Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ни пречи да сме щастливи

Проучване ни нареди на последно място по щастие в Европейския съюз

Снимка: Радио Видин


Българите са най-нещастната нация в Европейския съюз (ЕС). Това показва ново проучване, което се провежда всяка година от "Евростат". Според проучването на ЕС, скалата за оценки е от 0, което е абсолютно неудовлетворение от живота в страната, до 10, което показва, че нещата няма как да са по-добре. България е единствената страна от 27-те в Европейския съюз, чиито граждани са дали оценка по-малко от 6 върху цялостното си задоволство от живота. 

Видинчани коментират, че ниските доходи на населението у нас и политическата обстановка са сред главните причини за това да сме недоволни от живота като цяло. Все пак някои от тях посочват, че не се смятат за нещастни. 

"Значи, ако кажа, че съм доволен от всичко ще излъжа. Трудя се, изкарвам си колкото да поддържам семейството. Не ми харесва политиката на държавата, която се води и оттам ще дойдат всички бели според мен. Това е незаслужено, българинът да работи, за да оцелява. Това мисля, че го няма никъде... Общо взето намираме кусури непрекъснато на всичко, иначе не сме толкова зле. Политиците направиха така, че хората се настроиха за всичките тези неща. Ниските доходи, които водят до някакво мизерно съществуване е една от причината да се чувствам недоволна от живота... Нещастни? Има грешка, ние сме християнска държава, ние сме щастливи хора, по принцип България е най-красивата държава... Според сме нещастни поради цялата бъркотия, с която всеки ден се сблъскваме. Неуредиците в живота, неправдите, които ги виждаме всеки ден... Каква щастлива нация, с тия пари... Ние сме нещастни, защото самите управляващи ни правят нещастни. Това е една от основните причини... Все пак знаете, че всичко опира до средства, като отидеш до магазина, за да напазаруваш, за да платиш сметките, са нужни средства. Дори за здравеопазване. Да си пожелаем най-вече да сме здрави и ще си живеем и нещастни."   

Интересното е, че според проучването на института "Рейнголд", съседна Румъния се нарежда в топ 3 на най-щастливите нации след Австрия и Полша. Изследването посочва, че парите не са най-важният критерий за щастие. Сред факторите за щастие са - възраст, образователна степен и семейни отношения. Изследването показва още, че най-щастливи са домакинствата, в които има дете. Най-нещастни са тези, които живеят сами. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Ние, потребителите": Продажбата на столчета за кола по стария стандарт подлежи на санкция

В рубриката "Моите права" днес ще засегнем темата за безопасността на децата при возенето с автомобил. От 1 септември влезе в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за кола. В магазините вече трябва да се предлагат само седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. "i-Size" стандарт . За това напомни Габриела Руменова..

публикувано на 30.09.24 в 13:00

В „Музикална зона“: есенна винена терапия с музика

Есен е! Виното вече е сложено в бъчвите и докато чакаме да стане, ще се заредим с добро винено настроение, за да подпомогнем неговата ферментация ;) Винено- опияняващ привет от ефира! Песни за виното ще слушаме и ще посетим най- известните винарски региони в света. Всеки винен пътешественик има любими места и вина- такива, които е посетил..

публикувано на 30.09.24 в 09:00

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55