Младежки хакатони, еко идеи и любопитни прототипи. Всичко това е част от работата на природозащитната организация WWF от 2020 г. насам. Panda Labs е младежката програма на WWF за зелени иновации. Тя дава възможност на млади хора от цялата страна да се включат в борбата с едни от най-належащите екологични проблеми в заобикалящата ни среда. Програмата насърчава ученици и студенти да разгърнат своя потенциал и с помощта на изявени ментори да се превърнат в природозащитници, иноватори, инженери и предприемачи.
С кампанията си "Подари природа. За нашето бъдеще" WWF разказва повече за Panda Labs.
Повече от 500 младежи са преминали през Panda Labs само за няколко години в опит да намерят решение на наболели казуси като тези:
Ø Разхищението на храна – данните сочат, че 40% от храната, произведена в световен мащаб, се изхвърля;
Ø Летните жеги в градска среда – според експертите големите градове обичайно са с до 10-15 градуса по-горещи от заобикалящите ги райони, което застрашава живота на хората и предизвиква икономически щети;
Ø Ограничаването на разпространението на микропластмаса, която откриваме във водата, която пием, и храната, която ядем.
По време на програмата участниците имат подкрепата на предишни финалисти, научни експерти и опитни предприемачи, които им помагат да развият и представят своите идеи. В рамките на два дни и половина те изследват проблема от всички гледни точки: търсят неговите корени, последиците за природата и хората и начина, по който бизнесът може да помогне. Най-добрите отбори получават възможността да прекарат една седмица, изпълнена с обучения. Колкото по-оригинални, ефективни и изпълними са те, толкова по-голям е шансът да бъдат отричени с голямата награда – стартово финансиране от 7000 лева, за първоначални тестове на тяхната бизнес идея и създаване на прототип.
Макар естеството на проблемите да изглежда много по-мащабно от ученическите възможности, отборите в Panda Labs не разочароват с решения. Най-интересните от тях включват:
· Отбор SmartFood, които създадоха биоразградима опаковка за яйца, изработена от изхвърлени по Черноморието водорасли;
· Отбор КафЕко, които превърнаха утайка от кафе в екологична алтернатива на дървата за огрев;
· Отбор BioFoam, които успяха да съставят формула за пестицид, създаден изцяло от натурални съставки като коприва и чесън;
· Отбор Амазия, които разработиха система за озеленяване на фасади в градска среда, която намалява нуждата и разходите за климатизация.
Вдъхновено от Panda Labs, младежкото въображение роди още много други софтуерни, технологични и артистични решения като хляб от бира, електрификация на ретро автомобили, ремонтиране на пътища с преработена пластмаса, охлаждане на покривните пространства в градовете и т.н.
"Предизвикателството на Panda Labs привлича ученици и студенти от всички краища на България: от София през Пловдив, Варна и Бургас, до по-малките, но пълни с талант градове като Русе, Сандански, Велинград, Кюстендил и още над 30 населени места у нас. И най-важното е, че участието в програмата не приключва с последната презентация и оценката на журито. Наличието на стартов капитал и мрежа от хора, готови да отделят от времето си, за да насърчават и подкрепят участниците, означава че приключението в света на предприемачеството тепърва започва", сподели Виктория Табакова, експерт "Младежка ангажираност и младежки политики" във WWF.
Младите хора и справедливия преход
За да подпомогне борбата с климатичните промени, които оказват ежедневно влияние върху начина ни на живот, Panda labs проведе ексклузивен семестър посветен на бъдещето на енергията и развитието на въглищните райони у нас. Освен в България той се състоя едновременно в още три Балкански страни – Северна Македония, Сърбия и Черна гора. Той провокира небивал интерес:
Ø 766 ученици и студенти, живеещи във въгледобивните региони на четирите държави, взеха участие в поредица от обучения, хакатони, мрежови събития и международни срещи, в които обменяха добри практики и споделяха опит;
Ø Те генерираха 55 идеи за преход от въглища към възобновяеми енергийни източници;
Ø 150 активни млади хора бяха включени в конкретни дейности, свързани с изготвянето на политики за застъпничество на местно ниво.
"Преходът към възобновяема и достъпна енергия вече е в ход и засяга особено силно въглищните региони на България. Този преход трябва да бъде справедлив – както за работниците във въглищната индустрия, така и за младите хора. Те заслужават шанс за достоен и щастлив живот, като подкрепят местната икономика и помогнат за възстановяването на щетите от въгледобива", коментира Апостол Дянков, ръководител програма "Климат и енергия" във WWF.
В България програмата получи сериозна подкрепа от над 15 партньорски организации и институции, включително и от община Перник – важен център на един от двата въгледобивни района у нас.
Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели.
секи може да стане част от каузата на WWF като се включи в кампанията "Подари природа. За нашето бъдеще". Вижте как тукВ..
Бавна, но сигурна тенденция на намаляващи граждански бракове сключени в Мездра се забелязва през последните години. За 2024 година подписалите се в „Обредни дейности” в общината са 27 двойки, през 2023 те са 36, а през 2022 година са 42. Най-младата двойка младоженци е била от 19 годишни, а най –възрастната на 65 и 52 години. Oще на 1..
Полицията залови двама водачи, седнали зад волана след злоупотреба с алкохол във Врачанско. И по двата инцидента са образувани бързи производства, съобщиха от ОД на МВР. Към 10.20 часа вчера в Роман е бил спрян за проверка лек автомобил "Шевролет Лачети", управляван от 49-годишен жител на видинското село Арчар. След направена справка било установено,..
Александър е първото бебе във Враца за 2025 година, съобщиха от общинската управа. Той е роден тази сутрин в Акушеро-гинекологичното отделение на МБАЛ "Христо Ботев". Юнакът е проплакал под грижите на екипа на д-р Партовска и д-р Петров. Момченцето тежи 3 250 гр и е високо 50 см. Последното новородено бебе за 2024-а беше момиченце. Изминалата година..
С празничен водосвет и ритуално хвърляне на христовия кръст в река Дунав в Лом ще бъде отбелязан светлия християнски празник Богоявление (Йордановден). Празникът e на 6 януари 2025 г., понеделник, от 11.00 ч., на понтон №2 в Дунавския парк. Желаещите да скочат за кръста се записват на място, съобщават от местната управа. Общината кани..
Силен е интересът към отбелязването на Йордановден във Враца. По информация от общинската управа, до момента близо 30 жители на града и околните населени места ще вземат участие в „спасяването" на богоявленския кръст. Записването на желаещи да се включат в ритуала продължава - тел. 0875 333 681. В празника участие ще вземат танцьорите от ПТС "Хемус"..
Православната църква се подготвя да посрещне утрешния велик празник - Богоявление. Той е възпоменание за кръщението на Христос във водите на река Йордан, при което за света се открива осезаемо троичността на Бог. В богослужебната традиция днешният ден преди празника се свързва с последованието на Великия водосвет. Той се служи само два пъти през..
Изключително добра 2024 година, със значителни инвестиции, изпраща община Монтана. Бюджетът ще премине 110 млн. лв ., съобщи кметът Златко Живков . През годината е работено по над 3 0 проекта. "Не мога да повярвам. Отчетът най-вероятно ще мине 110 млн. Все още не съм готов за подобно нещо. Това ще е първи случай в историята". През изминалата..