Общински съвет Макреш относно даване  съгласието си да се продаде дворно място  по  договор  в имот 283, в квартал 34 по плана на село..

публикувано на 27.07.25 в 11:25

Видеонаблюдение ще има в шест села в Монтанско

Монтират видеонаблюдение в шест села в община Монтана с население над 3500 души. За целта общинският съвет гласува над 55 000 лева. Поетапно камери ще бъдат поставени и в останалите 17 села в общината В селата Благово, Вирове, Д-р Йосифово, Габровница, Николово и Смоляновци  ще бъде изградено видеонаблюдение. Средствата за  камерите бяха гласувани от..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Църквата почита свети Пантелеймон и светите Седмочисленици

Българската православна църква отдава почит на светите братя Кирил и Методий, както и на техните най-известни ученици – светите Климент, Наум, Горазд, Сава и Ангеларий – светите Седмочисленици.  За дата на общия празник се е утвърдил денят на Успението на Климент Охридски - 27 юли 916 г., най-изявеният от Кирило-Методиевите ученици.  Днешният..

публикувано на 27.07.25 в 07:33

Кула, Чипровци и Берковица подобряват достъпа си до питейна вода

Общините Кула, Чипровци и Берковица са одобрени по програма "Капка по капка". По програма за подобряване на достъпа до питейна вода "Капка по капка"  бяха подадени 104 проектни предложения  на  общини, кметства, НПО, читалища, сдружения и фондации, това съобщават от Фондация BCause, които са организатори на програмата. Грантовата схема,..

публикувано на 27.07.25 в 07:22

Монтанчани се преклониха пред мощите на петима светци

Видинският митрополит Пахомий и духовници от епархията донесоха частиците от мощите на петима светци.  Свети Панталеймон е покровител на лекарите, света Петка е закрилница на българския народ, света Марина е покровителка на жътвата, свети Нестор - на младите и на тези, които се борят с несправедливостта.  Свети Георги Софийски е български..

публикувано на 27.07.25 в 07:12

Църквата в село Ребърково получи дарение

Много скоро, след като обяви обир на касата на църквата, Църковното настоятелство известява всички жители на село Ребърково, че днес църквата получи голямо дарение от Софийска строителна фирма, което покрива напълно откраднатите пари от църковната каса. ”Бог дал, Дявола взел, но Бог пак ще даде”! В Църквата ,най-скоро, ще бъде монтиран..

публикувано на 26.07.25 в 15:17

Фолклорен фестивал организират в село Слатина

Трети фолклорен фестивал „Да съхраним българското“ ще се проведе днес в село Слатина. Организатори са Община Берковица, Кметство - с. Слатина и НЧ "Христо Ботев 2016". 190 участника ще се изявят на фестивала, каза смета на селото Ваня Митрова: " Провежда се всяка година, последната събота от месец юли.  По принцип имаме участие на певчески групи,..

публикувано на 26.07.25 в 13:55