Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплатите на учителите продължават да растат

Снимка: Архив

В последните дни на предходната година синдикатите и Министерството на образованието и науката подписаха нов Колективен трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование, който ще е валиден за две години. В него могат да бъдат очертани три важни акцента - подобряване на условията на работа на учителите, продължаване тенденцията за повишаване на възнагражденията на работещите в системата и регламентиране на обезщетенията, които се изплащат на педагогическите и непедагогическите специалисти при пенсиониране. Това обясни Светла Димитрова, председател на синдикат "Образование" във Враца. 

"Отдавна се говори и тенденцията вече е започнала - и реално трябва да стъпи в действие, да се намалят и да се ограничат броят на децата в групите в детските градини и в паралелките в училище. Това, което от 10 години, от 2014 година, се започна - да се балансират нормативите и минималните норми на преподавателска работа за различните културно-образователни области. Във втората група вече е увеличаването на работните заплати. Сега тенденцията е да се достигне, с новия Колективен трудов договор, увеличаването на средствата за образование на не по-малко от 5% от Брутния вътрешен продукт в Закона за държавния бюджет. Министерство на образованието и синдикатите отстояват ръст на работните заплати, така че увеличението на заплатите на педагогическите специалисти да бъде не по-малко от 125% спрямо средната брутна месечна работна заплата за страната..."

С новия Колективен трудов договор минималната работна заплата за учител става 1853 лв. Регламентира се и увеличение на трудовите възнаграждения на помощник-възпитателите, както и на други, непедагогически специалисти в учебните заведения. Синдикатите и Министерството на образованието се споразумяха още на педагогически специалисти, които през последните 10 години от трудовия си стаж са заемали длъжност на педагогически специалист в държавна или общинска институция на бюджетна издръжка от системата на предучилищното и училищното образование, да се изплаща обезщетението в размер на 11,5 брутни работни заплати при пенсиониране, а на работници и служители, които в последните 20 години са придобили при същия работодател 10 години трудов стаж, да се изплаща обезщетение в размер на 8,5 брутни работни заплати.

На този фон професията на учителя става по-привлекателна за младите хора, но съвсем не всички проблеми в системата на образованието са решени, особено що се отнася до възнагражденията на т.нар. базови учители, отбеляза Светла Димитрова, която е и методист към филиала на Великотърновския университет във Враца и работи със студентите, които учат педагогика:

"Напоследък заплащането оказва своето въздействие за привличането на младите хора и най-вече на студентите. Има една друга негативна тенденция, която е свързана със заплащането на базовите учители. Много трудно намираме учители, които да се наемат с този наистина възрожденски труд, за да предадат своя опит на младите хора и на студентите... Заплащането на лекторския час при работа със студенти е 5 лева, а в училище е малко повече от 10 лева вече по новия Колективен трудов договор, тоест двойно повече. Но това е не само защото заплащането е много ниско на базисния учител, а и защото учителят е много натоварен - бумащината, допълнителните часове, всичко това е допълнителна работа и учителят е много, много изморен." 

Светла Димитрова отбеляза, че подкрепя мнението, че паралелно с повишаване на заплатите трябва да се завишат и критериите за специалистите, които влизат в образователната система: 

"Определено мога да кажа, че критериите трябва да бъдат завишени при приемането на един педагогически специалист и назначаването му на учителско работно място. Но имайте предвид, че директорите осъществяват изключително качествен - по-голямата част от директорите, вътрешноучилищен контрол. Съгласна съм, че трябва да влязат добри педагози, но искам да ви кажа, че вече пет години работя със студенти и моят опит показва, че в училище влязоха добрите студенти - тези, които бяха добри в текущата учебна практика. А тези, които се усещаше, че не им е тяхната професия това и че са влезли, за да завършат някакво образование, те в други сфери работят, в съвсем друго направление."

В заключение Светла Димитрова отбеляза, че за да се подобрят резултатите на учениците са необходими не само мотивирани и добре заплатени учители, но и ангажирани с образователни процес родители и общество като цяло. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30