Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическо напрежение в края на годината

Снимка: БГНЕС

Демонтирането на фигурите от Паметника на съветската армия в столицата и промените в Конституцията доведоха до нови политически сблъсъци. Народните представители от „Възраждане“ вчера отново окупираха парламентарната трибуна, за да саботират работата на Парламента. Въпреки това Народното събрание продължи да работи и прие решения в сферата на енергетиката и държавния бюджет за следващата година. Преди това се стигна до физически сблъсъци между депутати на ДПС и "Възраждане", които искаха да изключат озвучаването в залата. Пусната бе и противопожарната аларма. 

“Сглобката режела глави на паметници, а след това и буквално на хора, това е пълен крах на българската държава”, заяви лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов в кулоарите на парламента.

За разлика от миналата седмица, този път депутатите от БСП не се присъединиха към действията на колегите си от Възраждане. "Това, което се видя, е най-унизителното състояние на българския парламент”, коментира лидерът на БСП Корнелия Нинова.

От "Има такъв народ" пък се заканиха да попречат на приемането на поправките в Конституцията. 

Остро срещу действията на опозицията се изказа председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски: “Окупирането на трибуната е саботаж на проруските сили в България в лицето на “Възраждане”. Това са терористи”. Това не са мъже, това са “плюнки”

 „Още преди три години предупредих, че когато вдигнеш юмрука и тръгнеш срещу избрано правителство, се получава това. Който сее ветрове, жъне бури“, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

В следобедните часове вчера депутатите започнаха да гледат извънредно бюджета за 2024 година на второ четене. Блокадата на “Възраждане” падна и Народното събрание продължи работата си по обичайния начин. 

"Да, имаше безобразия - това да чупиш аларми, да се опитваш да дърпаш кабели, това показва липса на възпитание. Аз съм доволен, че го преодоляхме и приоритетите, които бяхме задали за днес, се случват", каза съпредседателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната" - "Демократична България" Кирил Петков.
Светлин Тачев
Защо напрежението сред политиците достигна нова връхна точка в последните дни?

"Разковничето се намира в демонтажа на Паметника на съветската армия. Случи се в момент, в който трябваше да се взимат важни решения в Народното събрание и изостри политическата ситуация в България. Тази ескалация вероятно ще продължи", коментира в "Посоките на делника" Светлин Тачев, политолог в агенция "Галъп интернешънъл болкан":

"Управляващото мнозинство не губи кой знае какво чисто формално, защото има достатъчен брой гласове, с които да взима решения. Разбира се, този прибързан акт на демонтаж им създава препятствия и това може да им се отрази негативно чисто електорално. От друга страна това е добра възможност за опозицията да мобилизира електоратите си. Във всеки един момент започването на демонтажа на паметника щеше да породи полемика и политическо противопоставяне, тъй като е тема, която създава напрежение в част от обществото, в случая обаче точно в края на годината то беше използвано като политически акт, защото това е една символна битка. За ПП-ДБ това е една възможност да покажат, че са свършили нещо през своята част в управлението на "сглобката". Но може би самите те не очакваха, че ще има чак такава реакция. Реакцията не е точкова голяма в самото общество, колкото в политическия елит, просто защото се сменят поколенията. Темата за Паметника на съветската армия повече вълнува по-възрастната част от населението, което има свои позиции по темата." 

Реакцията на опозицията ще сплоти ли управляващата коалиция?

"Ще действа сплотяващо. Тази коалиция между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС беше формирана на базата на евроатлантизма, тъй като геополитическата ситуация в момента е нестабилна, води се война на няколкостотин километра от нас. Самата ситуация изискваше стабилност в България и заради това беше създадено управлението, коалицията - за да може страната да продължи да функционира. Трябваше да се направят компромиси, които за някои от участниците в "сглобката" са достатъчно изгодни. ПП-ДБ имаха за залог промените в Конституцията, съдебната реформа, която е основна тяхна теза. Бързат да направят промените, за да могат да се легитимират пред своите избиратели и да обяснят защо са участвали в такова управление. От друга страна, за ГЕРБ-СДС и ДПС този стил на управление е изключително изгоден. Първо, те получиха легитимация с това управление пред евроатлантическите ни партньори. Второ, ГЕРБ-СДС има възможност да изтощава електорално ПП-ДБ. От друга страна и за двете формации - ГЕРБ-СДС и ДПС, този вариант на управление, в който тежестта пада върху ПП-ДБ, е изключително изгоден, защото не носят пряка отговорност, а негативите ще се трупат главно върху ПП-ДБ. Ако има успехи обаче, те ще се разпределят между всички участници в коалицията."

За ДПС това е най-добрият вариант на участие в управлението, добави политологът.

"Активността на Делян Пеевски се засили в това Народно събрание. Традиционно той винаги е стоял "в сянка", не е бил толкова активен в политическия живот на страната. В случая той не просто е активен, а дори има възможност да се издигне до най-високата точка в ДПС. Вероятно почетният председател на ДПС Ахмед Доган има желание външнополитически да отдалечи ДПС от Анкара и партията му да вземе завой към доста по-европейски, либерални позиции. От друга страна, това да отвори партията чисто вътрешнополитически в страната към нови социални групи, да даде възможност на ДПС, който беше на практика изолирана от 2017 година, да възстанови електоралния си потенциал до ниво, в което да е отново традиционният балансьор в българския политически живот."

Поне докато има война в Украйна, коалицията ще управлява, предвижда Светлин Тачев.

"Ротацията най-вероятно ще се случи, защото този формат на управление удовлетворява всички политически играчи в нея. Няма логика те да искат "сглобката" да приключи толкова бързо, защото нови предсрочни избори не е сигурно до какво биха довели, а и този, който "развали" управлението, ще носи политическа отговорност и в евентуално бъдещо Народно събрание много по-трудно ще може да се създаде правителство. За мен лично това управление ще функционира поне докато има война в Украйна, а защо не и след това. Всичко зависи от начина, по който комуникират вътре в коалицията. Виждаме ежедневно напрежение между политическите опоненти, които управляват заедно. Но това обикновено са теми, по които могат да се намерят компромисни решения и пресечни точки. Заради това, въпреки постоянните скандали, те винаги намират решение. Това е като някаква извратена игра на нерви между коалиционните партньори, но без желание да има победа за някоя от страните, защото това ще доведе до край на правителството."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45