Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Видин, Враца и Монтана ще може да се прилага режим за държавни помощи

Актуализация на Картата на регионалните помощи в Република България бе одобрена от Правителството в края на миналата година. Това е важно за региони, които изостават в икономическото си развитие и имат сериозни структурни и демографски проблеми. На база на  статистическите данни на Евростат, България получи одобрение от Европейската комисия да прилага т.нар. режим за държавни помощи в 14 области, сред които Видин, Монтана и Враца. Това означава, че към тези области трябва да се подготвят конкретни планове, касаещи икономическото им възстановяване, като бъдат комбинирани различни източници на финансиране и различни фискални и други мерки, обясни управителят на Областния информационен център (ОИК) във Видин Мариела Савкова, като допълни, че основно обект на подобна подкрепа е частният сектор в даден регион:

"Държавната помощ всъщност представлява всички видове програми, които се изпълняват и се финансират с европейски средства, но е малко по-различна с това, че обикновено за този вид планове се подбират изключително уязвими региони, с много ниско икономическо развитие, с ниско равнище на заетост и със структурни демографски проблеми, които касаят на практика сериозно ограничаване на регионалните възможности за инвестиции. Основната цел всъщност на тази регламентация, която касае регионалната помощ, е да се гарантира, че помощите в регионите ще влияят положително върху тяхното развитие и в същото време няма да влияят отрицателно върху търговията между регионите, така че да нарушават конкуренцията в общия европейски пазар."

От режима на държавни помощи са изключени секторите на рубарство и аквакултури, селско стопанство, транспорт, широколентови мрежи, енергетика, както и сектори, които нямат пряк принос към разкриването на работни места в този тип региони. Допустимите помощи са основно за придобиване на материални и нематериални активи, разходи за заплати и комбинация от двете, обясни управителят на ОИК - Видин. Основното изискване към този вид инвестиции са да доведат до разкриването на работни места в периода на изпълнение и запазването им пет години след това.

"Тези регионални помощи се планират изцяло на национално ниво, тъй като те могат да бъдат комбинация от мерки, които да включват едновременно не само грантово или безвъзмездно финансиране, но и например освобождаване от данъци при определени условия, намаляване на социални осигуровки и друг тип преференции за съответните икономически оператори... Инвестиционната помощ може да се проедоставя едновременно по няколко схеми, както и в няколко вида. При регионалната инвестиционна помощ всъщност помощта за големи предприятия не трябва да надвишава 50% за региони от ниво 2, чийто брутен вътрешен продукт на глава от населението е под или равен на 55% за средния за Европейския съюз и втората група са 40% за региони от NUTS 2, чийто брутен вътрешен продукт на глава от населението е над 55% или равен на 65%. Праговете варират в големи граници на такъв тип инвестиции по този режим - те могат да бъдат от над 50 милиона евро до надхвърлящи 100 000 евро."

При планирането на регионалните помощи се обръща внимание на конкретни предприятия или отделен отрасъл в икономиката на даден регион, обясни Мариела Савкова:

"В един такъв план или стратегия, точно говорейки за Видин, едно предприятие, което е включено за разширяване - защото основният критерий, по който ще се проследи ефективността е да се създадат нови работни места и тези работни места след периода на инвестицията да продължат да съществуват още пет години, на това предприятие едновременно могат да се осигурят грантово финансиране в тези прагове, за които говорехме, може да му се даде възможност да има облекчена схема в социалното осигуряване на работниците, които са заети или тези, които ще бъдат ангажирани допълнително. Същото би било валидно, ако се привлича инвеститор. Това е най-благоприятното - когато още на етапа на преговорите с този инвеститор му се предложи такъв режим на мерки, така че той да бъде стимулиран... Това е помощ, която е много фокусирана - за всяка компания, за всяка фирма се предписват точно конкретни мерки..."

За да се стигне до предоставянето на регионална помощ, трябва да се започне от задълбочено проучване и планиране на основните икономически оператори в одобрените за получаване на такава помощ региони, да се мине през договаряне на ниво Европейски съюз и едва след това да започне прилагането на конкретните мерки, допълни Мариела Савкова. 
Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда.  Как обаче се стигна до този казус? Преди 50 години - през 1974 г. по..

публикувано на 01.10.24 в 08:46

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори..

публикувано на 30.09.24 в 17:30

Читалищата откриват новата си творческа година

Новата учебна и творческа година на видинските читалища ще бъде открита на 1 октомври, когато в образователните и творческите им школи ще влязат таланти от всички възрасти. В Народно читалище "Светъл ден" най-малките ще са 5-годишни. Те ще прекрачат прага на школата по съвременни танци. За по-големите са народните танци, обясни Йоана Ванкова от..

публикувано на 30.09.24 в 16:59

"Ние, потребителите": Продажбата на столчета за кола по стария стандарт подлежи на санкция

В рубриката "Моите права" днес ще засегнем темата за безопасността на децата при возенето с автомобил. От 1 септември влезе в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за кола. В магазините вече трябва да се предлагат само седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. "i-Size" стандарт . За това напомни Габриела Руменова..

публикувано на 30.09.24 в 13:00

В „Музикална зона“: есенна винена терапия с музика

Есен е! Виното вече е сложено в бъчвите и докато чакаме да стане, ще се заредим с добро винено настроение, за да подпомогнем неговата ферментация ;) Винено- опияняващ привет от ефира! Песни за виното ще слушаме и ще посетим най- известните винарски региони в света. Всеки винен пътешественик има любими места и вина- такива, които е посетил..

публикувано на 30.09.24 в 09:00

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20