Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученичка от Видин с награда за най-добър разказ

Снимка: радио Видин

Награда за най-добър разказ получи единадесетокласничката Елена-Стефани Асенова от видинското училище по изкуствата "Свети Свети Кирил и Методий". Тя спечели трето място в конкурса за най-добър разказ "Радост, любов, 21 век" на Rotary club Vidin.  Разказът на Елена-Стефани "Червената нишка на любовта" бе класиран  на трето място  след оспорвана конкуренция на останалите участници. Това е първият разказ, който момичето пише, вдъхновена е от творчеството на Елин Пелин и Йордан Йовков, разказва тя: 

"Темата за мен беше много интересна, аз си позволих да пиша за взаимоотношенията между хората, в моя случай между една жена и един мъж... Реших да напиша разказа и да покажа любовта такава, каквато аз мисля, че трябва да бъде... Трябва да сме истински и да няма лъжи и затова наблягам на този тип любов... Идеална е тази любов, въпреки че читателят се съмнява в тази любов. След дълъг период на раздяла  героите ми отново се срещат... За първи път пиша разказ и това беше предизвикателно за мен... Има символика в имената: Бистра - чиста като водата и Добрин - да е добър и благоразумен човек. Има и трети персонаж Михаил - ангел, който се явява за късмет в живота на Бистра... Благодаря на своята учителка по български език и литература Дияна Стоянова, тя ми каза: "Опитай, знам, че можеш!"

Ето и финалът на първия опит на Елена-Стефани в прозата:

"Двамата влюбени останаха да се гледат дълго, мислеха си за трудностите,  за болките, които преживяваха разделени и  те винаги стигаха до едно лечение за Бистра  беше Добрин, за Добрин беше Бистра, и докато имаха сърцата си, душите им никога нямаше да страдат, защото съдбата ги бе събрала с червената нишка на любовта."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Един процент промяна" с кауза в Ослен Криводол

Сдружение "Един процент промяна" набира  средства за осигуряване на отопление в читалището във врачанското село Ослен Криводол. Необходими са 17 200 лв., с които да бъдат закупени климатици. Читалището е   създадено преди три години и се помещава в бившето училище. Сградата е предоставена от Общинския съвет в Мездра, а с дарения и доброволен труд..

публикувано на 05.09.25 в 16:47

Кой е "Каръкът в мен..."

За какво може да си мисли човек, докато пада от петнайстия етаж? Казват, че в такива моменти животът ти минава пред очите като кинолента, а Иван Георгиев, по-познат на цяла България като Джони Шкейца, може да го потвърди. Оказва се обаче, че едно падане от петнайстия етаж далеч не е толкова кратко, колкото изглежда и, докато лети неконтролируемо..

публикувано на 05.09.25 в 16:35

Ажурните дърворезби на Соня Маркова

Чудно нещо е дърворезбата - от едно парче дърво се издълбават различни форми и мотиви върху дървесината, създавайки релефни изображения. Резултатът от дърворезбата е декоративен продукт, често използван за създаване на сувенири, интериорни елементи и украшения, които могат да запазят вида си за дълго време.  Дърворезбата съществува от много..

публикувано на 05.09.25 в 16:05

Седем кученца си търсят стопанин

Днешната история в "97 лапи и една опашка" е за всеки, който има нужда от верен приятел. Става въпрос за седем малки и симпатични кученца, които търсят своя нов дом и любящи стопани. Ивайло Йосифов намира едно куче, което е обект на враждебно отношение от страна на хора, които живеят около негов имот в град Лом . Прибира животното и му дава името..

публикувано на 05.09.25 в 15:30

Доброволци от Младежкия червен кръст във Видин създадоха настолна игра

Играта "Мисията възможна: Спаси човечността!" съчетава въображение, съпричастност и сила на посланието. Същевременно представя принципите на червенокръсткото движение по атрактивен за младите хора начин, обясни Галина Йорданова, главен специалист към Секретариата на Областния съвет на БЧК (Българския червен кръст) във Видин. "Тази..

публикувано на 05.09.25 в 15:17

Благотворителна кампания събира ученически пособия за 400 деца в нужда

На 5 септември отбелязваме Международния ден на благотворителността - дата, включена в календара на ООН в чест на годишнината от кончината на Майка Тереза, символ на милосърдието и всеотдайната помощ към най-нуждаещите се. Този ден е призив към всеки -  независимо дали е представител на неправителствена организация, корпорация, благотворително..

публикувано на 05.09.25 в 14:28

Детските игри: Забавленията навън срещу дигиталния свят

В днешно време децата прекарват все повече време пред екраните - телефони, таблети и компютри. За разлика от това, през 90-те години игрите бяха на улицата, на двора или в парковете. Децата тичаха, скачаха, катереха се, събираха се по групи и измисляха нови забавления. Но каква е разликата между тогавашните игри и днешните? Къде е по-добре да..

публикувано на 04.09.25 в 17:05