Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ива Гаврилова: Меланомът в ранен стадий е лечим

Снимка: Българска асоциация по дермато-онкология


Най-новите постижения в областта на меланома и кожната онкология бяха представени на провелата се наскоро трета конференция "Академия Меланом". Обсъден бе целият спектър на заболяванията, включително епидемиология, превенция и ранно откриване, диагностика, стадиране и терапия. Сред акцентите бяха новите терапевтични възможности за пациентите с кожен меланом във втори B и втори С стадии, които вече са достъпни за българските пациенти, обясни д-р Ива Гаврилова, хирург онколог в Клиниката по дерматология към Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология.

"В България и в цяла Европа разполагаме с лечение за по-ранни стадии за пациентите с меланом... Това лечение е имунотерапия, което е подсигурително, вливане на антитела, продължава 1 година, след като туморът вече е отстранен и е с много добри перспективи при овладяване в дългосрочен план на заболяването. С него целим да предотвратим бъдещи инциденти и тласъци на самото заболяване, ако можем да излекуваме напълно пациентите...  Интересен момент беше и представянето на нова възможност в метастатичен стадий - нов вид имунотерапия с нова молекула, много по-ниско токсична за пациентите. Терапията крие рискове за автоимунни реакции, а в случая те са доста по-слабо изразени... Хубава новина и за пациенти с очната форма на меланом. При половината от пациентите дава разсейки, но от тази година вече има нова молекула, която е с много обещаващи резултати. Догодина очакваме да бъде и в реимбурсация в страната. В момента има възможност за включване на пациенти в пациентски програми..."   

Качеството на живот на пациентите с меланом бе друга от темите, поставени във фокуса на конференцията, обясни д-р Гаврилова. 

"Този път имахме специална сесия, която разчупи представата ни за качество на живот, участваше психолог, който обърна внимание на различни аспекти от комуникацията с пациента, начина, по който трябва да подкрепяме емоциите на нашите пациенти и да ги консултираме в правилната посока... Имахме и психотерапевт..."

Всеки човек трябва поне веднъж да бъде прегледан от дерматолог, за да може специалистът да установи има ли рискови образувания, съветва онкологът д-р Гаврилова. 

"Колкото на по-ранна възраст се случи това, толкова по-добре, за да може специалист да му каже кои са рисковите образувания по кожата или бенки, дали трябва да бъдат проследявани, как да се грижим за кожата си- това са специфики, които специалист трябва да очертае... Съветвам родителите- в процеса на израстване на техните деца започват да се образуват бенки, в момента, в който забележат повечко бенки или пигментни родилни петна, е хубаво да бъдат консултирани с дерматолог, за да обърне внимание особено за слънцезащита и детска грижа. Няма възраст за такъв преглед, всеки трябва поне веднъж да го направи... Превенцията е другият изключително важен момент и подценяван. Слънцезащитата трябва да бъде целогодишна, интензивна в летния период или при зимни спортове, но не трябва да забравяме, че в слънчвите месеци на лятото, когато сме наваън, трябва кожата ни да бъде защитена и не трябва да допускаме слънчеви изгаряния, те са много вредни... Солариумите са рисков фактор, в много от цивилизованите страни вече са забранени със закон под 18-годишна възраст. Аз съветвам изобщо да не се посещават солариуми, освен ако няма медицинска причина... Солариумите не носят никакъв позитив, преди време имаше меланинови инжекции, с които се стимулира тен- те също са изключително опасни, всякакви манипулации по кожата в дерматологичен или козметичен център в зона с образувания, които не сме уточнили дали могат да бъдат третирани или не, биха били рискови... Не трябва лековерно да се подлагаме на лазерни, фото и други видове терапии, химически пилинги, без да сме се консултирали... Съветвам и тези манипулации да се извършват само от дерматолози..." 

Използването на различни мазила от народната медицина е опасно при неразпознат тумор, може да доведе и до химически увреждания, каза още д-р Гаврилова.   

В звуковия файл чуйте още съвети и повече за опита на университетската специализирана болница по онкология в лечението на меланом. 

Д-р Ива Гаврилова,  е сред екипа лекари от Университетската СБАЛ по Онкология в София, които обединиха научните си търсения и опит в прилагането на сентинелна биопсия - най-прецизният в света метод за определяне стадия на меланом и
Меркел-клетъчен карцином.

Заедно с д-р Лидия Чавдарова-Иванова и д-р Венелин Георгиев, са създали протокол за диагностика и лечение на ранен меланом и други редки кожни тумори, описан в единствения по рода си интердисциплинарен труд, обединяващ три монографии на тема: "Съвременна диагностика и възможности да лечение на редките злокачествени кожни тумори".


Работата на тримата учени получи признание за принос в развитието и прецизирането на техниката, усъвършенствайки различни етапи от извършването на сентинелната биопсия и може да бъде ползвана като учебно помагало за поведение при меланом и други карциноми. Формулираният от авторите диагностичен протокол е стъпка към въвеждането на държавен стандарт за поведение при редки злокачествени тумори.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30

Младежки клуб в село Котеновци: Мечта, сбъдната с общи усилия

В монтанското село Котеновци вече има  младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..

публикувано на 20.01.25 в 15:20

Ученици от Раковица гостуваха за ромската Нова година в посолството на Австрия

Деца от Основно училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица поздравиха за ромската Нова година служителите в посолството на Австрия. Училището беше сред участниците в кампанията на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" "Василица: да възстановим мостовете по между ни", чиято цел е да покаже, че културата и традициите на..

публикувано на 20.01.25 в 09:50