Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неправителственият сектор търси проблеми и решения в ранното образование

| обновено на 04.01.24 в 13:48


Неправителственият сектор се ангажира с решение на проблемите в ранното детско образование. В началото на декември Фондация "Калейдоскоп" представи в Парламента своя "Визия за децата на България".  Докладът е базиран на изследване, проведено в пряк диалог с местните общности на десет български града и предлага нови идеи и концепции за ученето в ранното детство, както и реформи в сфери като образование, социални дейности, здравеопазване с фокус - децата, каза за Радио Видин председателят на Фондацията Нора Гавазова: 

"Всъщност идеята дойде оттам, че визия за образованието в България изобщо няма. Ние не знаем в каква посока се развива то. Дават се много често предложения какво да се промени и те най-често са съдържателни или финансови. Но цялостно какви деца искаме ние да влизат и да излизат от тази образователна система, каква е нейната роля за развитието на личността и изобщо за цялото ни общество. Това не е нещо, което образованието го е поставило като цел, тъй като целите на образованието трябва да бъдат пряко свързани с целите на обществото. Образованието е единствената система, която в най-голяма степен определя и цялата обществена култура. Ние решихме да дадем на самите хора право на глас, да видим за тях кое е най-важно, какво те си представят, че образователната система трябва да върши за техните деца. И тръгнахме от най-ранния етап, от най-малките деца... Креативност, свободен избор, право да може да се изразява, да може да се движи, да има критично мислене, диалог, култура на хранене - изключително много неща бяха синтезирани от различните отговори. Изработихме една концепция, как стъпвайки върху тези ценности, какви принципи трябва да бъдат приложени в системата за ранно образование и грижа..."

В момент, когато Министерството на образованието и науката и това на здравеопазването усилено говорят за реформи в образованието и грижата, "Визия за децата" поставя темата в по-различна светлина: ако искаме да променяме настоящето, а от там - и бъдещето на нашите деца, трябва по-скоро да разплетем възела, в който са усукани близкото минало и днешното общество и образователна система. Какви проблеми се наблюдават в обществото и образованието в ранна детска възраст, обяснява Нора Гавазова :

"Успяхме да изолираме няколко проблема. Едното нещо, което се забелязваше във всяка една от срещите, беше разделение между родители и специалисти, невъзможността да се осъзнае, че всички работят за най-доброто на детето, всички са участници в тази система. Другият проблем е свързан със самата гледна точка към детето, изобщо как гледаме на детето, като възрастни, дали нашите деца са активни, креативни, можещи или пък са послушни. Защото в образователната система на детето се гледа като на едно същество, което трябва да изпълнява, тя има една много унифицираща функция..."

По думите на Нора Гавазова, не е учудващо, че България се проваля на тестовете PISA. Децата, чийто глас, активно участие и самостоятелен избор са потиснати още в яслата и детската градина, към края на образователния си път са полуграмотни млади хора, без умения за решаване на проблеми, в голяма степен неспособни да движат напред обществото и икономиката- това е основното схващане на Фондацията, а "Визия за децата" предлага промени:

"Холистичният подход всъщност прави едно преобръщане на образователната парадигма. От идеята, че на децата трябва да им преподаваме едни точно дефинирани знания и да изискваме всички те да ги знаят в еднаква степен, да можем да ги изпитаме. Тук идеята по-скоро е да развиваме умения за живота, това изисква системата да се научи как да поставя детето в центъра. Учителите да се научат как да работят с индивидуален подход, да имаме по-малки групи, повече възрастни. Средата също да е учеща, да дава възможност на детето да изследва. При яслите трябва да има голяма промяна, тя е изключително наложителна."

Предлага се и равен достъп до качествени услуги в предучилищното образование, както и  нов модел на финансиране:  

"Ние обръщаме внимание на един важен проблем, за който аз досега не съм чувала да се говори и той е - финансирането на образованието. Финансират се държавни, отчасти и частни детски градини, но те винаги трябва да работят в един унифициран модел, който е изключително контролиран. И този модел работи срещу ценностите на демократично ориентираните хора, които искат детето им да има глас, да бъде свободно, да има избор. И се получава следното - всеки, който може да си позволи нещо различно, излиза от системата. Ценностно ориентираните хора се оттичат от държавния сектор, отиват някъде, където си плащат сами. Държавния сектор вследствие на това обаче олеква, той губи стойност. В международните насоки на правата на човека това е описано много точно - така нареченото "лошо образование за бедните". Системата трябва да направи така, че качеството да не излиза от държавния сектор..."

Фондация "Калейдоскоп" се радва на голяма обществена подкрепа и очаква Министерството на образованието и науката да припознае Визията и да се ангажира с конкретните мерки за прилагането й, посочи Нора Гавазова. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Международният ден на метрологията е днес

20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на  Конвенцията за метъра е..

публикувано на 20.05.25 в 16:35

12 отбора взеха участие в регионалното състезание по роботика във Видин

Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното  състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова:   "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..

публикувано на 20.05.25 в 16:00

Северозападът се готви за честване на 175-годишнината на Въстанието от 1850 година

Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май,  съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..

публикувано на 20.05.25 в 15:40

Консумацията на сокове и здравето на детските зъби

Употребата на оцветени напитки от деца е добре да се избягва. С изцедените в домашни условия цитрусови сокове също трябва да се внимава. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни какви вредни последици могат да настъпят за детските зъби от честата употреба на сокове и напитки.  "За децата, особено..

публикувано на 20.05.25 в 14:14

Кога ще са готови терасите на плажа край крепостта Баба Вида

Докога ще продължи реставрацията на терасите на плажа край крепостта Баба Вида?  Този въпрос си задават видинчани, които се чудят кога ще могат да се разхождат и да почиват на горната тераса. Проектът е за консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от крепостните стени на турското кале - висока тераса, ниска тераса и подход трябваше да..

публикувано на 20.05.25 в 14:00

Видински ученици с престижни награди за изпълнения в онлайн конкурс

Видински ученици от училището по изкуствата получиха две първи награди и една втора за народно пеене и една първа награда за поп и джаз от участието си в  Е-Фест онлайн конкурс за певци, танцьори, инструменталисти и автори на музика.   Конкурсът е под патронажа на Министерство на културата, разкава Живка Сливенова, учител по народно пеене в..

публикувано на 20.05.25 в 13:05

Над 60% от българите са с наднормено тегло

В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32%..

публикувано на 19.05.25 в 17:33