Във видинското село Кошава се опитват да запазят плетенето на рибарски мрежи, занаят, който в миналото владеели всички рибари. Сега хората, които го практикуват се броят на пръсти, затова искат да предадат уменията си на по-младите. Майсторът на рибарски мрежи Венцислав Дионисов е вписан в националната система "Живи човешки съкровища" като носител на традиционния занаят за Кошава. Учил го от старите рибари в селото.
"Те са ме научили и така съм се привързал към риболова. После ме научиха и аз да правя мрежи. Даже понякога са ми давали, "я хвани тук иглата и почвай да кърпиш". Не знам, "ще се научиш", казват. И така като съм ги гледал тях, вече знам и аз."
Сега се надява да предаде занаята на по-младите.
"Искат да се научат, ама все викат "няма време". То не е за научаване само. Трябва да имат и мерак, защото това ще остане за тях."
По месец, два отнемало преди години плетенето на една рибарска мрежа, но с материалите, които сега се използват, става по-бързо.
"То си има чалъм. Първо плетеш броя на очите на мрежата и после почваш редовете... Това са очите. Някои им викат фани, някои им викат радина - на тези големите очи, зависи от района, където живеят. Това е платното, окото. Колкото очи е широко, толкова е дълбока мрежата. Ако са 50 очи, стават към 6 метра, 7, зависи. И ти я разделяш на половината и става около три метра, за да прави торба - като влиза рибата, да не може да излиза вече."
За риболова по Дунав сезони няма, затова и плетенето на мрежи е занаят, който се упражнява целогодишно.
"Тук се късат. Дунав е, не е язовир, за да стоят мрежите на едно място. Тук има течение. Има по Дунав разни дънери, какво ли няма по този Дунав. Аз, като видя някоя дупка в мрежата, трябва да се кърпи. Как ще ходиш със скъсани чорапи. Така е и мрежата, трябва да се поддържа."
Както за риболова, така и за плетенето на мрежите се иска постоянство и търпение, казва Венцислав Дионисов.
За какво друго да се говори във Видин, ако не за Реката! Може би когато си роден на брега на Дунав, няма как да не се чувстваш част от нея. Да я откриваш навсякъде около себе си и дори в себе си, всеки ден и да усещаш всички нейни проявления. Защото реката никога не е просто воден поток, не е просто естествено природно явление, което минава през..
Какво ще кажете за акула чук, направена от истински чук, нощна лампа от фар на стар велосипед и жп батерия или охлюв от забно колело? За мнозина металните отпадъци са просто скрап. Нещо ненужно, което ще бъде намачкано и претопено. Но не и за Павлин Георгиев от Видин. От металните отпадъци той изработва различни чудати фигури и дори предмети,..
В поредно издание на "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин през месеца и отправяме покана за предстоящите. През май в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията отбелязаха важни дати. Беседваха за Деня на труда - 1 май. Говориха за Гергьовден, не само за християнския..
Камелия Илиева се грижи за безстопанствени кучета и котки. Отскоро е "приемна майка" и на котка с шест котета . Сега те са едни малки пухкави топки, но с лед като поотраснат, ще бъдат подарени на грижовни стопани. Мама котка също ще чака своя осиновител. Камелия разказа за любовта към животните и грижата за тях: "Грижа се за животни,..
Първокласници във Видин изписваха красиво буквите от българската азбука в конкурс на Регионалното управление на образованието. "Красивите букви носят красиви мисли", казаха организаторите. Това е и мотото на конкурса, който се провежда по повод Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. През цялата..
Пролетта отдавна дойде. Времето, макар и непостоянно, все пак се затопли и дойде ред на приятните разходки в парка. Детските площадки се изпълват, пейките по алеите също, но наред с жителите на града, от разходка имат нужда и нашите четириноги приятели. Домашните любимци също се нуждаят от грижи, топлина и време навън. Редовната физическа активност..
Община Берковица има 4 класирани проекта в Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.". В рамките на Националната кампания, организирана от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и ПУДООС под мотото „Обичам природата - и аз участвам“, бяха подадени 1158 проекта от цялата страна и след проведеното оценяване от специално..