Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейската комисия излезе с предложения за по-хуманно отношение към животните

Снимка: Rawpixel

Становището на Европейската комисия включва предложения за регулации по основни теми, касаещи транспортирането на животни и незаконната търговия с домашни любимци. Европейската комисия даде и отговор на европейската гражданска инициатива "Европа без кожи". Предложенията на Комисията идват след 3-годишни обещания за преразглеждане на действащите правила на Европейския съюз, след натиск от граждани и неправителствени организации, включително и на фондация "Четири лапи".

"Повечето хора асоциират Комисията като главния изпълнителен орган в ЕС, но той също така е един от главните законотворчески органи, заедно с Европейския парламент. Така че хуманното отношение към животните не е проблем от вчера. Неправителственият сектор работи активно с институциите на всички нива за подобряване и на местното, и европейското законодателство за повече хуманно отношение към животните. В случая с Комисията такова намерение беше залегнало както в работната програма на сега действащата Комисия 2019-2024, така и по отношение на селскостопанските животни в стратегията "От фермата до трапезата", която е един общ рамков нормативен документ. Проблемът беше, че дълго време не се случи нищо по въпроса и когато дойде ред през септември, президентът на Комисията да изнесе своята реч за състоянието на Съюза, което се прави обикновено като обобщаване на постигнатото до тук по основните теми и се залагат приоритети за действието на Комисията занапред, тогава, през септември, въобще хуманното отношение към животните не беше засегнато като тема. Това доста разтревожи природозащитниците и въобще хората, на които това им е приоритет в работата. И съответно хубавата новина, ако мога така да се изразя, беше че през декември Европейската комисия финално излезе с една пресконференция и съобщи какви предложения ще се направят оттук нататък през следващите години за подобряване на хуманното отношение към животните като темите са много. Тук имаме кожите, имаме транспорта на живи животни, имаме регулациите за търговията с домашни любимци и прочие", съобщи Тихомир Димитров, ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи".

Европейската комисия ще предаде на Съвета и на Парламента своите предложения, те ще бъдат разглеждани от отделните държави, като развитие се очаква в рамките на една година минимум. По отношение на незаконната търговия на домашни любимци се предлагат задължителни правила за идентификация и регистрация в национални бази данни, регулиране на дейността по развъждане, мерки за регулиране на онлайн търговията. Един от основните проблеми на незаконната търговия с домашни любимци е ранното отделяне от майката. Според българското законодателство 2 месеца е минималният праг, в който кученцето не трябва да се отделя от майка си. Ако се продават с фалшиви или липсващи документи, възрастта му не може да се установи, не се знае как е отглеждано.

"Правили сме проучване, животни се продават на бензиностанции от багажници на коли, гледат се в апартаменти в кашони по няколко наведнъж, сред тях върлуват епидемии, заболяване. Потърпевш от всичко това е купувачът", обясни Тихомир Димитров.

Продавачите от "сивия сектор" могат да бъдат разпознати по това, че публикуват обяви от различни акаунти, с различни самоличности, различни телефони за контакт. При тази търговия не се издават касови бележки, не се подписват договори. В една такава сделка и купувачът трябва да има права, каза още Тихомир Димитров.

Правилата на Европейския съюз за транспортиране на животни не са адаптирани от 20 години. С новите предложения времето за транспорт ще бъде съкратено с цел осигуряване на повече почивки за вода и храна. По- строги правила ще се прилагат за животните, транспортирани с цел умъртвяване.

"Тук говорим за транспортирането с камиони на селскостопански животни. Това транспортиране се извършва на дълги разстояние, продължаващо понякога с дни... Това, което се очаква като положителна промяна пак заради официалното становище на Европейската комисия е , че се предвиждат повече почивки за вода и храна за животните, времето за транспорт ще се съкрати. Специални правила за бременни и не убити животни, това е много важно, но какви ще бъдат те тепърва предстои, много е важно, че ще се увеличи минималното товарно пространство за всяко животно, според вида му", каза още Тихомир Димитров.

Нови правила ще има и да транспортирането на животни при екстремни температури. Централизирана база данни с реални локации на пътуващите транспорти също се предвижда като реформа. Друго от предложенията - да се забрани износът към трети страни, защото там няма регулация, не се получи.

Европейската комисия даде отговор и на европейската гражданска инициатива "Европа без граници"- да се предприемат действия за забрана на отглеждането и убиването на животни за производство на ценни кожи. Инициативата е подписана от повече от 1,7 милиона граждани на Европейския съюз. "Европа без граници" събираше подписи от май миналата година до март тази година. Всички държави- членки са подкрепили петицията, като 17 от тях са надскочили минималния праг необходими подписи. В България са събрани 77 хиляди подписа, доста над необходимите 12 хиляди подписа. Сега е възложено на Европейската служба за безопасност на храните да направи задълбочено научно и законодателно проучване до март 2025 година. Въз основа на резултатите от това проучване Европейската комисия ще се произнесе през март 2026 година дали ще бъдат забранени всички ферми за ценни кожи в Европа и ако да, с какъв буферен период.

Цялото интервю с Тихомир Димитров може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00